Muhtasar Beyanname Asgari Ücretli

merhaba, muhtasar beyannamedeki asgari ücretli sayısı beyannındaki kişilerden kastedilen o ay aldığı tutar asgari ücret olanlar mı yoksa iş sözleşmesinde asgari ücretle anlaşılanlar mı? şunun için soruyorum, kişinin maaşı asgari ücret ama her ay yol, yakacak, ikramiye vb. ek ödemeler almakta ve ücreti asgarinin üzerinde olmaktadır fakat asgariyi geçmesine sebep olan ödemelerin hepsi ek ödemeler olarak her ay düzenli verilmektedir.

Merhaba
Bence; Ek/yan ödemelerle asgari ücretin üzerinde ücret alanlar "diğer ücretli" kapsamındadır.Sonuçta bordroya ve sgk bildirgesine bu ücretler yansıtılmaktadır. Muhtasar+bordro+e-bildirge üçlemesi olarak toplu değerlendirilir diye düşünüyorum. Sonraki aylarda yan ödemeler olmaz,sadece asgari ücret ödemesi yapılırsa,muhtasarda asgari ücret olarak bildirilmelidir.
Aslında bende hazır mevzuu açılmışken kafamda hep yaşadığım bir soruyu sormak isterim.
Mesela 2.325 lira olan asgari ücreti ben yuvarlayıp 2330 olarak ödüyor ve bordroda gösteriyorsam, bu durum "diğer ücretli" kapsamında mı değerlendirilir? Yani brüt 2943 liranın 1 lira dahi üzerine çıkılsa "asgari ücret"ten de çıkılmış mı oluyor? Bende bu konuda tereddütlüyüm.Ama ben bunları "diğer ücretli" olarak bildiriyorum.

Bence muhtasardan,helede birleştirme yapıldıktan sonra ücretle ilgili bu farklı kodların tamamı olmasada, sgk primi kapsamına girmeyen huzur hakkı,tazminatlar gibi ödemeler hariç tüm kodları kaldırmalı. "prime tabi ücretler" diyerek tek koda dönüştürmeli.

Merhaba
Bence; Ek/yan ödemelerle asgari ücretin üzerinde ücret alanlar "diğer ücretli" kapsamındadır.Sonuçta bordroya ve sgk bildirgesine bu ücretler yansıtılmaktadır. Muhtasar+bordro+e-bildirge üçlemesi olarak toplu değerlendirilir diye düşünüyorum. Sonraki aylarda yan ödemeler olmaz,sadece asgari ücret ödemesi yapılırsa,muhtasarda asgari ücret olarak bildirilmelidir.
Aslında bende hazır mevzuu açılmışken kafamda hep yaşadığım bir soruyu sormak isterim.
Mesela 2.325 lira olan asgari ücreti ben yuvarlayıp 2330 olarak ödüyor ve bordroda gösteriyorsam, bu durum "diğer ücretli" kapsamında mı değerlendirilir? Yani brüt 2943 liranın 1 lira dahi üzerine çıkılsa "asgari ücret"ten de çıkılmış mı oluyor? Bende bu konuda tereddütlüyüm.Ama ben bunları "diğer ücretli" olarak bildiriyorum.

Asgari ücretin 1 TL bile üzerine çıksa Diğer Ücretli olur diye düşünüyorum, çünkü bana göre 1 TL önemsiz, başkasına göre 10 TL önemsiz olabilir, Asgari Ücret rakamı belliyse 1 TL bile üzerine çıksa Diğer Ücretli olmalıdır.

Diğer yan ödemelerle (ikramiye, yol vs) asgari ücretin üzerinde olanları biz Asgari Ücretli olarak değerlendiriyoruz. Bildirgede Ücret, İkramiye diye ayrılmış olmasının bir mantığı olmalı. Esas ücretin sözleşmede ne olduğu (asgari ücret veya diğer) önemli.

Yan ödemeler toplamı ile beraber ücrete bakarak karar vermek gibi bir durum olsa prim, yol vs dahil olarak asgari ücret üzerinden elemanla anlaşmak da mümkün olması gerekir ki böyle bir şey sözkonusu olamaz.

anladığım kadarıyla ortada net olmayan bir durum var ve mevzuatta uygulamasının nasıl yapılması gerektiğiyle ilgilide belirsizlik bulunuyor, bende ilgili ay eline geçeni asgari ücretin üzerinde olanı diğer ücretli olarak bildiriyorum fakat doğruluğundan halen emin değilim.

anladığım kadarıyla ortada net olmayan bir durum var ve mevzuatta uygulamasının nasıl yapılması gerektiğiyle ilgilide belirsizlik bulunuyor, bende ilgili ay eline geçeni asgari ücretin üzerinde olanı diğer ücretli olarak bildiriyorum fakat doğruluğundan halen emin değilim.

Ben hep sgk bildirgesiyle bağlantı kurup ilişkilendirdiğim için asgari ücreti 5 lira dahi geçse,diğer ücretli olarak bildiriyorum.Belkide yanlış yapıyorum,bilmiyorum ama bugüne kadar hep böyle yaptım. 011 ve 012 kodlarının muhsgk yerleştikten sonra bir esprisi kalmayacak.Hepten kaldırsınlar,hepimiz kurtulalım.

İş sözleşmesi asgari ücret olan çalışanlarda ek ücret dahi alsa asgari ücretli kısmında bildirilmeli. En azından elinizde bir iş sözleşmesi var ve izah istenir ise belgesi ile izah edebilirsiniz.