Mesai Saatleri Dışında Çalışma

ceres

Tanınmış Üye
merhaba,

Mesai saatleri dışında personel başka işyerinde izinsiz olarak çalışabilir mi ?
Eğer çalışabilirse,resmi tatillerde başka işyerinde işyerinden izinsiz olarak çalışma hakkı var mı ?

bu konudaki yorumlarınızı rica edebilir miyim ?

işverenden yazılı izin almadan başka bir yerde çalışmak, işverenin güvenini kötüye kullanma, doğruluk ve bağlılığa uymayan bir davranış olması sebebiyle tazminatsız feshe sebep olabilir.

Katılıyorum.

-Sözleşmede, bu noktaya ilişkin hüküm olmasa da çalışamaz(olsa zaten çalışamaz)
-sözleşmede ,bu noktaya ilişkin "çalışabilir"hükmü var ise çalışabilir.
-sözleşmede, bu noktaya ilişkin "çalışabilir"hükmü yok ama işci sonradan "çalışabilir"şeklinde,1ci işverenden muvafakat almış(yani 1 ci işveren izin vermiş)ise çalışabilir.
-"çalışabilir"ise de;
tam zamanlı çalışanlar açısından, iş kazası ve meslek hastalığı noktasında ve ikinci iş fazla çalışma yapılmayacak işler yada işci fazla çalışma yaptırılmayacak işciler kapsamında ise sorun çıkabilir.

teşekkür ederim arkadaşlar değerli bilgileriniz için.
hepiniz aynı sonuçta kanaat getirmişsiniz.

bu konuyla ilgili kanun maddesi, yargıtay kararı bir türlü bulamadım.
şimdi şöyle ki ;
iş ilişkisinde çalışanın emeğini haftalık 45 saat üzerinden kiralıyorum ve onun üzerinden maaş v.s. ödeme yapıyorum.
yani saat 18:30 'dan, paydos ettikten sonra istediğini yapar,istediği yerde çalışır müdahale edemem gibi geliyor bana.
tabiki istirahatli iken, yıllık izinde iken,hafta tatilinde (ücretini ben ödediğim için) yada rakip firmada benim mesleki sırlarımı paylaşırken tespit edersek o tabi ki farklı konu.

anlayacağınız kafam karıştı... :)

teşekkür ederim arkadaşlar değerli bilgileriniz için.
hepiniz aynı sonuçta kanaat getirmişsiniz.

bu konuyla ilgili kanun maddesi, yargıtay kararı bir türlü bulamadım.
şimdi şöyle ki ;
iş ilişkisinde çalışanın emeğini haftalık 45 saat üzerinden kiralıyorum ve onun üzerinden maaş v.s. ödeme yapıyorum.
yani saat 18:30 'dan, paydos ettikten sonra istediğini yapar,istediği yerde çalışır müdahale edemem gibi geliyor bana.
tabiki istirahatli iken, yıllık izinde iken,hafta tatilinde (ücretini ben ödediğim için) yada rakip firmada benim mesleki sırlarımı paylaşırken tespit edersek o tabi ki farklı konu.

anlayacağınız kafam karıştı... :)

Bu yaklaşım tarzına katılamıyorum. İşçinin çalışma saatleri dışındaki süreler " dinlenme saatleridir". Bu saatlerde işçi sizin emrinizde değildir ama mutlaka , dinlenmeli, yemek yemeli, eğlenmeli, sosyal hatını yaşamalıdır. Dinlenmeyen işçi sizin işinizde de verimli olamaz.

Asla karışmasın:)

İş hukuku dolayısıyle İş Kanunu(4857) açısından;
-M.2-"Bir iş sözleşmesine dayanarak çalışan gerçek kişiye işci,işci çalıştıran gerçek veya tüzel kişiye yahut tüzel kişiliği olmayan kurum kuruluşlara işveren,işci ile işveren arasında kurulan ilişkiye iş ilişkisi denir"
İş sözleşmesinin de 3 ana unsuru bulunmaktadır.Bağımlılık-iş görme-ücret ödeme şeklinde.Olayımıza bağlı olarak burada öne çıkan husus "bağımlılık"dır.ikinci husus "iş görme edimi"sonucu işcinin dinlenmesi gelir.
-Bağımlılık unsuru,ekonomik ve hukuksal bağımlılığın yanında kişisel bağımlılığı da içine alır.Olayımız yönünden iş sözleşmesi kapsamında açılımı ve çözümü ilk iletim de belirttiğim gibidir.
Genel hükümler(BK-6098)açısından;
M.396-"İşci hizmet ilişkisi devam ettiği sürece ,sadakat borcuna aykırı olarak bir ücret karşılığında üçüncü kişiye hizmette bulunamaz ve özellikle kendi işvereni ile rekabete girişemez."
Bu maddenin istisnası da yine yukarıda belirttiğim gibidir.

Asla karışmasın:)

İş hukuku dolayısıyle İş Kanunu(4857) açısından;
-M.2-"Bir iş sözleşmesine dayanarak çalışan gerçek kişiye işci,işci çalıştıran gerçek veya tüzel kişiye yahut tüzel kişiliği olmayan kurum kuruluşlara işveren,işci ile işveren arasında kurulan ilişkiye iş ilişkisi denir"
İş sözleşmesinin de 3 ana unsuru bulunmaktadır.Bağımlılık-iş görme-ücret ödeme şeklinde.Olayımıza bağlı olarak burada öne çıkan husus "bağımlılık"dır.ikinci husus "iş görme edimi"sonucu işcinin dinlenmesi gelir.
-Bağımlılık unsuru,ekonomik ve hukuksal bağımlılığın yanında kişisel bağımlılığı da içine alır.Olayımız yönünden iş sözleşmesi kapsamında açılımı ve çözümü ilk iletim de belirttiğim gibidir.
Genel hükümler(BK-6098)açısından;
M.396-"İşci hizmet ilişkisi devam ettiği sürece ,sadakat borcuna aykırı olarak bir ücret karşılığında üçüncü kişiye hizmette bulunamaz ve özellikle kendi işvereni ile rekabete girişemez."
Bu maddenin istisnası da yine yukarıda belirttiğim gibidir.

Evet bu da işin yasal boyutu işte.