fonradar

MuhSGK Problemi Sgk'nın Bile Cevaplayamadığı Soru

Öncelikle Merhabalar,
Muhsgk 1003 B üzerinden beyanname veriyoruz.
12/2020 dönemine ait 0 gün olarak prim ödemesi yapacağız.Yani eski deyimiyle Ek vereceğiz fakat sistemde bu işlemin karşılığı tanımlanmamış görünüyor.
5510 %5 lik indirimi iptal etmeden bildirge ek verilemiyor.Sistemde belgenin aslı yok uyarısı veriyor.
Asıl olarak kanun numarasız vermek istenirse Eksik gün kaydı verilmesi isteniyor.Ayrıca Emeklilerde %5 lik indirim olmadığı için iptal edilmeden düzenlenemiyor.
görüştüğümüz sgk personelleri Asıl olarak ver Eksik günü 31 olarak gir ve 13-Diğer nedenler sebebiyle girmemi söylüyor.
O şekilde yapıldığında yabancı personellerim için eksik gün hatası veriyor 01,04,05,08,09,10,11,18,21,25,26,27,28,29 harici eksik gün sebebi girilemez uyarısı veriyor.
Ayrıca beni düşündüren işlemi yaparken sgk bildirimleri sekmesinde Bazı personeller tavan'ı aştığı için spek tutara rakam hesaplamamakta 0 yazıyor
fakat bildiğiniz gibi bildirim sütunlarının sonuna doğru kişilerin G.V. matrahı ve Gelir vergisi kesintisi olduğu için yazmalı mıyım.
Yaklaşık 36 Şekilde yükleme yaptım hiçbirisinde sonuca ulaşamıyorum.
Bu konu hakkında sgk ya elden vermek istediğimde bu yazıyı verdiler yazıyıda paylaşıyorum o şekilde denediğimizde de sonuca ulaşamıyorum.
Bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
Herkese kolay gelsin.

Ekli dosyalar

• yazı.pdf
    49.1 KB · Görüntüleme: 14
Bu ek verme ihtiyacı nereden doğdu? Bir önce verdiğiniz 12/2020 beyannamesinde eksik/yanlış olan şey neydi?

Bu ek bildirgeyi "hak edilen ücret" kısmına dokunmayıp "prim ikramiye " satırında göstermek istediğinizde yine aynı hatayımı alıyorsunuz?
Belki denemişsinizdir ancak şunu denediniz mi mesela?
Sigortalı çalışan bilgileri ekranında üstteki kutucuğu işaretleyin.
alt bölüme "sadece" primleri değişecek kişileri yazın.
bildirge türü: ek
kanun no: yoktur
gün sayısı: 0
hak edilen ücret: 0
prim ikramiye: ????? (rakamı yazın)
gelir vergisi rakamlarınıda yazın.
vergi bildirim ekranına da 012 koduyla vergiyi bildirin.
Bakalım ne diyecek?

Bu ek verme ihtiyacı nereden doğdu? Bir önce verdiğiniz 12/2020 beyannamesinde eksik/yanlış olan şey neydi?
Öncelikle ilginize teşekkürler
Yıl sonu işlemleri tamamlandıktan(bu süre 2. ayı buluyor) sonra çalışanlara ikramiye için hesaplamalar başlıyor bu rakamların ödenmesi 3. ayı bulmakta her sene elden veriyoruz 0 puantaj olduğu için bunun karşılığı yoktu sorun yaşamıyorduk.