Muhtasar beyannamede düzeltme

calculator

Katkı Sunan Üye
eylül 2009 ayına ait muhtasar beyannamede şirket avukatına ait serbest meslek makbuzuna ilişkin stopaj beyan edilmeyerek eksik muhtasar beyanname verilmiştir.
beyanname yeniden düzenlendikten sonra gönderilirken özel onay seçeneğinin yanında hangi onay işaretlenmelidir.

Ynt: muhtasar beyannamede düzeltme

kss+ pişmanlık talepli işaretlemelisiniz, ödeme çıktığı için.

Ynt: muhtasar beyannamede düzeltme

dzt ve pişmanlık seçilecektir.. sanırım kanuni süresinde verilmiş beyanname

Ynt: Muhtasar beyannamede düzeltme

Muhtasar beyannamelerinde T.C. kimlik no yazılmadığı için vergi dairesini uyarıda bulunmuş ve düzeltme yaplmasını istemişti. Bu dönemde damga vergisinden muafiyeti seçerek düzeltme vermiştik. Bir firmamda -tüzel kişilik- kirasını eksik bildirdiğim için 2009 döneminden başlayarak 8 aylık dönem için düzeltme vermem gerekiyor. DVM seçeneğini seçersem sonradan sorun çıkabileceği gibi bir şeyler duydum. Doğruluk payı var mıdır acaba ?? Yoksa 150,00 TL hazırliyim mi şimdiden :}

Matrah ve ödenecek kısımdaki fark için dv muaf seçemezsiniz.

Evet.Doğru duymuşsunuz.DVM seçilerek yapılabilecek muafiyet sadece vergi dairesinin isteği üzerine T.C. numaralarının güncellenmesi nedeni ile verilen düzeltme beyannameleri için geçerlidir.

Teşekkür ederim.. Aslında kaldırsalar o seçeneği ordan madem kullanamıcaz neden duruyo ki ???

Kulanması gereknler var olduğu için duruyor.

Muhtasar beyannamemde asgari geçim indirimi 011 ücret gelir vergisinden yüksek çkıyor. Dolayısıyla 041 kira gelir vergisinden de mahsup söz konusu oluyor. Sanırım böyle gönderirsem yanlış olur ? Ne yapmam gerekiyor ??

yasomi ' Alıntı:
...asgari geçim indirimi 011 ücret gelir vergisinden yüksek çkıyor...
Bu nasıl oluyor? agi üst limiti o kişiden o ay kesilen vergi kadardır ve üzeri ödenmez.

yasomi ' Alıntı:
Muhtasar beyannamemde asgari geçim indirimi 011 ücret gelir vergisinden yüksek çkıyor. Dolayısıyla 041 kira gelir vergisinden de mahsup söz konusu oluyor. Sanırım böyle gönderirsem yanlış olur ? Ne yapmam gerekiyor ??

Evet, yanlış olur, kesinlikle.
Asgari geçim indirimi 011 gelir vergisinden fazla olması imkansız, bordronuzda yanlışlık vardır.En fazla 011 Gelir Vergisi kadar olabilir, asgari geçim indirimi.

işçi girişleri 3. ayda yapıldı. gelir vergisi hesaplamıyo bu yüzden. ama asgari geçim indirimi 3 günde çalışsa 1 ayda çalışsa sabit kalıyo. burda mı yanlış yapıyorm acaba

Her ay için en fazla ödenebilecek agi o ay kesilen gv kadardır. Kesilen gv, agi hesabında kullanılan formül ile bulunan rakamdan yüksek ise tamamı ödenir.

agi nin gelir vergisinden yüksek çıkması; şöyle olmuyor mu?

diyelimki işçi 15 gün çalıştı, 15 günlük gelir vergisi bordroda 46,47 olarak hesaplanıyor.. ama yasaya göre eksik günde çalışsa 30 günlük agi hakeder diyor.. 15 gün çalışan işçiden 46,47 kesinti varsa, agi en düşük 54,68 olsa bile gelir vergisinden yüksek çıkıyor...

yoksa ben mi yanlış biliyorum

İlhan Tekiner ' Alıntı:
agi nin gelir vergisinden yüksek çıkması; şöyle olmuyor mu?

diyelimki işçi 15 gün çalıştı, 15 günlük gelir vergisi bordroda 46,47 olarak hesaplanıyor.. ama yasaya göre eksik günde çalışsa 30 günlük agi hakeder diyor.. 15 gün çalışan işçiden 46,47 kesinti varsa, agi en düşük 54,68 olsa bile gelir vergisinden yüksek çıkıyor...

yoksa ben mi yanlış biliyorum

Kesinlikle yanlış.Agi 46,47 olarak hesaplanmalı.

Kişinin günlük ücreti yüksektir örn; günlük 500 bürüttür ancak o zaman agi tam alabilir. AGİ altın kural hesap sonrası alınabilecek en yüksek agi tutarı ile o ay kesilen gv hangisi küçük ise o ay ödenebilecek agi o kadardır.

evet bende bundan bahsediyorm. agi gelir vergisinden yüksek çıktığı için de gelir vergisini sıfırlıyor. verdiğiniz örnekten gidersek 46,47 lik ödeme kalkıyor. 8,21 tutarında mahsup kalıyor. bunuda serbest meslek ödemesinden ya da kiradan düşüyor. sorun da burda. düşmemesi gerekiyo. asgari geçim indirimini de 46,47 mi göstericez bu durumda ??

cevapları görmedim tmm anladım şimdi teşekkürler

yasomi ' Alıntı:
evet bende bundan bahsediyorm. agi gelir vergisinden yüksek çıktığı için de gelir vergisini sıfırlıyor. verdiğiniz örnekten gidersek 46,47 lik ödeme kalkıyor. 8,21 tutarında mahsup kalıyor. bunuda serbest meslek ödemesinden ya da kiradan düşüyor. sorun da burda. düşmemesi gerekiyo. asgari geçim indirimini de 46,47 mi göstericez bu durumda ??
Evet.