Muhtasar Beyanname Düzeltme (Eski Versiyon)

Arkadaşlar merhaba,

2019 yılının haziran ve ağustos ayı muhtasar dönemine düzeltme vermemiz lazım. MUHSGK değil, bu normal Muhtasar beyannamesi.
düzeltme nedenimizde iki dönemde de ödemeler listesindeki bir mükellefin TC Kimlik numarası hatalı yazılmış. Yani matrahta bir yanlışlık yok, bu vergiler ilgili dönemde beyan edip ödendi zaten.
KSS+DZT+DVM seçenekleri ile vericektim. Ama karşıma "213 sayılı V.U.K 344. madde kapsamında kesilen cezaya ilişkin aynı kanunun 376. maddesine istinaden ceza indirimi talep ediyorum" kutucuğu çıktı. Buna işaret koyacakmıyız?

İşaretlesenizde farketmez.Herhangi bir ödeme çıkmayacağı için değişen birşey olmayacak.

Vereceğiniz düzeltme kanuni süresinden sonra ama ilave vergi ödemesi çıkaracak bir düzeltme değil.herhangi bir usulsüzlük cezası kesilmeyeceği için o kutucuğu işaretlemenize gerek yok.Zaten son onaydan önce yeni tahakkuk rakamını ekrana getiriyor.
Birde kim diyor böyle durumlarda ceza kesileceğini,merak ettim :)

Vereceğiniz düzeltme kanuni süresinden sonra ama ilave vergi ödemesi çıkaracak bir düzeltme değil.herhangi bir usulsüzlük cezası kesilmeyeceği için o kutucuğu işaretlemenize gerek yok.Zaten son onaydan önce yeni tahakkuk rakamını ekrana getiriyor.
Birde kim diyor böyle durumlarda ceza kesileceğini,merak ettim :)
SMMM Üstadlar var onlar söyledi :) bende şaşırdım. KSS seçtiğin için ceza kesilir ondan o kutucuk çıkıyormuş. Ceza çıkmaması için o dönemde düzeltme verilmeliydi diyorlar.. :) bir deneyim bakalım KSS+DZT+DVM seçeneği, o kutucuğu da işaretlemeden gönderelim.
Tahsin bey çok teşekkür ederim.:)