Müjde: Banka Hesaplarındaki Adres Krizi Çözüldü

ferhat

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
6 Haz 2005
Mesajlar
5,698
Konum
İSTANBUL
Müjde: Banka hesaplarındaki adres krizi çözüldü
Banka hesaplarındaki adres krizi, kimlik numarası ile aşıldı.

Bankada hesabı bulunanlara adres ve kimlik bilgilerini güncellemek için verilen süre bugün doldu.

Ancak Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) ile bankaların ortak çalışması sonucu vatandaşın bilgilerinin yenilenmesinde problem kalmadı. Finans kuruluşları, İçişleri Bakanlığı'nın adres kayıt ve kimlik paylaşım sistemindeki bilgileri kullanarak hesapların tamamına yakınını güncelledi. Hesapların yüzde 97-99 oranında güncellendiğini belirten yetkililer, herhangi bir sıkıntı yaşanmasını beklemediklerini belirtiyor. Yarından itibaren eski hesap sahipleri için de müşteriyi tanıma ilkesi geçerli olacak.

Bankada hesabı bulunanlara adres ve kimlik bilgilerini güncellemek için verilen süre bugün doldu. Ancak Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) ile bankaların ortak çalışması sonucu vatandaşın bilgilerinin yenilenmesinde problem kalmadı. Finans kuruluşları, İçişleri Bakanlığı'nın adres kayıt ve kimlik paylaşım sistemindeki bilgileri kullanarak hesapların tamamına yakınını güncelledi. Hesapların yüzde 97-99 oranında güncellendiğini belirten yetkililer, herhangi bir sıkıntı yaşanmasını beklemediklerini belirtiyor. Yarından itibaren eski hesap sahipleri için de müşteriyi tanıma ilkesi geçerli olacak.
Bugünden itibaren yapacakları işlemlerde vatandaşı mağdur etmemeleri konusunda bankaları uyaran MASAK, vatandaşa her türlü kolaylığın gösterilmesini istedi. Problemin çözülmesiyle birlikte şimdiye kadar kendi adına düzenlenmiş elektrik, su, doğalgaz, telefon gibi faturalarla kimlik ve adres bilgilerini güncellemeyenlerin banka hesaplarında işlem yapma sorunu kalmayacak.


Bugünden itibaren herhangi bir sorun yaşanmadan havale, EFT ya da fatura ödemesi işlemi gerçekleştirilebilecek. Bankalar, PTT, aracı kurumlar, sigorta şirketleri, noterler ve diğer yükümlülerin 31 Aralık 2008'e kadar gerçekleştirmeleri gereken, müşterileriyle ilgili adres teyidinde süre, 1 Haziran'dan 1 Eylül 2009'a ertelenmişti. Türkiye'de yaklaşık 90 milyon banka hesabı bulunuyor.
Yetkililer, düzenleme kapsamında adres ve kimlik bilgilerinin teyidini yapmayan müşterilerin banka hesaplarının bloke edilmesinin söz konusu olmadığına dikkat çekti.

Kaynak: Mynet/01.09.2009
 
Üst