Mobbing/yıldırma/işe Dönüş Mahkemesi Engelleme

2003 yılı haziran ayından bugüne çalışmakta olduğum firmamda aşağıdaki olayları yaşadım,

- 20 ekim 2017 cuma günü insan kaynakları direktörü ve genel müdür yardımcısı tarafından sözlü olarak işten çıkartıldığım ve sadece ihbar + kıdem tazminatım+ birikmiş yıllık iznimim 30 gün olarak hesaplanmış olduğu tutar gene sözlü olarak söylendi,
işten çıkartılma sebebimi sorduğumda yönetim kurulu başkanının benimle çalışmak istemediği dışında başka bir şey söylenemedi.
bende hesaplamış oldukları tutarın yanlış olduğu ve 80-90 gün arası birikmiş iznim olduğunu,
ve sebepsiz olarak çıkartıldığım için yaklaşık 15 yıllık çalışmamın karşılığı olarak 8 brüt maaşlık bir ikramiye talep ettim;

- kendileri şimdiye kadar firmada gönderdikleri hiçbir müdüre/çalışana böyle bir paranın verilmediği,
-mahkemeye gitsem 10-12 maaş tutarında bir tazminat kazanabileceğimi, mahkemenin 2-3 yıl süreceğini bu süre zarfında para verilmeyeceğini,
- referans mektubu vermeyeceklerini,
- izmir'deki patronların birbirini tanıdığı iş bulamamın zor olacağı gibi çeşitli göz korkutma cümlelerinden sonra
kendilerinin böyle bir para verme yetkileri olmadığını söylediklerinde,
bende yetkili kişilerle görüşebilmeleri için 23 ekim pazartesi günü olayın netleşmesi için tekrar görüşmeyi teklif ettim kabul ettiler. cuma günü
odama gittiğimde bilgi işlem bölümü önümdeki bilgisayarı ve telsiz telefonu söküp gitti ve teslim aldıklarına dair imzalı bir kağıt verdiler.

söz konusu p.tesi günü olduğunda 8 brüt maaşın çok olduğunu kasım ve aralık ayında işe gelmemem ama maaşımı tam yatırabileceklerini söylediler,
bende cuma günü bir hırsızlık yapmışım gibi bilgisayarım ve telefonumun sökülerek götürüldüğünü, bu firmaya 15 yıl hizmet etmenin karşılığının hırsız muamelesine maruz tutulmayı kabul etmediğimi söyleyerek tekliflerini red ettiğim ve 8 brüt maaşta ısrarcı olduğumu bildirdim; kendileri 27 ekim cuma gününe kadar tekrar kendi içlerinde görüşeceklerini
söyleyip ilgili güne kadar ücretli izin verdiler;

27 ekim cuma günü geldiğinde firmanın izmir dışında manisaya bağlı bir ilçesindeki başka bir lokasyonda bir şube gibi gözüken fabrikada 1 kasım çarşamba günü çalışmalarımın kalıcı olarak devam ettirmeniz uygun görülmüştür şekliden bir kağıt vererek imzalamamı istediler,bende düşüneceğimi söyleyerek 30 ekim p.tesi gününe kadar düşüneceğimi söyleyerek izin aldım.(aynı gün birikmiş yıllık iznim zar zor hesaplayarak 80 gün olduğunu çıkartabildiler;)
- avukat bir arkadaşa danıştığımda kabul etmez isem sadece ihbar ve kıdem tazminatımı alabileceğimi söylediği için
p.tesi günüde bu kağıdı imzalayarak teslim ettim. 1 kasımdan bugüne kadar manisa fabrikasında sabah 08.00 de girip akşam 18.00'de çıkıyor ve hiç bir iş verilmediği içinde yapamıyorum ve masrafını kendim üstlendiğim bir otelde kalıyorum.
-kasım ayının 9'unda manisa fabrikasına bordro geçişimde yapılmış.

-son söylenen 4 maaş verelim kabul etmessem daha önce çalıştığım bölüm ve ünvandan (müdür) farklı alt kademe (düz mühendis) bir işi yazılı olarak verecekleri ve işi yapmamam halinde ihtar/tutanak vs. yollarla iş akdimi sonra erdirecekleri şeklinde.

bana yapılanları, sebepsiz işten çıkartılmam nedeniyle işe dönüş mahkemesini kazanacağımı bildikleri ve ilave tazminat vermemek için işten çıkış kağıdı vermediklerinin ve başka şehre sürme şeklinde yıldırmaya maruz kalıyorum, ne öneriniz olur?

8 brüt maaş ikramiye düşüncesine nereden takıldınız merak ettim doğrusu. Yasal olarak böyle bir hakkınız yok neticede.
Yönetici konumunda çalışmaktasınız, eğer işe alım-işten çıkarma gibi yetkileriniz, mesai başlangıç bitiş saatlerinde esnekliğiniz olan bir görevdeyseniz, işe iade davanızın kabul edilmeme ihtimali de varken, ihbar+kıdem tazminatını kabul etmemeniz bence hata olmuş.