fonradar

Merkezden şubeye gönderilen ürünlerde kdv tevkifatı hk.

herkese merhaba merkezden şubeye gönderilen et ürünlerinde kdv de tevkifat yapmam gerekiyormu,bu et ürünleri ni biz alırken 1/2 oranında tevkifat yapılıyor.Şimdi şubeye gönderdiğim etlerde fatura kesmem gerekiyor.Tevkifatı aynı şekilde uygulamam gerekiyormu.

Ynt: merkezden şubeye gönderilen ürünlerde kdv

Kendi kendinize kdv 2 mi ödeyeceksiniz.Buna benzer bir konu tartışılmıştı.Arama yaptınızmı?

şubeden kastınız kendi firmanızın şubesi mi yoksa "franchising(sizin ürününüzü satan başkasına ait firma)" mi? kendi firmanızın şubesi ise zaten fatura değil irsaliye düzenlersiniz. yok eğer franchising ise tevkifat yapmazsınız. zira tevkifat üretici tarafından yapılır ve aynı mala iki defa tevkifat yapılamaz.(tekrar üretime girmiyorsa)

kemalforum ' Alıntı:
şubeden kastınız kendi firmanızın şubesi mi yoksa "franchising(sizin ürününüzü satan başkasına ait firma)" mi? kendi firmanızın şubesi ise zaten fatura değil irsaliye düzenlersiniz. yok eğer franchising ise tevkifat yapmazsınız. zira tevkifat üretici tarafından yapılır ve aynı mala iki defa tevkifat yapılamaz.(tekrar üretime girmiyorsa)

kemal bey tevkifatlı faturayı sadece imalatcı mı kesebiliyo.tedarikci firmaya kesilen tevkifatlı faturayı
tedarikci firma bunu tekrar tefkifatlı kesemez mi.
ya tedarikçi firma almış olduğu mal alışı ithalat ise nasil bi işlem görmeli. ithal ettiği malı tevkifatlı
kesebilir mi yoksa kesemez mi.
bu arada bu konuyu iyi ce ele alan bi açiklama varmi.

mal alışı ithalat veya iç piyasadan farketmez. yalnızca imalatçı firma tevkifat yapabilir. zira tebliğ "ilk teslimlerde" diyor. 89 ve 91 nolu kdv genel tebliğlerine bakabilirsin.

sayın kemalforum arkadaş et tesliminden bahsediyor ve burda bakılması gereken tebliğler ise 108 ve 110 nolu tebliğlerdir ve bu tebliğlere görede bu kapsamdaki her teslimde tevkifat vardır burdada vardır eğer bu firma şubeden kasıt kendi bünyesindeki firmasına bağlı işyerinden bahsetmiyorsa ki her halde bahsetmiyor,kolay gelsin.

arkadaşlar söylediğiniz tebliğlere baktım hizmet ve et satışlarından bahsediyor
açikçası fazla bişi anlamadım buda benim yeni olmamdan kaynaklanıyo.
benim öğrenmek istediğim tedarikçi firma tevkifatlı fatura kesebilir mi.
yurtdışından getirmiş olduğumuz deri ve postlari tevkifatlımı kesmeliyiz deriler kıromlu olduğundan
tevkifata tabidir. ama ben tedarikçi firmayım ne yapmam gerekir

ilgileriniz için tşk...

Ynt: Merkezden departmanlar arası fatura kesimi

Firma kendi kendine fatura düzenleyebilir mi y departmandaki malı x departmana fatura ediyor ama firmanın faturası kendisi kestiği yine kendi firma bunu anlayamadım yanlış değilmi? teşekkürler,