fonradar

Mükellef Bilgileri Bildiriminde Nace Kodu

Merhabalar,
üretim yaptığımız fabrikamızın izmir ve istanbulda birer irtibat bürosu ve bir de kanuni merkezimiz bulunmakta.
merkezde ve irtibat bürolarında herhangi bir ticari faaliyette bulunulmuyor , sadece idari işler yürütülüyor.
geçen sene tüm birimler için vergi levhamızda yazan nace kodunu yazmıştım ama şimdi tereddüte düştüm.
acaba yaptığım işlem doğru mu
yoksa ticari faliyeti olmasa bile irtibat bürolarımız ve merkezimiz için ayrıca bir nace kodu mu belirlemem gerekir.
eğer öyleyse hangi nace kodu uygun olur.
fikir verebilirseniz çok sevinirim.
herkese iyi çalışmalar dilerim

Selamlar
Eğer işyerlerinde farklı konularda faaliyet gösteriliyorsa özel olarak talep edip yazdırmadıysanız,vergi dairenizde ana iştigal konusunu içeren nace kodu yazar. Nace kodları arasında "gayri faal" şeklinde bir kod olmadığına göre faaliyette olmasa bile,kayıtlı nace kodu yazılmalıdır.Kaldı ki vergi levhasında her yazan nace kodu da doğrudur diye bir kaide yoktur.Önemli olan levhadaki kodu yazmak değil, doğru nace kodunu yazmaktır ve gerekirse vergi idaresinden faaliyet kodunu düzelterek,levhaya doğru faaliyetin yazılmasını sağlamaktır...

Aşağıdaki haberi de okumanızda bence fayda vardır..

TOBB Başkanı Yardımcısı ve İTO Başkanı Yalçıntaş'tan NACE açıklaması - Hürriyet EKONOMİ

Ayrıca bir düzeltme yapalım..haberden de okuyup anlayacağınız üzere,nace kodunun belirlenmesinde amaç,daha ziyade en yüksek ciro elde edilen gelire ait faaliyetin belirlenmesidir. Maliye bakanlığına göre,En yüksek cironun elde edildiği sektör,ana faaliyeti sektörünüz olarak kabul edilecektir.
Saygılar

Son düzenleme: