fonradar

Muhtasar Beyannamede Düzeltme

Haziran/2007 muhtasar bey.düzeltme yaptım.Tahakkuk fişini tekrar aldım fakat ödenecek miktarda sadece damga vergisi var diğer stopaj ödemesi gözükmüyor doğrusu böylemidir?

Ynt: Muhtasar Beyannamede Düzeltme

Düzeltmeyi hangi konuda yaptığınla alakalı, eğer bilgilerde bir düzeltme yaptıysan çıkan tahakkuk doğrudur.
Ancak vergi tutarlarında bir artış olduysa bu fark kadar tutar tahakkuk etmeliydi.

Düzeltmeler bir önceki beyannamede verilen tutarıda kapsayacak şekilde veriliyor.

arkadaşlar kolay gelsin..

ben 04-06/2009 dönemi muhtasar beyannamesini e-beyan ile süresinde göndermiştim.. Vergi 632.-TL çıkmıştı.. Ancak sonradan farketmiştikki asgari geçim indirimi 3 aylık yerine 1 aylık olarak dikkate almışız.. beyan süresinden 3 gün sonra düzeltme vermiştim.. DZT+KSS yı seçmiştim.. asgari geçim indirmini 3 aylık dikkate alıp olması gerektiği şekilde gönderdim. Tahakkuk fişinde sadece damga vergisi çıktı 16,90.-TL mahsup edilen kısmındada 234,76.-TL yazıyodu. Yani aradaki fark..

şimdi 29.04.2010 da mükellefe ödeme emri gelmiş.. Bununla ilgili 234,76 + 16,90 damga vergisi... vergi dairesinin bu aradaki fark istememesi gerekmezmiydi? dilekçe ile durumu izah edicem ama mantığını anlıyamadım..

DV çift ödemeniz gerekmekte. Ancak 234,76 mahsubu ödenecek vergi gibi algılayıp ödemenizi istemiş olabilirler.

sn. nane teşekkür ederim.

234,76.-TL mahsubu unutulan 2 aylık asgari geçim indirim tutarı.. Buna rağmen bu tutarı vergi şeklinde algılamalarını bende çözemedim.. çift damga vergisi ödenecek onda hemfikirim ama vergi yasasınca indirimi mümkün olan asgari geçim indiriminin düzeltme yoluyla beyanında bundan yararlanamıyor muyuz?

Göz yanılması olmuş olabilir vd görüşmenizde fayda var.

siz ödemeyi yaparken olması gereken rakam kadar ödeme yapmışsınızdır. Ancak ilk yanlış olan beyanınız tahakkuk etmiş bir vergi olduğu için o tahakkuk eksik ödenmiş görünüyor vergi dairesinde. Sonraki düzeltme beyanınızdaki tahakkukta çıkan mahsup edilecek 234,76 rakamı da şu anda aslında alacak olarak gözüküyor vergi dairesinde ama vergi dairesindeki memurun 234,76 borç bakiye ile 234,76 alacak bakiyeyi karşılıklı kapatması gibi bir işlem (düzeltme işlemi) yapması gerekiyor.

Vergiyi azaltan düzeltme beyanlarında hep bu sorun oluyor, o yüzden vergiyi azaltan bir düzeltme yapınca vergi dairesine dilekçe ile durumu izah edip, devamında da düzeltme işleminin memur tarafından yapılıp yapılmadığını takip etmeniz gerekiyor. Aksi halde alacak çıkan kısmı görmeyip borç çıkan kısım için ödeme emri gönderiyorlar.

daha önce bizim de aynı şekil bir durum oldu, memura izah ettik, düzeltme işlemini yaptı, sorun kalmadı, ama memurun yoğunluğu yüzünden aylarca bekledik :(

şu an yine bizim de var böyle bir durum dilekçeyi verdik hala bekliyoruz. mükellefinizin vergi dairesinden aldığı kurumsal şifresi varsa düzeltmenin yapılıp yapılmadığını internetten de takip edebilirsiniz. (borç dökümünden).