Muhtasar Beyanname Aylıktan Üç Aylığa Geçiş

Selin Gülgün

Katkı Sunan Üye
Merhaba Arkadaşlar

muhtasar beyanname ile bildirilen 7 personel ve 5 huzur hakkı alan yönetim denetim kurulu üyeleri var. Toplam 12 Kişi.
30 haziranda 2 personel işten ayrıldı, haziran muhtasar beyannamesi 12 kişi ( ayrılan 2 personel dahil 7 kişi + 3 yönetim kurulu üyesi+2 denetim kurulu üyesi) üzerinden verildi,

Temmuz beyanname dönemi 01 ağustos - 26 Ağustos dönemi olduğu için şu an 10 kişi ( 5 personel + 5 huzur hakkı alan) görünüyor,

aylık beyannameden, üç aylık muhtasar beyannameye geçmemiz gerekir mi?

haziran muhtasar beyannamesi aylık verildi. Önceki aylarda hep aylıktı

Son düzenleme:
Merhaba Selin hanım
İsterseniz geçebilirsiniz (10 kişiye kadar 3 aylık olabiliyor)
Ama bence geçmeyin.Çünkü muhtasar+prim hizmet beyanı başlayınca sıkıntı yaşayabilirsiniz.Aylıktan devam etmeniz bence isabetli olur.

Merhaba Tahsin Bey,
teşekkür ederim cevabınız için, 10 rakamında tereddütte kaldım, bazı yerde 10 kişi ve altında olursa 3 aylık diyor. 2 Vergi dairesi ile görüştüm, Bağlı olduğu vergi dairesi aylıktan devam edebilirsin dedi, diğer vergi dairesi üç aylığa geçmen lazım diyor 10 kişi ve altı ibaresini kullandı.. Aklım karıştı :confused:

Bir kere 3 aylığa geçmen lazım diye bir cümle kurmaları yanlış.3 aylığa geçiş zorunlu değil ihtiyaridir :)
2010 tarihli bir özelgeden bir alıntı yapayım.Konu eminim netleşecektir.

"193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun 98 inci maddesinin üçüncüfıkrasında, zirai ürün bedelleri üzerinden tevkifat yapanlar hariç olmak üzere, çalıştırdıkları hizmet erbabı sayısı 10 ve daha az olanların, 94 üncü maddeye göre yapacakları tevkifatla ilgili muhtasar beyannamelerini, bağlı bulundukları vergi dairelerine önceden bildirmek şartıyla her ay yerine Ocak, Nisan, Temmuz ve Ekim aylarının yirmiüçüncü günü akşamına kadar verebilecekleri hükme bağlanmıştır."

"193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun 98 inci maddesinin üçüncüfıkrasında, zirai ürün bedelleri üzerinden tevkifat yapanlar hariç olmak üzere, çalıştırdıkları hizmet erbabı sayısı 10 ve daha az olanların, 94 üncü maddeye göre yapacakları tevkifatla ilgili muhtasar beyannamelerini, bağlı bulundukları vergi dairelerine önceden bildirmek şartıyla her ay yerine Ocak, Nisan, Temmuz ve Ekim aylarının yirmiüçüncü günü akşamına kadar verebilecekleri hükme bağlanmıştır."

özelgede de anlaşıldığı üzere; "10 ve daha az olanların" ibaresi var. Üç aylığa geçilmesi gerekir

şartlar oluştuğunda üç aylıkdan aylığa geçiş zorunluluğu var ama tersi için hiç bir kanunda zorunluluk bulunmamaktadır.

özelgede de anlaşıldığı üzere; "10 ve daha az olanların" ibaresi var. Üç aylığa geçilmesi gerekir

Değerli üstadım, "gerekir" dediğiniz zaman işin rengi değişiyor.Bu bir gereklilik değil,keyfi bir durumdur,geçmek zorunda değilsiniz. zaten özelgede de "verebilecekleri" diyor. Aksi halde "vermeleri" ya da "verilmesi" gibi kesin bir ibare kullanılırdı.

Merhaba, Aralık/2023 ayında tek çalışanı olan kişinin de ayrılması nedeni ile halihazırda çalışanı olmayan firmanın Muh-Sgk beyannamesi üç aylığa çevrilmek istenilmektedir. Ocak ayı Muh-Sgk beyan süresi mükellefin devrinin geç gelmesi sebebi ile beyan süresi geçmiştir. Ocak ayından itibaren üç aylığa geçiş dilekçesi verildi ve onaylandı. Ocak ayının beyanını aylık olarak ayrıca verilmeli mi dir.? Yoksa üç aylık olarak verilmesi mi uygundur.?