fonradar

Mesul Müdür Sorumluluğu

Merhaba,

6 aydır özel bir Ltd. Şti.'nde Fabrika Müdürü olarak çalışıyorum. Herhangi bir mesul müdür sözleşmesi imzalamadım.
Şirketin 3. şahıslara ve tedarikçi firmalara bazı borçları var ve ekonomik olarak ödemelerde sıkıntı yaşıyor.
Kamu borçları konusunda ortakların yükümlü olduğunu biliyorum fakat fabrika müdürü olarak tedarikçi şirket alacakları konusunda sorumlulukları var mıdır.
Bilgilendirirseniz çok sevinirim. saygılarımla...

Limited şirketlerde Müdürlerin sorumluluğu yaptıkları işlerden dolayı doğan zararların ispatı sonrası vardır. Sizin bir kusurunuz sonucu firma zarara uğradıysa ve Şirket ortakları bunu ispatlayabiliyorsa size rücu edebilir. Aksi takdirde her türlü borçtan şirket ortakları müteselsilen sorumludur, sizi bağlamaz.

Bkz; ''YTTK’nın 644/I. maddesinde yer alan kurucuların, yönetim kurulu üyelerinin, yöneticilerin ve tasfiye memurlarının sorumluluğunu düzenleyen anonim şirketlere ilişkin YTTK’nın 553. maddesinin limited şirketlere de uygulanacağı ifade edilmiştir. Yapılan atıf dolayısıyla Kanunun 553/I. maddesine göre limited şirket müdürleri, kanundan ve esas sözleşmeden doğan yükümlülüklerini kusurlarıyla ihlal ettikleri takdirde, hem şirkete hem pay sahiplerine hem de şirket alacaklılarına karşı verdikleri zarardan sorumludurlar. Bu genel sorumluluk kapsamında dava hakkı; şirket tüzel kişiliğine, ortaklara ve şirket alacaklılarına aittir.Müdürler kusurlu hareket etmediklerini ispatlamaları halinde sorumluluktan kurtulacaklardır. Sözkonusu hükümde, “Kanundan ve esas sözleşmeden doğan yükümlülüklerin ihlali” denilmek suretiyle, müdürlerin sorumluluğunu doğuran sebepler somutlaştırılmıştır.

Son düzenleme:
Sn.Onere ve TTK ya hakim arkadaşlar olayı aydınlatabilirler,anladığım olayın mahiyeti ve tüzel kişilikteki yetki durumları vs.önemli.
"Fabrika müdürü"sıfatı veya bu sıfata ilişkin tanımın,diğer müdürlerden farklı olduğu/olacağı açık,zira bir işyeri var,bu işyerinde farklı birim/bölümler/müdürler var,bunlarında bağlı olduğu bir merci var ki, fabrika müdürlüğü,temsil eden de fabrika müdürü, temsil ilzam noktasında benzetmem belki abartılı gelebilir ama x fabrika müdürlüğü/fabrika müdürü sanki x genel müdürlüğü/genel müdür gibi bir konumda duruyor.