Meslek Değişimi

Rmuhasebe

Katkı Sunan Üye
Arkadaşlar merhaba ;

Personelimizin meslek kodunu değiştirmemiz gerekiyor işinin niteliğinden dolayı. Bunu sistemden nasıl bir yol izleyerek yapmalıyım? Sadece e-bildirge gönderirken yeni koddan göndersem yeterli mi? Sizler nasıl yapıyorsunuz ?

S. Personelin SGK İşyeri Bildirgesinde Verilen Meslek Kodunu Nasıl Değiştirebilirim ?
C.
Personelin meslek kodunu değiştirebilmek için yapılması gerekenler;
1- SGK işveren işlemlerinden SGK e-işe giriş çıkış sayfasını açınız,
2- İşe giriş bildirgesi güncellemeyi tıklayınız,
3- Sigortalı kimlik numarası bölümüne personelin T.C. kimlik numarasını yazıp sorgula butonuna basınız,
4- Sorgulama sonucunda çıkan personel satırına tıklayarak işe giriş bildirgesini açınız,
5- Açılan işe giriş bildirgesinden sigortalı meslek adını değiştiriniz,
6- İleri butonuna tıklayınız,
7- İşe giriş bildirgesinde yapmış olduğunuz değişikliği kaydederek çıkınız.

buşekilde buldum internetten . Fakat bu sayfadan güncelleme yapınca işe giriş bildirgesi üzerinden yapmak biraz mantıksız geliyor bana . Neden? Çünkü bu kişi işe girdiği tarihten itibaren bu işi yapıyormuş gibi görünmeyecek mi?

Personelinizin meslek kodunu hatalı girdiyseniz sn. rmuhasebe'nin belirttiği şekilde değişiklik yapmak mantıklı, zira 2013/11 sayılı Genelge bu hususta her zaman değişiklik yapılabileceğini açıklıyor. Ancak zaman içerisinde personelin görevi değişmiş ise aylık prim ve hizmet belgesinde yer alan meslek kodunu değiştirmenizin yeterli ve yerinde olacağını düşünüyorum.

Meslek kodlarıyla ilgili SGK duyurusunda, ilk uygulama başladığında işe giriş bildirgelerinden değil direk olarak aylık prim ve hizmet belgelerinden işlenmesi gerektiği ibaresi yer almıştı.
http://www.sgk.gov.tr/wps/wcm/conne...704eeb5bd2/duyuru_20121101_02.pdf?MOD=AJPERES

sağolun yardımcı olduğunuz için. Sabahtan beri bu sayfadayım, kimse yazmadı. Mecburiyetten sadece e bildirgede değişiklik yaptım, çok eski bir giriş olduğundan sistemde işe giriş bildirgesi görünmüyor zaten.