fonradar

Muhasebe Sorusu

yarın sınavım var ve muhasebeden pek anlamıyorum. çalışırken bir soruda takıldım:
-satıcıya olan borçların 2500tllik kısmı kasadaki çeklerden biri ciro edilerek ödenmiştir.
(6lı hesaplardan yansıtma,devretme falan dediler kafam karıştı yardım edin lütfen)

Soru eksik değilse bu işlemin 6 lı hesaplarla ilgisi yok.... 320 B 2500 / 101 A 2500....

Muhasebebede temel kaide giren hesap her zaman borçlu çıkan hesap alacaklıdır bu mantıkla bakarsanız muhasebede cevap bulmak kolaylaşır.Satıcı mal satınca alacaklıdır ona ödeme yapılınca borçlu olur hesaplar karşılaştırılır birbirini götürür.Ödemeler nakit iletmeden çek veya mğşteri çeki senet poliçe gibi enstramanlar ile yapılır ödeme yapıldıkça kasa alacaklıdır.Bazen çekmecede nakit dışında değerlerde olabilir.Sizden mal alan müşteri borçludur borcunu bir çek ile ödeyebilir.Çek alınınca onu veren müşteri alacaklanır satıcınında nakit dışı değerleri borçlanır.Tedarikçiye çekmecede duran bu çeki vererek borcunuzu öderseniz satıcı borçlanır alınan çekler hesabınız alacaklı olur kasadan para çıkmaz.Başarılar umarım bu defa olur biter.