Muhasebe Serbest Meslek Makbuzu

mükellef ihaleli işlerde çalıştı ve ihale sonlandı biz her sene sonunda makbuz kesip kdv sini tahsil ediyorduk
fakat mükellef yaklaşık 5 6 aydır muhasebe ücreti dahi verememekte bu sene (2012) alakalı olarak makbuz kesmesek nasıl olur bir yaptırımı var mı

almadığınız ücretin makbuzunu kesmeyin. zira müşteriniz olan firma ile davalık durumuna düşerseniz kestiğiniz makbuzlar tahsil ettiğiniz ücretler gibi gözükebilir.

Bahsettiğim kesmediğiniz mk ait kdv beyanınıza dahil edip beyan etmeniz gerektiğidir.

para alamıyorsun. kdv sini beyan ediyorsun. alamadığın paranın kdv sini doğal olarak ayın 26 sı geldiğinde ödeyemiyorsun. ödeyemediğin her aya 1,4 gecikme zammı işliyor. işte biz buna vergide adalet diyoruz. yada diğer bir değişle vergilendirilmiş kazanç kutsaldır diyoruz. bu kanunu bu şekilde yazanı görüp yüzüne karşı iki hayır duası edesim var.
bizim birliğimizin başında bulunan insanlarda ortada bu kadar büyük sorun varken gidip bakanlığa dert anlatıp bu sorunu çözemiyorlar. işte biz bu kadar büyük bir mesleği icra ediyoruz. kimsenin adam yerine koymadığı varlığımızdan haberi olmadığı büyük bir meslek.

Yasa koyucu 3 ay para alamıyorsan işi bırak diyor.Eski yılın hesabını çek nakit senet ile kapatmaz ise yeni yılda yeni sözleşme yapamazsın işe devam edemezsin diyor. Bir gün alırım diye idare ediliyor maalesef çift taraflı zarar görüyoruz.
3 ay para vermeyeni bıraksan işi almak için sırada bekleyen centilmenler var geçmişi sorgulamadan hesap kapandı helallaştık belgesi getirmeden iş klabul edilmemesi lazım.Avukatlarda eskisini azil etmeden yenisine vekalet veremiyorsun kendin hakkındaki mahkeme kararını mahkeme kalemi sana vermiyor avukatına veriyor avukat parasını alabilsin diye.Bizde o yardımlaşma centilmenlik yok bir meslek mensubu ile sözleşmesi devam eden müşteriye çeşitli vaatlerle ucuzluk promasyon gibi teklifler gelebiliyor bazı arkadaşlarımız aç kalacağız dye ne bulursa iş olarak kabul ediyor.Size çözüm öneremiyorum zaten sonuçlarını biliyorsunuz.Para vermeyeni işini takip etmeyeni belge düzenine uymayanı bırakmakta çözüm değil yeni iş teklifi gelmiyor işi görülen yerinden kıpırdamıyor piyasada gezenler ordan burdan atılmış bedavacılardır.32 yıl işini yaptığım firma yönetim çoçuklara geçince meslek mensubunu değiştirdi.Yapı olarak keriz yerine konuluyorum ödeme olmadan diye düşünüyorsanız kel muhasebeci dediklerimizdenseniz bırakmakta yarar var sağlığınız için.Yufka yürekli işleri iyi iken ödüyordu şimdi ben idare edeyim derseniz sonuçlarına katlanarak idare edilebilir.Karar sizin.İyi çalışmalar.

Selamlar
Yanlış hatırlamıyorsam,Geçenlerde konu ile ilgili smmm oda başkanının yayınladığı bir yazı vardı.Bu serbest meslek makbuzlarındaki kdv nin tahsil edilemediği hatta makbuz düzenlenemediği halde ödenmek zorunda olması ile ilgili bir yazıydı.Oda da bu konudan muzdarip olunduğunu belirtmiş,bu konuda gerekirse kdv ve serbest meslek kazancı tanımlarının yeniden gözden geçirilip,gerekli değişiklikleri yapmanın doğru olacağından bahsedilmişti.
Bu konuda da bir düzenleme yapılabilir.Tabiki beklemek gerek.Netice de oda'da bunun farkında..İleride bu konuda bir adım atılabilir.
Saygılar

saçmalığın da bu kadarı yani düsük kestim artık ne yapayım hiç kesilmemesinden yine iyidir.

Yasa koyucu 3 ay para alamıyorsan işi bırak diyor.Eski yılın hesabını çek nakit senet ile kapatmaz ise yeni yılda yeni sözleşme yapamazsın işe devam edemezsin diyor. Bir gün alırım diye idare ediliyor maalesef çift taraflı zarar görüyoruz.
3 ay para vermeyeni bıraksan işi almak için sırada bekleyen centilmenler var geçmişi sorgulamadan hesap kapandı helallaştık belgesi getirmeden iş klabul edilmemesi lazım.Avukatlarda eskisini azil etmeden yenisine vekalet veremiyorsun kendin hakkındaki mahkeme kararını mahkeme kalemi sana vermiyor avukatına veriyor avukat parasını alabilsin diye.Bizde o yardımlaşma centilmenlik yok bir meslek mensubu ile sözleşmesi devam eden müşteriye çeşitli vaatlerle ucuzluk promasyon gibi teklifler gelebiliyor bazı arkadaşlarımız aç kalacağız dye ne bulursa iş olarak kabul ediyor.Size çözüm öneremiyorum zaten sonuçlarını biliyorsunuz.Para vermeyeni işini takip etmeyeni belge düzenine uymayanı bırakmakta çözüm değil yeni iş teklifi gelmiyor işi görülen yerinden kıpırdamıyor piyasada gezenler ordan burdan atılmış bedavacılardır.32 yıl işini yaptığım firma yönetim çoçuklara geçince meslek mensubunu değiştirdi.Yapı olarak keriz yerine konuluyorum ödeme olmadan diye düşünüyorsanız kel muhasebeci dediklerimizdenseniz bırakmakta yarar var sağlığınız için.Yufka yürekli işleri iyi iken ödüyordu şimdi ben idare edeyim derseniz sonuçlarına katlanarak idare edilebilir.Karar sizin.İyi çalışmalar.

Meslek mensubu değişimlerinde malumunuz evrak teslim tutanakları hazırlıyoruz.Orda yazılması gereken ama belkide bir çoğumuzun yazmadığı bir bölüm var..İŞİN BIRAKILMA NEDENİ? Bu nedeni kaçımız yazıyoruz veya kaçımız doğru nedeni yazıyoruz.bana göre işin can alıcı bölümü budur.Oda'da sağolsun kontrol mekanizmasını da sadece bu cümleyi oraya koymakla sağlayacağını zannediyor ama şu an için pekte çare görünmüyor.yani oda diyor ki,bizden medet ummayın,birbirinizi haberdar edin..

serbest meslek makbuzlarında kdv oranı indirilmeli, kdv beyanı da tahsil şartına bağlanmalıdır..

denk geldim. 3-4 ay önce vergi dairesinde memur Meslek ücret tarifesini önüne almış bir muhasebeciye hesap çıkarıyordu. tahsil etmesede sonuçta o parayı avukata verip mahkeme kanalıyla alabilirmişiz !!!!!

yada makbuzu kesip, makbuzun üzerine ''tahsil edilmemeiştir, kdv kanununa göre kesilmiştir'' mi yazalım ?