Mtv

buhafta aracımı kayıttescil yaptıracağım.Mtv 2006 2.taksitini ödemem gereklimi.Bir iade sözkonusu olamazmı.Birgün ile altı aylık mtv vermek zorundamıyız.Bir kolaylığı yokmu?saygılar .

Re: mtv

2006 yılında tescilini yaptırır iseniz 2006/2 taksidi ödemek zorundasınız.

Ynt: Mtv

2007 yılına girdiğimizden dolayı cevap yazmak için biraz geç olmuş olabilir ama diğer yıllarda bu tür olay ile karşılaşacak forumdaşlarıma fikir vermesi açısından görüşümü yazacağı.
Alınacak taşıtın faturası 2006 da alınıp tescili 2007 de yapılırsa MTV 2007 yılı için ödenir. Ayrıca 2006 yılı amortisman hakkı da mevcuttur.

Herkese merhaba;

Daha yeni üye oldum bu forum'a emeği geçen ve bilgilerini paylaşan arkadaşlarıma teşekkür ederim.

http://www.gelirler.gov.tr/gelir2.n...8baef7a67fe213e080256f7f00505873?OpenDocument
linkinde bahsedilen tebliğ ile ilgili.

1. sorum; benim alacağım arac 1993 model ve 5200 cc, http://www.gib.gov.tr/fileadmin/images/mtv.html linkinden baktığım zaman 2007 yılı için vergisinin 2.368 YTL olduğunu görüyorum, kasko bedelleri listesine baktığım zaman aracın kasko bedeli ise 12.500 YTL yukarıdaki tebliğe istinaden vergi indiriminden faydalanmak için kasko bedelinin %5'i 625 YTL yapıyor, tebliğe göre http://www.gib.gov.tr/fileadmin/images/mtv.html linkinden 1993 model ve 3500-4000 cc için baktığımda 2007 yılı için vergisinin 1.645 YTL olduğunu görüyorum. sorum şu; aracın tebliğe göre vergi indirimi kasko bedelinin %5'inden yine fazla o halde bir alt dilime daha inilecekmi yani 3000-3500cc dilimine yoksa 2007 yılı için vergisinin 1.645 YTL mi ödeyeceğim. 26 seri nolu tebliğde verilen örnek benim bu yazdığım senaryodan farklı yani bir alt dilim kasko bedelinin %5'inden küçük. Ama benim almayı düşündüğüm araç tebliğde verilen örneğe uymuyor. 3-4 tane vergi dairesi MTV servisine sordum tatminkar bir cevap alamadım.

2. sorum ise; alacağım aracın markası ve modeli kasko bedelleri listesinde yer almıyor ise 26 seri nolu MTV genel tebliğine göre vergi indiriminden faydalanmak için ne yapmalıyım. örneğin aracım 1976 model BUICK Sklark, motor hacmi 4300cc.

şimdiden ilgilenecek arkadaşlarıma teşekkür eder, tüm arkadaşların çalışmalarında başarılar dilerim.
a başarılar dilerim.

*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*
Tilki gibi Dostum olacağına, Arslan gibi Düşmanım olsun.
*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*

Sayın hgucum,

Yeni olmanıza rağmen siteyi çok güzel kullanıyorsunuz...

Sorduğunuz sorulara dönecek olursak,
1. 26 seri nolu MTV tebliği kapsamında vergi indirimi sadece 1 alt kademeye inilmek suretiyle olmaktadır. 2. kez alt kademeye inme olayı mümkün değildir.

2. Kasko listesinde adı geçmeyen araçların kasko değerini sigorta acentesinin talebi üzerine sigorta ve reasürans şirketleri birliği tarafından tespit edilmektedir.

Zaten tebliğ ekinde yer alan bildirim formu ile sigorta şirketine zaten başvuruda bulunacağınızdan size bu işlem ek bir iş getirmeyecektir.

Diğer ayrıntıları zaten biliyosunuzdur.

Kolay gelsin...

hgucum'ün sorduğu soru beni de ilgilendiriyor.
Tebliği okuyunca ödenecek MTV'nin aracın kasko değerinin %5'ini geçemeyeği sonucunu çıkarıyorum. Bu durumda da %5'in altına inene kadar kademelerin düşmesi gerekmez mi? Maalesef tebliğde verilen örnek bu durumu aydınlatamıyor. Vergi dairesine bu şekilde bir açıklama ile başvuruda bulunulsa farklı bir sonuç çıkma ihtimali var mı?

Sn. Deccal,
Tebliği yanlış yorumluyorsunuz. Tebliği çok açık. Tebliğde aracın MTV si, kasko değerinin %5 inden fazla ise bir alt dilimden vergiye tabi tutulur diyor. Örneklersek;

2500-3000 cc 2 yaşında MTV 2200 ytl
3001-3500 cc 2 yaşında mtv 2500 ytl

Aracımızın 2 yaşında 3400 cc olduğunu farz edersek MTV si 2500 ytl olur.
Kasko değeri 40000 ytl. (% 5 i 2000 ytl.)
Ancak tebliğe göre bir alt dilimden yani 2200 YTL ödenir. 2000 YTL olmaz.
(Tutarlar örnek için hayali verilmiştir.)
Selamlar,

Teşekkürler bülent249,
Tebliğdeki örnek iyi seçilmemiş kanımca, o örnekte bir basamak düşünce elde edilen değer kaskonun %5'inden küçük bir değer. Bu da insanın aklına hala %5'den fazla ise bir basamak daha düşebileceğini getiriyor (öyle işimize geldiği için tabii :)) ama demek ki uygulama bu şekilde değilmiş.