fonradar

Merkezden Şubeye Mal Nakli

Ynt: Merkezden Şubeye Mal Nakli

:) :) :)
canınız sağolsun.

Sevgili veli

Daha önceden bahsettiğim gibi, patronlar şubelerindeki malın mevcudunu görmek isterler.Şubelerdeki malın mevcudunu Muhasebe hesaplarında göstermeniz size raporlama anlamındada kolaylık sağlayacaktır.siz bu transfer için faturada kesseniz , irsaliyede kesseniz 153 hesabı çalıştırmalısınız, yaptığınız kayıtlar doğrudur.Merkezde çıkış için 153 hesap, Şubede giriş için 153 hesap...

Hatalı olan ve yersiz olan herhangi bir durum yoktur, Şubelerdeki stok ve şubenin merkeze olan bağımlılığını ölçmek için en geçerli yoldur.Dediğim gibi sadece kdv göstermemeniz gerekir.Gösterseniz bile merkezin ve şubenin muhasebe fişlerinin konsolidesi sonucu nötr olacaktır.Kayıtlarınızda 393 hesaba yer vermeyide ayrıca unutmamanız gerekir.Böylece Şubeye çıkılan stok tutarı için, nekadar şubelerinizden havale veya nakit gelmiş takip edebileceksiniz.İlgili şubenin K/Z durumunu hesap planınızdan izlemeniz mümkün olacaktır.Elbette 393 hesapda konsolide sonucu sıfır vermesi gerekecek.

ÖRN:100.000.-ytl lik Şubeye mal sevkiyatı( ister fatura kullan, ister irsaliye kullan)

Merkez Depo Kaydı
________________/____________________

393.01 Kadıköy Şubesi 100.000.-
153.01 ticari mallar 100.000.-

Şube kaydı
________________/____________________
153.01 ticari mallar 100.000.-
393.01 Merkez depo 100.000.-

Eğer kullandığınız Muhasebe programı ,şubeleri online gören ve entegre bir sistemse 153 ve 393 hep sıfır verecektir.

Ayrıca Sn.Serpil Yavuz tarafından;
"fatura kesildiği zaman işin seyri değişiyor.153 hesap değil,600 kullanılması zorunludur.
fatura düzenleyip,153 le çıkış yapamazsın." Denilmiş..!!..kanununi dayanaktan yoksun bir ifade.
Fatura kesilmesindeki amacın ve maksadın ne olduğu düşünülmeden verilen bir cevaptır.

basar03 ' Alıntı:
Ayrıca Sn.Serpil Yavuz tarafından;
"fatura kesildiği zaman işin seyri değişiyor.153 hesap değil,600 kullanılması zorunludur.
fatura düzenleyip,153 le çıkış yapamazsın." Denilmiş..!!..kanununi dayanaktan yoksun bir ifade.
Fatura kesilmesindeki amacın ve maksadın ne olduğu düşünülmeden verilen bir cevaptır.

walla sizinle tartışmaya hiç niyetim yok. siz şirketin kestiği faturaları ister 153 le çıkmışsınız,ister 600 hesapla çıkmışsınız. size ait bir konu,sizi ilgilendirir.

Sn.Serpil Yavuz

Ortada tartışma yok, sorunlara çözüm aramaya çalışıyoruz..Arkadaşların yaptıkları kayıtlara yanlış diyorsunuz, çözüm sunmuyorsunuz !! Çözümünüz nedir ?

20 şubesi olan bir şirketin şubelerindeki stok miktarını ve merkeze olan borç alacak tutarını Merkez kayıtlarımdan bilmek istiyorum. Çözüm öneriniz varmı ....? yok......Çözüm bulamayınca banane sizi ilgilendir diyorsunuz...

Unutmayınki yazdığınız cevapları sadece soruyu soran değil, herkes okuyor...

Sn. Başar, Sn. yavuz,,

Bu kadar agresif olmaya gerek yok. Yorumlari kişiselleştirmeyelim lütfen.

bakın sn başar03,
konuyu uzatmayalım lütfen.
ben çözümümü söyledim.şubeye sevk edilen mallar için irsaliye düzenlenir.fatura düzenlenmesine gerek yoktur.düzenlenen irsaliyeye istinaden merkez kayıtlarında 153 hesapla şube ye çıkış yapılır.

şirketin faturasından (sevk edilen mal için) kesilirse eğer,bunun 153 hesapla çıkılmaması gerektiğini ve 600 hesabın kullanılması gerektiğini söyledim.

siz şiddetle karşı çıktınız.yok olmaz öyle şey dediniz.
bende siz bilirsiniz dedim ,yanlışsada,doğruysada benim düşüncem bu yönde.

yazdığınız mesajlarınızı daha neden bana cevap hakkı vermemi gerektirecek şekilde yazıyorsunuz. bu konuyla ilgili söyleyecek başka bir şeyim yoktur.
lütfen msj.ona göre atınız.

basar03 ' Alıntı:
Sn.Serpil Yavuz

Ortada tartışma yok, sorunlara çözüm aramaya çalışıyoruz..Arkadaşların yaptıkları kayıtlara yanlış diyorsunuz, çözüm sunmuyorsunuz !! Çözümünüz nedir ?

20 şubesi olan bir şirketin şubelerindeki stok miktarını ve merkeze olan borç alacak tutarını Merkez kayıtlarımdan bilmek istiyorum. Çözüm öneriniz varmı ....? yok......Çözüm bulamayınca banane sizi ilgilendir diyorsunuz...

Unutmayınki yazdığınız cevapları sadece soruyu soran değil, herkes okuyor...

sn basar03,

ben serpil hanımın dediklerine katılmakla beraber size fatura kesmenize gerek olmadığını aşağıdaki faturanın tarifiyle vurgulamak isterim

FATURA VE FATURA YERİNE GEÇEN VESİKALAR

FATURANIN TARİFİ

Madde 229- Fatura, satılan emtia veya yapılan iş karşılığında müşterinin borçlandığı meblağı göstermek üzere emtiayı satan veya işi yapan tüccar tarafından müşteriye verilen ticari vesikadır.

kolay gelsin...

merhabalar

Arkadaşlar gerçekten bu konu gereğinden fazla uzadı ve hedefleri saptı. ortada yanlış yorum yapan yok aslında herkes bir noktada hemfikir ancak bazı bilgi paylaşımlarının ve yorumların kişinin uslup kriterlerine ters gelmesi sonucu oluşan yanlış anlaşılmalar oldu ..

Ben bana yorumları ile yardımcı olmaya çalışan herkese teşekkür ediyorum
iyi çalışmalar