Menkul Kıymet Satış Kazanç Vergilendirme

neslisah

Katkı Sunan Üye
Merhaba

Xx Ltd şirketi faaliyetinin yanında bankadaki parası ile borsada farklı menkul kıymet alım satım yapıyor.2022 yılında alım yaptığı menkul kıymetleri bu sene eylül ayına kadar farklı tarihlerde satmış ve banka komisyonları sonrası alım satım arasında kar oluşmuş..banka bunun ile ilgili; alış tarihi, maliyet, satış tarihi, komisyon ve kar/zararı bunları detaylı olarak göndermiş..stopaj kesintisi yok.…sonuç olarak iyi kar elde edilmiş ve geçici vergide göstereceğim..ama yinede teyif almak isterim..bununla ilgili bir istisna varmı..bankanın gönderdiği alım satım sonucu görünen karı olduğu gibi Gelir tablosuna menkul kıymet satış kazancı olarak gösterecek miyim..bilgi rica ediyorum.teşekkürler

Sayin neslisah hn

Xx Ltd şirketi faaliyetinin yanında bankadaki parası ile borsada farklı menkul kıymet alım satım yapıyor.2022 yılında alım yaptığı menkul kıymetleri bu sene eylül ayına kadar farklı tarihlerde satmış ve banka komisyonları sonrası alım satım arasında kar oluşmuş..banka bunun ile ilgili; alış tarihi, maliyet, satış tarihi, komisyon ve kar/zararı bunları detaylı olarak göndermiş..stopaj kesintisi yok.…sonuç olarak iyi kar elde edilmiş ve geçici vergide göstereceğim..ama yinede teyif almak isterim..
Evet dogru tespi yapmissiniz
bununla ilgili bir istisna varmı..
Maalesef yok
bankanın gönderdiği alım satım sonucu görünen karı olduğu gibi Gelir tablosuna menkul kıymet satış kazancı olarak gösterecek miyim

Evet. Komisyonlarda gider