Mühendis Asgari Ücreti

az önce bağlı olduğum SGK şubesini aradım. kesinlikle bağlayıcılığı vardır, belirtilen ücretin altında çalıştırırsanız, (2015 için brüt 3000 TL) her ay için 2 asgari ücret tutarında ceza kesilecektir dedi. ayrıca aradaki prim farkını personele ödersiniz, şu anda bunun tespiti personelin şikayetiyle yapılabiliyor, ama odalar bize her ay liste gönderiyorlar, çalışmalarımız sürüyor dedi. her yıl TMMOB'la anlaşma imzalanıyor, bu ücretler belirleniyor, işverenler uymak zorundaymış.
yine başa döndüm anlayacağınız???

Böyle birşey yok. Keşke dayanak mevzuat örneği isteseydiniz. O zaman herkes çıkar benim asgari ücretim bu kadar der.

Ekteki linki incelemenizi öneririm. Bu karar bir tavsiye ve uygulama önermesidir. Yani zorunluluk yoktur. Elbette bende herkesin hakkını almasını isterim. Ancak bu uygulamada ancak yasa ile mümkün olabilir.

2015 YILI ÜCRETLİ ÇALIŞAN MÜHENDİS MİMAR VE ŞEHİR PLANCISI ASGARİ ÜCRETİ 3000 TL OLARAK BELİRLENDİ - TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI

Son düzenleme:
Böyle birşey yok. Keşke dayanak mevzuat örneği isteseydiniz. O zaman herkes çıkar benim asgari ücretim bu kadar der.

Ekteki linki incelemenizi öneririm. Bu karar bir tavsiye ve uygulama önermesidir. Yani zorunluluk yoktur. Elbette bende herkesin hakkını almasını isterim. Ancak bu uygulamada ancak yasa ile mümkün olabilir.

2015 YILI ÜCRETLİ ÇALIŞAN MÜHENDİS MİMAR VE ŞEHİR PLANCISI ASGARİ ÜCRETİ 3000 TL OLARAK BELİRLENDİ - TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI

dayanak olarak "yapılan protokolü" gösterdi. "ceza-i müeyyidesi var" dedi. daha önce kestikleri cezalar bile olmuş??
ben kesinlikle bu forumdaki bilgili insanların sözüne daha çok güveniyorum.
ama ceza gelirse sorumluluk tamamen bana ait olduğu için biraz endişeliyim de. son olarak kendi mali müşavirimize danıştım, ondan yanıt bekliyorum. cevabını burada paylaşırım.

mali müşavirimizle görüştüm. böyle bir düzenleme olduğunu, ancak pek uygulanmadığını söyledi. mühendisle sen rakamda anlaştıysan sorun yok dedi.

mali müşavirimizle görüştüm. böyle bir düzenleme olduğunu, ancak pek uygulanmadığını söyledi. mühendisle sen rakamda anlaştıysan sorun yok dedi.

Baştan beri söylüyoruz. evet bu bir baskı, zorlama, bende buna ktılıyorum. Ancak mecburi, zorunlu olması için YASA gerek. Bu da henüz yok. Zorunlu hale gelirse merak etmeyin. Öncelikle bizim sitemizde duyurulur.

dayanak olarak "yapılan protokolü" gösterdi. "ceza-i müeyyidesi var" dedi. daha önce kestikleri cezalar bile olmuş??
ben kesinlikle bu forumdaki bilgili insanların sözüne daha çok güveniyorum.
ama ceza gelirse sorumluluk tamamen bana ait olduğu için biraz endişeliyim de. son olarak kendi mali müşavirimize danıştım, ondan yanıt bekliyorum. cevabını burada paylaşırım.
SGK nun amacı, eksik -düşük prim ödenmesinin önünü kesmek.
Meslek odaları da belirledikleri asgari ücretlerin altında ücret beyan edilenleri araştırıp kuruma bildirmekte ve incelenmesini talep etmekte, bu yolla da işletmelerin sıkıştırılmasını ve meslek mensuplarının aklı selim-hayatı yanabilir kılacak ücretlerle çalışma hayatında yer almasını sağlamaya çalışmakta. Bunda sorun yok, elbette olması gerekn de budur, meslek odaları meslek mensuplarının çalışma koşullarını daha iyi boyutlara getirebilmek için her zaman çaba harcamalı.

Ancak, kurum gelen ihbarları değerlendirip, inceler, bahsdedilen prtokol içeriği de budur. SGK gelen ihbara göre inceleme yapar, gerçek ücret ile kuruma bildirilen arasında bir fark varsa da cezayı keser, eksik ödenenleri tahsil eder, bu ücret 1500 tl olup 1000tl bildirilse de aynıdır, 3000tl olup 2800tl bildirilse de aynı olur bildiğiniz üzere.

Çevre mühendisleri odasının asgari ücret tarifesini inceleyecek olursanız, belirlediği asgari ücretler 10 yıllık çalışan için hep sgk tavan ücretinden yüksek ücretler.

SGK nun , halihazırda işverenlere bu konuda dayatabileceği bir ücret tutarı ( asgari ücret dışında) yasal olarak bulunmamaktadır.

Bu noktada sn.Nizam beye katlıyorum,sözkonusu protokolün kesin olarak bağlayıcı olup olmadığına ilişkin olarak;
a.işveren yönünden hizmet akdine bağlı çalışan işcinin ücretinin belirlenmesi noktasında bağlayıcı olmadığı/olamayacağı,
b.sgk yönünden ise daha önce ifade ettiğim gibi meslek kodu uygulamaları yönünden(suistimal,sgortalının korunması,gerçek ücretin yansıtılmaması kurum zararı vs.oluşmamaması açısından)sadece meslek kodlarının uygulanması aşamasında dikkate alınabilir/tavsiye niteliğinde olabileceği,
Bu noktada dava konusu edilen yeni bir olay var mı?bilmiyorum ama böylesi bir davanın;
hatırlarsanız bir ara işyeri hekimlerinin ücretlerinin tabibler birliği ücret tarifesine uygun olarak ödenip ödenmeyeceği noktasında ihtilaflar olmuştu ve sonuç oda ücret tarifesine işverenin uymak zorunda olmadığı yönünde neticelenmişti,yüksek ihtimaldir ki olayımıza ilişkin bir dava gündeme gelirse,yine benzer sonucun ortaya çıkacağı yani sözkonusu protokolün kesin olarak dikkate alınmasının gerekeceği noktasında karar çıkmayacağı ama dikkate alınacağı(belki yaklaşık bir ücrete hükmedilebileceği)düşüncesindeyim.

Son düzenleme:
Eğer eksik ücret ödeme söz konusu değil ise (kişiye 3.000 verip asgari ücretten göstermek gibi) SGK'nın yapabileceği sadece aba altından sopa göstermek/benim dediğim doğru mantığı ile resen istemekten öteye gidemez.

SGK nun amacı,eksik-düşük prim ödenmesinin önünü kesmek.
SGK nun , halihazırda işverenlere bu konuda dayatabileceği bir ücret tutarı ( asgari ücret dışında) yasal olarak bulunmamaktadır.
Katılıyorum
ancak meslek kodu uygulaması yönünden,
işci hakkında işverenin bildirdiği meslek kodu ile ödenen/verilen ücret arasında en azından bir uyum olmasında yarar var.
(bu bağlamda örnek mühendis ücretinin,asgari ücret üzerinden gösterilmesinin,gerek sgk incelemesi,gerek dava konusu edilmesi halinde,böylesi bir durumun sorun doğuracağı açık))

Sayın arkadaşlar,
Bu konuda bayağı araştırma yaptım. aşağıda Ziraat Mühendisleri odası yönetmeliğini örnek olarak koydum. Diğer mühendisler odası'da aynı. Hepsi TMMOB yönetmeliğine istinaden kararlar alıyorlar.

26.05.2003 tarih ve 25119 sayılı resmi gazetede Rekabet kurumu TMMOB'nun asgari ücret tespitine ilişkin yönetmeliği iptal etmesi yönünde kararı var.
link: www.tuketiciler.org/files/RK-k-MimarMuhendislerle.doc
Ayrıca, TMMOB yönetmeliği Serbest çalışan yani Büro açma yetkisi verdiği üyeler ile ilgilidir. Ücretli çalışan mühendisleri kapsamamaktadır. Çalışanlar için tek bir asgari ücret vardır oda Çalışma bakanlığının resmi gazetede açıkladığı asgari ücret. SGK ile yapılan protokol ise sözleşmeye aykırı prim ödemesini engellemek için belge ve bilgi alış-verişi ile ilgilidir. 5510 sayılı kanun 100.maddesi
Bu tamamen usulsüz dayatma ve TEKELLEŞME'dir. Yasal dayanak olarak gösterdikleri (Bu Yönetmelik, 27/1/1954 tarihli ve 6235 sayılı Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Kanununun 39 uncu maddesi hükmüne dayanılarak hazırlanmıştır.) mevzuatta asgari ücret tespiti konusunda bir ibare yok. Hatta bana göre sözleşmenin Noter aracılığıyla yapılmasına bile gerek yoktur. Normal çalışan personellerin sözleşmesi nasıl ise buda aynı olmalıdır. Boşuna Noter'e harç ve para ödüyoruz.

TÜRK MÜHENDİS VE MİMAR ODALARI BİRLİĞİ ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI
MESLEKÎ DENETİM VE ASGARİ ÜCRET YÖNETMELİĞİ

BİRİNCİ BÖLÜM
Amaç, Kapsam, Dayanak, Tanımlar ve Kısaltmalar
Amaç
MADDE 1 (1) Bu Yönetmeliğin amacı; serbest ziraat mühendisliği müşavirlik hizmetlerinin mesleğin ve tekniğin gereklerine, toplumun yararlarına uygun bir şekilde uygulanmasını, koordinasyonunu ve gelişimini sağlamak, ziraat mühendisliği müşavirliği hizmeti üreten gerçek veya tüzel kişiler ve kuruluşların eşit koşullar içinde çalışmalarını sağlamak, haksız rekabeti önlemek, meslekî denetim, yeterlilik ve kapasite yönlerinden değerlendirilmesine esas olacak kayıtların tutulması ve kriterlerin belirlenmesini sağlamak, uygulamaları izlemek, denetlemek, üretilen hizmetler için uygulanacak Asgari Ücret Tarifesini ve meslekî denetim esaslarını düzenlemektir.
Kapsam
MADDE 2 (1) Bu Yönetmelik, ziraat mühendisliği müşavirliği hizmeti üreten gerçek veya tüzel kişiler ile kuruluşların meslekî denetimini, ürettikleri hizmetlerin Asgari Ücret Tarifesine uygunluğunun denetimini ve yaptırımları kapsar.
Dayanak
MADDE 3 (1) Bu Yönetmelik, 27/1/1954 tarihli ve 6235 sayılı Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Kanununun 39 uncu maddesi hükmüne dayanılarak hazırlanmıştır.
Tanımlar ve kısaltmalar
MADDE 4 (1) Bu Yönetmelikte geçen;
a) Asgari Ücret Tarifesi: Oda, SZM faaliyetleri kapsamındaki uzmanlık alanları için belirleyeceği ve daha altında ücretlerle SZM faaliyetlerinin gerçekleştirilmesini yasaklayan ücret tarifesini,

Son düzenleme:
Arkadaşlar ; bir mükellefimizin et entegre tesisi var. SGK tarafından asgari ücretle ilgili olarak sektörel inceleme yapıldı işçilik ile ilgili herhangi bir sorun çıkmadı. Yalnız işyerinde bulundurulması gereken veteriner hekimin aldığı ücret ile ilgili sorun çıktı .
Normalde gerçektende işletme veteriner hekime asgari ücret veriyor ( hekim emekli) ve bunun sosyal güvenlik primini yatırarak ücretini bankadan ödüyor. Müfettiş raporunda ödenmesi gereken asgari ücret olarak veterinerler odasının belirlediği ücret olması gerekir şeklinde rapor tutuldu ve sgk merkezine gönderildi.
Sosyal güvenlik merkezi ise müfettiş raporuna istinaden 12 aylık ek bildirgeyi hazırlayarak prim farklarını ve ipc yi mükellefe tebliğ etti.
İPC ile kafama takılan soruları siz değerli meslektaşlarımla paylaşmak istedim.

Kurumun kestiği İPC ler
A- İbraz edilen defter ve belgelerin 5510 sayılı kanunun 102 maddesi 1. Fıkrasının e bendinin 4 numaralı bendine uygun olarak düzenlenmemesi ½ asgari ücret x 12 = 6.612,00.TL
B- İbraz edilen aylık ücret tediye bordrosunun 5510 sayılı kanunun 102 maddesinin 1. Fıkrasının e bendinin 5 numaralı alt bendine uygun olarak düzenlenmemesi ½ asgari ücret x 12 = 6.612,00 .TL
C- 2014/01-12 dönemine ait düzenlenen her ek bildirge için 2 asg.ücret X 12 = 26.721,00.TL

Sormak istediğim şunlar
1 – Defter ve belgelerimiz kanuna uygun olarak düzenlenmiş olup yakın zamanda vergi dairesinin incelemesinden geçmiş ve kanuna uygunluğu vergi dairesi tarafından da teyid edilmiştir. Yine yukarıda da belirttiğimiz gibi ücret ödemelerinin tamamı banka aracılığı ile yapılmaktadır. Buna rağmen A ve B ye göre ipc yazılması uygunmudur.
2- 5510 sayılı kanunun 102. Maddesinin c bendi 4. Maddesine göre uygulanan asgari ücretin 2 katı tutarındaki İPC her bir bildirge için uygulanması doğrumudur. Zira kanun maddesinde her bir belge için ayrı İPC uygulanacağı belirtilmiyor.
Naçizane benim yorumuma göre Belgenin ek olması halinde, aylık asgari ücretin iki katını geçmemek kaydıyla her bir ek belgede kayıtlı sigortalısayısı başına, aylık asgari ücretin sekizde biri tutarında ceza uygulanmalı ve ayrıca kurumun tesbitine istinaden tek sefer 2 x asg.ücr. = 2226,75 TL tutarında ceza uygulanmalıdır diye düşünüyorum.

Değerli görüşleriniz için şimdiden teşekkür ederim.

Arkadaşlar ; bir mükellefimizin et entegre tesisi var. SGK tarafından asgari ücretle ilgili olarak sektörel inceleme yapıldı işçilik ile ilgili herhangi bir sorun çıkmadı. Yalnız işyerinde bulundurulması gereken veteriner hekimin aldığı ücret ile ilgili sorun çıktı .
Normalde gerçektende işletme veteriner hekime asgari ücret veriyor ( hekim emekli) ve bunun sosyal güvenlik primini yatırarak ücretini bankadan ödüyor. Müfettiş raporunda ödenmesi gereken asgari ücret olarak veterinerler odasının belirlediği ücret olması gerekir şeklinde rapor tutuldu ve sgk merkezine gönderildi.
Sosyal güvenlik merkezi ise müfettiş raporuna istinaden 12 aylık ek bildirgeyi hazırlayarak prim farklarını ve ipc yi mükellefe tebliğ etti.

Olayın sgk mevzuatına ilişkin sorularınıza,bu mevzuata hakim arkadaşlar cevap vereceklerdir,
ben sadece ücret bahsine değineceğim.
Bağımlı çalışan Veteriner hekim için asgari ücret belirlenmemeli,sgk da böylesi bildirim yapılmamalı,yapılırsa gerek şikayet,gerek böylesi denetim sonucu,gerekse meslek kodu üzerinden kurum tespit ederse incelemeye gider ve bir karar verilir.
Bahsekonu hekim gerçekten asgari ücretle mi çalışır/çalışıyor!..muamma!..belki gerçekten böyledir ama buna kimse inanmaz,en azından şüphelenilmez değil,eğer asgari ücret değil de örneğin net 1.800 en azından net 1.500 yada 1.600 olsa idi bu miktarları savunmak daha kolay olabilirdi.Çünkü ücretin tespitinde sadece oda görüşü değil,o sektördeki emsal ücret,işin niteliği,işçinin sorumluluk ve yetki durumu,iş güçlüğü,iş görenin özellikleri,işyeri ücret sistemi,o iş deki tecrübe,işyerindeki kıdemi,sözleşme serbesti ilkesi vs.gibi kriterlerde göz önünde bulundurulur.
Sanırım veteriner hekimlerinde odası var veya bağımlı çalışanlar için ücret tarifesi de olabilir.
Olmasında mahsur yok,lakin ücret tarifeleri tek taraflı dayatma şeklinde olmamalı,ihtilaf veya dava konusu durumlarda da doğrudan oda ücretleri tek taraflı olarak baz alınmamalı,kısmen dikkate alınmalı.
Hukuk herkese lazımsa ki,lazım,bu takdirde işvereni de düşünmek lazım😌

..............O zaman herkes çıkar benim asgari ücretim bu kadar der.
Der mi der,der ise hukuk devreye girer.
Gerçek ücretin belirlenmesinde,sadece ve sadece odanın görüşü tek kriter olamaz.

SGK nun amacı, eksik -düşük prim ödenmesinin önünü kesmek.

katılıyorum,
dayatma/yani verdiği bir karar olsa bile işverenin itirazı olduğunda,nihai çözüm mercii mahkemelerdir

Son düzenleme:
Eğer sgk raporunu kabullenirseniz kestiği ipc doğrudur. Ya önce kuruma itiraz edeceksiniz ki red cevabı vereceklerdir, sonrasında mahkeme yolu ile iptaline uğraşmanız gerekir.
Siz kendiliğinizden aylık bildirgeyi gerek asıl gerek ek olarak verdiğinizde daha düşük ipc çıkar. Ama kurum tespiti sonucu vermek zorunda kalırsanız aü*2 uygulanmakta. Aynı şey işe giriş bildirgesinde de var.