Muhtasar Prim Hizmet Beyannamesi Düzeltme. (Matrah Azaltıcı)

URUM79

Fenomen Üye
Kısa çalışma ödeneğinin yansıtılmaması sonucu, matrah azaltıcı (kanuni süresinde) muhtasar prim hizmet beyan düzeltmesinde sgk primleri tutarı düzelmişken muhtasar tahakkukunu kontrol ettiğimde tahakkuk henüz düzelmemiştir. Beklemelimiyim.?

Tahakkuk düzeltilmez, vergi dairesini arayıp kanıtlayıcı belge olarak ne istediklerini sorun ilgili belgeleri verdikten sonra kabul görürse tahakkuk düzeltilir.

Merhaba, konu ile ilgili mükellefe cevaplarınızda belirtdiğiniz üzere izah kanıt istenmiş. Bununla ilgili de tebligat gönderilmiş. Fakat müşteri tebligatı bana ulaştırmamış. Bende tesadüfen sistem üzerinden gördüm. Dolayısı ile geç kalındı. İlgili yazıda zaten geç kalınması durumunda hem talebin reddine hemde 2.500-TL idari para cezası uygulanacağı yazıyor.
Ben ilk düzeltme talep dilekçemde zaten bu bilgileri ibraz etmiştim. (Hem açıklamalı hemde ekinde kanıtlayıcı belgeler ile.)
Ne yapmam gerekir. Vergi dairesi ile görüşüp ona göre mi hareket etsem acaba.?

Siz ilgili evrakları gönderdikten sonra işlem sonlandı mı? Dediğiniz gibi vergi dairesi ile görüşün mutlaka, bir sıkıntı yaşayacağınızı düşünmüyorum.

Merhaba, konu ile ilgili mükellefe cevaplarınızda belirtdiğiniz üzere izah kanıt istenmiş. Bununla ilgili de tebligat gönderilmiş. Fakat müşteri tebligatı bana ulaştırmamış. Bende tesadüfen sistem üzerinden gördüm. Dolayısı ile geç kalındı. İlgili yazıda zaten geç kalınması durumunda hem talebin reddine hemde 2.500-TL idari para cezası uygulanacağı yazıyor.
Ben ilk düzeltme talep dilekçemde zaten bu bilgileri ibraz etmiştim. (Hem açıklamalı hemde ekinde kanıtlayıcı belgeler ile.)
Ne yapmam gerekir. Vergi dairesi ile görüşüp ona göre mi hareket etsem acaba.?
Yani maalesef biraz vergi dairesinin inisiyatifine kalmış bir durum.Her ne kadar dilekçenizde belgeleri sunsanızda nihayetinde belirtilen sürede tebligata cevap verilemeyen bir durum var ortada.Biraz baş ağrıtabilir.
Siz yinede tebligata cevaben geçte olsa bir dilekçe yazın belgeleri ekleyin ve dilekçenizde bu belgeleri ilk verdiğiniz dilekçe ekinde de sunduğunuzu belirtin.Sizin için lehte bir hareket olur.