Mükellefiyet açılışı

Bir mükellef aracını bir firmaya sözleşme ile kiralıyor
firma ödeme yapmak için kişiden fatura istiyor

sorun şu araç sözleşmesi üzerinden 1 ay geçmiş vergi dairesine bildirilmemiş fatura bastırılmamış defter tasdiği gerekiyor ise tasdik ettirilmemiş bu durumda ne yapılması gerekir

Ynt: Mükellefiyet açılışı

directtarget ' Alıntı:

sorun şu araç sözleşmesi üzerinden 1 ay geçmiş vergi dairesine bildirilmemiş fatura bastırılmamış defter tasdiği gerekiyor ise tasdik ettirilmemiş bu durumda ne yapılması gerekir

Niye kiralayan firma gider pusulası ile işlem yapmıyor.
Kiraz sözleşmesi+gider pusulası+gv stopajı+kdv 2 beyanı

kdv mükellefiyeti doğuyormu ki ben fasıllarda bulamadım ilk defa karşılaştım bu tip olayla nasıl hareket edilmesi gerektiğini bilniyorum karşı firma fatura kes demiş sözleşme varken faturaya ne gerek var onu da anlamadım

directtarget ' Alıntı:

benim anlayamadığım nokta;

Bir mükellef aracını bir firmaya sözleşme ile kiralıyor ; aracını kiraya veren kişi vergi mükellefi mi?

eğer öyleyse,

fatura bastırılmamış defter tasdiği gerekiyor ise tasdik ettirilmemiş

???

kiraya veren vergi mükellefi ise ve aracı aktifinde kayıtlı ise zaten fatura kesmesi lazım.

vergi mükellefi değilse; Sayın nguroy'un belirttiği gibi, Kira sözleşmesi+gider pusulası+gv stopajı+kdv 2 beyanı

Siz yazdıklarımı yapın. Daha önce bu konularda çok tartışma oldu.
Eğer araç mükellef olan bir firmanın aktifinde kayıtlı ise . Elbette fatura şart +kdv olucak.

Şahıstan araç kiralama işlemi böyle.Sözleşme+kdv2+gv stopajı yapılacak
Konut olsaydı o zaman kdv istisnası olucaktı. sadece gv stopajı yapılacaktı.

nguroy ' Alıntı:
Eğer araç mükellef olan bir firmanın aktifinde kayıtlı ise . Elbette fatura şart +kdv olucak.

şahıs şuanda vergi mükellefi değil bu karşı firme yetkilisini aradım başka bir yerden fatura da verilebilir diyorlar ben anlamadım bu milletin halini

O zaman bu adam şahıs ve bir aracı var. Yapılacak şeyi yukarda yazdım. Başka yerden fatura olmaz. O zaman sahtecilik olur.

nguroy ' Alıntı:

Nizam Bey,
Buradaki durumda aracını kiralayan kişi vergi mükellefi değil.Ancak ortada bir kira sözleşmesi var.Burada kira sözleşmesinin 2012 yılına isabet eden tutarı arızi kazanç istisnası olan 20.000,-TL nin üzerinde ise vergi mükellefiyeti tesis edilmesi gerekmez mi?Arızi kazanç sınırı geçilirse elde edilen kazanç ticari kazanç olacaktır diye düşünüyorum,ne dersiniz?

PoSeiDoN ' Alıntı:
nguroy ' Alıntı:

Nizam Bey,
Buradaki durumda aracını kiralayan kişi vergi mükellefi değil.Ancak ortada bir kira sözleşmesi var.Burada kira sözleşmesinin 2012 yılına isabet eden tutarı arızi kazanç istisnası olan 20.000,-TL nin üzerinde ise vergi mükellefiyeti tesis edilmesi gerekmez mi?Arızi kazanç sınırı geçilirse elde edilen kazanç ticari kazanç olacaktır diye düşünüyorum,ne dersiniz?

doğru bencede bu açıdan düşünmemiştim zaten sözleşmelerine de baktım sözleşmede araç sahibi fatura keser diye belirtmişler yapacak bişey yok

Hayır arızı kazanç değil. Bu GMSİ dir. Eğer stopaj tutarı 2011 yılı için 23000 tl yi geçerse kişi yine beyanname verecektir.
2012 için ise 25000 tl.