Matrahsız Beyan, Defter Tasdiki ve Takdire Sevk

Merhaba arkadaşlar,
Bugün karşılaştığım bir uygulamayı sizlerle paylaşıp, yorumlarınızı almak isterim.

18/09/2006 tarihinde Halkalı Vergi Dairesi tarafından bir mükellefe re'sen yoklama tutulmuş. İşe başlama tarihi de 31/08/2006 (belediyeden vergi dairesine gönderilen tutanağa istinaden). Tarafımdan işe başlama ile ilgili evraklar hazırlanarak vergi dairesine teslim edildi ve vergi levhası alındı.

Ancak 08/2006 dönemine ait kdv beyannamesinin süresi geçtiği için boş bir beyanname hazırlayıp vergi dairesine sundum. Müdür yardımcısı direkt takdire sevk olarak dilekçenin üstüne not düştü.(Kdv beyannamesinin matrahsız oluşuna istinaden). Ben de madem öyle 10.00 ytl matrah beyan edip tahakkukumu çıkardım.

Bu kez Müdür yardımcısı bana defter tasdik edip etmediğimi sordu. Ben de re'sen mükellefiyet söz konusu o yüzden defterlerin henüz tasdik edilmediğini söyledim. Bana defterlerin ne zaman tasdik edilmesi gerektiğini sordu. Ben de ilk açılışlarda en geç açıldığı takdirde edilmesi gerektiğini, ancak bir ay içerisinde tasdik edilirse de 2. dereceden usulsüzlük cezası kesilmesi ile birlikte tasdikin geçerli olacağını söyledim. Aldığım cevap "Bilmiyorsun, git öğren. Defter tasdik etmeden beyannamede nasıl matrah beyan edersin" oldu ve defter tasdik edilmediği için takdire sevk işlemini yaptı. Burada devletin aleyhine herhangi bir şey olmadığını, dolayısıyla re'sen takdiri gerektirecek bir durumun söz konusu olmadığını söylemişsem de sayın müdür yardımcısının inadını kıramadım. O zaman lütfen gönderin sizden özellikle rica ediyorum dedim ve çıktım.

Bu sefer de evraklardaki imzaların doğruluğunu incelemeye başladılar. Bu imzalar birbirini tutmuyor vs. Yahu ben mali müşavirim, vekaletnamem elinizde, ne imzası arıyorsunuz, üstelik mükellefiyeti açmışsınız, burda sadece evrakların teslimi söz konusu dediysem de ikna edemedim.

Daireden çıktığımda şaşkınlık içindeydim, yahu ben nasıl bir suç işledim... Koskoca vergi dairesinin, müdür yardımcısının uğraştığı işlere bak.... Biz nasıl iş yapacağız vs vs.

kaba bir tabirle size takmış. böyleleri çok maalesef. böyle tatmin oluyorlar.
maalesef bunlar hep oluyor.

madem konu açıldı bende yazayım.

geçenlerde bir ltd şti müşterimin ortağının banka hesaplarına haciz kondu. araştırdık. 4 sene kadar önce ankara merkezli bir firmanın izmir şb de müdürlük yapmıştı. o dönemden kalmada bir miktar stopaj borcu kalmış firmanın. nedeni bunun ödenmemesiymiş.

vergi dairesi ilgili memur ile görüştük,
6183 göre önce şirkete gitmeniz lazım, şirkette ankarada faal neden oradan almıyorsunuz dedik. ayrıca şirketten alamazsanız ortaklara, ortaklardan da alınamazsa temsilcilere gitmeniz lazım dedik ama dinletemedik bizde uygulama böyle, ben şimdi ankara ile uğraşamam dedi, şefe gittik, o da bir havalarda dilekçe verirsin 1 ay içerisinde duruma bakarız dedi. firma yı zor duruma sokuyorsunuz 1 ay bekleyemeyiz dedik ama dalga geçer gibi siz bilirsiniz dedi. bende bu konuyu başkanlığa taşırsam sizin için bir sorun çıkarmı diye uyardım, ne olacakmış dedi ve son şans olarak müdür muavini ile görüşeyim dedim, o da ben kanunları uygulasam burada iş yapamayız biz dedi. ilginç ve talihsiz bir cevaptı tabiiki bu. bu cevapla birlikte başkanlığa çıktım. gerekli telefon görüşmelerinden sonra işlemler düzeltildi.

ama dikkat edin cevaplar sanki bir düşmanla muhatap oluyorlarmış gibi idi.

haklısınız, maalesef takmış. Daireden çıkıp büroma gidene kadar yoklama memuru mükellefe gidip işçi tesbiti yapmış.