fonradar

Mankenin Mükellef Olması

fb1907

Katkı Sunan Üye
mankenlik yapan bir kisi mukellef olmak zorundamidir.Bununla ilgili kanuni hadler varmidir.Bilgisi olan arkadaslarin yardimlarini bekliyorum.

Ynt: Mankenin Mükellef Olması

serbest meslek makbuzu ile aldığı işlerle ilgili kanançlarını beyan etmelidir.

Mankenler genellikle ajanslara bağlı çalışmaktadırlar gelirleri ajanslar aracılığı ile vergilendirilmektedir. Ancak ajansa bağlı çalışmayan mankenler serbest meslek erbabı olarak gelir vergisine tabi olmalıdırlar.
Manken şarkıcı vs benzer sektörler için maliye görevlileri gezerek tutanak tutarak mükellefiyet tespiti yapıp re'sen mükellefiyet açılışı yapmaktadır. Ayrıca manken arkadaşın banka hesaplaına geçen paralarda maliye tarafından
gelir sayılarak tespit edilebilmektedir.
Mankenlerin çalıştığı firmalar gider pusulası düzenlese bile bu iş süreklilik arz ettiği için buna imkan bulunmamaktadır.
İyi çalışmalar dilerim

yardimlariniz icin tesekkurler...

mankenmisin derdin var kardeşim... bundan 3 yıl önce 10tane mankenin defterini elinde bulunduran bir smmm abimizle görüştüm de mankenlerin dosyalarını inceledim. içgiyiminden epilasyona, makyajından kuaförüne, tatilinden benzin parasına kadar, yedikleri 3 kaşık bişey bir fatura ödüyorlar akıllara zarar. ancak zeynep hanımında ifade ettiği çok doğru, mankenlerin ve benzeri meslek mensuplarının banka hesapları gözetim altında her kalem gelir gibi görülüyor. dikkat etmek lazım :) gariplerim paso vergi veriyorlar :) şirketleşseler daha az vergi verirler :p