Muhasebe Ofisi Kirası

merhaba
2009 yılının ocak ayında SMMM büromu açacağım mükellefim olacak firma şirketinde (mülkiyetleri firmaya ait) bir odayı bana kira sözleşmesi ile kiralayacak.Bildiğim kadarıyla Mali müşavirler odası açısından bir sıkıntı söz konusu değil ama yine de danışmak istedim.böyle bir uygulama olduğu takdirde sorun çıkar mı?

Ynt: Muhasebe ofisi kirası

Yönetmeliğe göre olamaması gerekir.

Sorunuzun cevabı;
Maalesef sorun çıkar. Kasım 2007'de yönetmelikte yapılan değisiklikle bu uygulama yasaklanmıs. Ayrıca artık home office dahi çalısılamıyor.

SERBEST MUHASEBECİ, SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİR VE YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLERİN
ÇALIŞMA USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK
...........
Büro Edinme Zorunluluğu
Madde 14 - (21.11.2007 tarih ve 26707 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Yönetmeliğin 3 üncü maddesiyle değişen şekli.)Her meslek mensubu meslekî faaliyetine başlamadan önce bağlı olduğu oda bilgisinde iş yeri açmak zorundadır.
Büro standartları ve buna ilişkin usul ve esaslar Birlik Genel Kurulu?nda belirlenir. Açılan işyerleri bağımsız büro şeklinde olup, başka bir serbest meslek faaliyeti veya ticarethane ile içiçe olamaz. Meslekî faaliyetler aynı zamanda ev olarak kullanılan ikametgâhlarda yürütülemez. Bir meslek mensubunun birden fazla bürosu olamaz. Birlikte çalışan meslek mensupları da ayrı büro edinemezler.
..............

selda.yurek ' Alıntı:
merhaba
2009 yılının ocak ayında SMMM büromu açacağım mükellefim olacak firma şirketinde (mülkiyetleri firmaya ait) bir odayı bana kira sözleşmesi ile kiralayacak.Bildiğim kadarıyla Mali müşavirler odası açısından bir sıkıntı söz konusu değil ama yine de danışmak istedim.böyle bir uygulama olduğu takdirde sorun çıkar mı?

arkadaşım son çıkan yönetmeliğe göre (kasım 2007) daha önce senin durumunda olanlara bile yazılar gönderilerek bürolarını ayırmaları için süreler verildiğini biliyorum. yani aslında fiili yaşamda şöyle bi ayrım yapılıyo. aynı iş yerine aynı kapıdan girilmeyecek. yani iç içe olmayacak.

Ynt: Muhasebe Ofisi Kirası

Kesinlikle bu konuda hassaslar..
Eğer istanbul merkez dışında bir yerdeseniz.
Oda temsilcisini ikna edebilirsiniz.
Ancak oda kaydınız yapılsada sonradan denetimler olabiliyor..
Şirkete bağlı çalışacaksınız sanırım.
Göstermelik şirkete yakın bir yerde ufak bir yer kiralayın..
bir masa bir sandalye yeter..
Orayı gösterin..
Piyasada sizin durumda olan çok kişi böyle yapıyor..
Syg.