Mobbing' e uğradığımı fark ettiğimde işten çoktan çıkarılmıştım!

Merhabalar,

Haziran ayında son verilen işimde mobbing uğradığımı fark ettim. fark ettim diyorum çünkü bu kavramı daha önceden bilmiyordum.

Haziran ayı öncesinde yaklaşık 8 ay çalıştığım marketing ve etkinlik uzmanı pozisyonumdaki işimde, son 3 ay kala başımıza gelen bir direktör tarafından yavaş yavaş mobbing maddelerini içeren davranışlara ve de en sonunda işime son verilmesine kadar uzanan bir süreçle karşı karşıya kaldım.

* ekipteki en deneyimli en eski ( direktör dahil) çalışanın ben olması nedeniyle direktör tarafından yönlendirilmeyle yeni gelenler tarafından dışlanma;
* pozisyonum icap etsede toplantılara alınmama
* şehir dışı gezilerim sırasında departmanımda yolunda gitmeyen ve sorumluluğumda olmayan anlaşmalarda çıkan problemlerin tarafımdan kaynaklandığı söylentisi çıkarılması
* arkamdan konuşmalar,
* kayıp ve zarar görmüş malzemelerin tarafımdan kaynaklanması
* bunları dile getirdiğimde uyumsuzluk ve problem çıkaran biri olarak lanse edilmem
* sorumluluklarımın şehir dışı görevler sonucunda elimden alındığını görmem
* en basit kaldır kondur say temizle gibi görevlerle yükümlendirilmem
* işe 10 dakka geç geldiğimde (ki sabah 3 4 gibi eve geldiğim gecenin sabahı oluyor bu) uygunsuz bir dille eleştirilmem
* hatta işten çıkarıldığım günü kayıp bir ürünün tarafımdan işten ayrılma nedeni ile alındığı söylentisi çıkarılması ( bir kaç gün sonra bulundu ofiste)
* bunların sonucunda hata yapmaya yönlendirilip en ufak bir hatamda işten çıkarılmam

işten çıkarılma sonrası kaynaklanan maddi ve psikolojik sıkıntılarım hala devam etmekte

Benim endişem aynı pozisyondaki başka işlerde bu tür lekelerin benim peşimden gelebilme ihtimali.
Bu şartlarda bir dava konusu açarak hem durumumu düzeltmem hemde kuruma hak ettiği cezayı verdirebilecek hangi şartları sağlamam gerekir.

Yardımcı olursanız sevinirim.

Ynt: Mobbing e uğradığımı fark ettiğimde işten çoktan çıkarılmıştım

Yurt dışında psikolojik veya cinsel taciz konulu davalar açıldığını görmekteyiz
ama Türkiyede bu tür davalarının seyrinin ne olduğunu bilmiyorum. bizde daha çok insanlar normal
(kıdem ihbar vb.)haklarını almak için uğraşıyorlar. mobbing İddalarınızın bir dava konusu olup olmayacağını
iyi bir avukatla görüşmenizde fayda var. bunların yanında işe iade davası açabilirsiniz
işverenin sizi haksız yere işten çıkardığı tespit edilirse işe iadenize karar verilir
işveren işe tekrar almazsa en az 4+4 sekiz maaş tutarında tazminat ödemek zorunda kalabilir.

moan ' Alıntı:
Haziran ayında son verilen işimde ......
İşe iade davası açma hakkınızı kaybetmişsiniz, süreyi kaçırmışsınız, eğer açmadıysanız.

SÖzleşme feshiniz usulüne uygun olarak yapıldıysa, yani ihbar süresine uyuldu yada ihbar tazminatı ödendiyse, kıdem tazminatınız ödendiyse, işletmede alacak olduğunuz herhangi bir ücret kalmadıysa yapabileceğiniz hiç bir şey yok.

Bu konunun Türkiye'de çok gerilerde kalması ne yazıkki bizim gibi insanlar için çok vahim bir durum. Bende 5 yıldır çalıştığım kurumsal denilen ama kurumsallıktan asla nasibini alamamış şirkette son 1 yıldır aynı tacize maruz kaldım. Şimdi hala aynı yerde devam etmekteyim ve son 6 aydır sürekli bu konuyu araştırıp durdum,en sonunda psikoloğa gittim ve ilaç kullanıyorum. kesinlikle Türkiye'de bu baskıya maruz kalıp mobbing adı altında dava açacak olsak üste biz cezalı bulunup tazminat ödemek zorunda kalabiliriz. Adalet bizden yana değil malesef.. :-\

Ynt: Mobbing' e uğradığımı fark ettiğimde işten çoktan çıkarılmıştım!

Hepinize Selamlar

Yorumlarınız ve fikirleriniz için teşekkür ediyorum. Sanırım yapılacak birşey kalmamış. Benim tek endişem bu haksız davranış ve düşüncelerin yeni bir işimde tekrar önüme çıkması.

Saygılarımla

Evet geçmişle ilgili yapacak birşey olmasada, bundan sonrası için durumun farkında olabileceğin için şanslısın. Kesinlikle uyanık olmanı tavsiye ederim. Sana yapıldığını düşündüğün her haksızlık için elinde belgeleyeceğin ispatlar biriktir ve notlar tutmalısın..

Bol şanslar...

Teşekkürler,

Hepimize bol şanslar :)

SerSA ' Alıntı:
Bu konunun Türkiye'de çok gerilerde kalması ne yazıkki bizim gibi insanlar için çok vahim bir durum. Bende 5 yıldır çalıştığım kurumsal denilen ama kurumsallıktan asla nasibini alamamış şirkette son 1 yıldır aynı tacize maruz kaldım. Şimdi hala aynı yerde devam etmekteyim ve son 6 aydır sürekli bu konuyu araştırıp durdum,en sonunda psikoloğa gittim ve ilaç kullanıyorum. kesinlikle Türkiye'de bu baskıya maruz kalıp mobbing adı altında dava açacak olsak üste biz cezalı bulunup tazminat ödemek zorunda kalabiliriz. Adalet bizden yana değil malesef.. :-\
Yanılıyorsunuz

moan ' Alıntı:
Merhabalar,

Haziran ayında son verilen işimde mobbing uğradığımı fark ettim. fark ettim diyorum çünkü bu kavramı daha önceden bilmiyordum.

Haziran ayı öncesinde yaklaşık 8 ay çalıştığım marketing ve etkinlik uzmanı pozisyonumdaki işimde, son 3 ay kala başımıza gelen bir direktör tarafından yavaş yavaş mobbing maddelerini içeren davranışlara ve de en sonunda işime son verilmesine kadar uzanan bir süreçle karşı karşıya kaldım.

* ekipteki en deneyimli en eski ( direktör dahil) çalışanın ben olması nedeniyle direktör tarafından yönlendirilmeyle yeni gelenler tarafından dışlanma;
* pozisyonum icap etsede toplantılara alınmama
* şehir dışı gezilerim sırasında departmanımda yolunda gitmeyen ve sorumluluğumda olmayan anlaşmalarda çıkan problemlerin tarafımdan kaynaklandığı söylentisi çıkarılması
* arkamdan konuşmalar,
* kayıp ve zarar görmüş malzemelerin tarafımdan kaynaklanması
* bunları dile getirdiğimde uyumsuzluk ve problem çıkaran biri olarak lanse edilmem
* sorumluluklarımın şehir dışı görevler sonucunda elimden alındığını görmem
* en basit kaldır kondur say temizle gibi görevlerle yükümlendirilmem
* işe 10 dakka geç geldiğimde (ki sabah 3 4 gibi eve geldiğim gecenin sabahı oluyor bu) uygunsuz bir dille eleştirilmem
* hatta işten çıkarıldığım günü kayıp bir ürünün tarafımdan işten ayrılma nedeni ile alındığı söylentisi çıkarılması ( bir kaç gün sonra bulundu ofiste)
* bunların sonucunda hata yapmaya yönlendirilip en ufak bir hatamda işten çıkarılmam

işten çıkarılma sonrası kaynaklanan maddi ve psikolojik sıkıntılarım hala devam etmekte

Benim endişem aynı pozisyondaki başka işlerde bu tür lekelerin benim peşimden gelebilme ihtimali.
Bu şartlarda bir dava konusu açarak hem durumumu düzeltmem hemde kuruma hak ettiği cezayı verdirebilecek hangi şartları sağlamam gerekir.

Yardımcı olursanız sevinirim.

Yazdıklarınızı ispatlayabilecek iseniz davaya 2-0 önce başlarsınız.

bunların ispatı için şirketin yarısının işinden vazgeçmesi gerekiyor ki, bu da çok zor sanırım.

bende biliyorum bunu bu şartlar altında ispat edemeyeceğimi ancak tazminat vs herşeyimi alıp başka alacaklar için hak talep edemeyeceğimi söyleyen bi kağıda da imza atmış durumdayım ama gene de konu hakkında pek bi bilgim olmadığğından sizlerle paylaşıp bilgi edinmek istedim sadece.