Merkezden Şubeye Mal Satışı

Üstadım dahili sarf olduğu zaman fatura kesmek zorunda mıyız?

bil_gin dostum,

Tabiki hayır. Konuya şöyle bakalım.
1. Bahsedilen malı aldığınız gün birkısmını Mal Hesabına Bir kısmını ilgili gider hesabına yazsaydınız önünüzde herhangi bir engel varmıydı ? Hayır.
2. Elinizdeki mallardan bir demirbaş ürettiğinizde bunları "Yapılmakta Olan Yatırımlar" hesabına almanızda engel varmı ? Hayır.
3. Peki o zaman neden elinizdeki herhangi bir ürünü dahilde sarf ettiğinizde gidere aktarmanızda engel olsun yada fatura kesmek zorunluluğunuz bulunsun.

bil_gin dostum,

Tabiki hayır. Konuya şöyle bakalım.
1. Bahsedilen malı aldığınız gün birkısmını Mal Hesabına Bir kısmını ilgili gider hesabına yazsaydınız önünüzde herhangi bir engel varmıydı ? Hayır.
2. Elinizdeki mallardan bir demirbaş ürettiğinizde bunları "Yapılmakta Olan Yatırımlar" hesabına almanızda engel varmı ? Hayır.
3. Peki o zaman neden elinizdeki herhangi bir ürünü dahilde sarf ettiğinizde gidere aktarmanızda engel olsun yada fatura kesmek zorunluluğunuz bulunsun.
Üstadım bende sizinle aynı noktadayım yalnız merkür2 üstadımın takıldığı başka bir nokta varda gözden mi kaçırıyorum acaba diye merak ettiğim sorguluyorum. Bilirsiniz beni irdelemekten vazgeçmem :).
Saygılar

bil_gin dostum,

Dahilde sarf için fatura kesmek (şubeler arasında da) sadece tarf edebilmek için bu kelimeyi kullanıyorum "abes". Kendi kendinize keseceğiniz faturanın da iki kaydı olmalı, Gelir/Gider (yada herneyse). Bunun izah edilebilir yanı yok. Üstelik BA-BS'de yeri yok. Yanyana geldiğimiz bir dönemde daha detaylı anlatabilirim. Yada uzun bir makale haline getirmem lazım ki şu dönemde zamanım yok, Sınav hazırlık ders çalışma derken, birde gündelik işler. Affınıza sığınıyorum.

Şirketin kendikendine fatura keseceği tek bir olay var oda tasfiye ile ilgili eldeki tüm mevcutların çıkışını teminen, (ben burda ortaklar adına kesmeyi tercih ediyorum aidiyetin kesinliği açısından) ki bunda sorun yok.

Ayrıca soruyu soran arkadaşımıza özelinden farklı bir cevap da yazdım.

Son düzenleme:
faturaya a gerek yok

faturaya da gerek yok

Sayın aygunh34,

Bu kayıtlar son derece yanlış. Çok detaya girmeden hem tekdüzen hesap planı hemde VUK açısından. Suni olarak satış rakamınızı artırıyor ve dahili sarf işlemi yeriniz satış bedelinizi giderleştiriyorsunuz. Bu yöntemi kim gösterdiyse bilmiyorum ancak çok yanlış olmuş.

Tekdüzen hesap planında "393 Merkez ve Şubeler Cari Hesabı" var bundan kimse bahsetmedi herhalde. İşleyişi konusuna çok girmiyeceğim. Ancak 153 hesap altında "Şubelere gönderilen mallar hesabı açıp bu hesaptan çıkış yapıp 393 hesaba şubeyi borçlandıracaktınız. Şubede ise ters kayıt. 153 de Merkezden gelen mallar hesabı açıp 393 merkez cari hesabını alacaklandıracaktınız. Şubeler arası teslim kesinlikle KDV'den muaftır. BA BS konusu dışındadır. Şubenizin son kullanıcı olması hiçbirşey ifade etmez. Şubeniz TDHP açısından bir masraf merkezidir, VUK açısından ise şirketinizin ta kendisi.