Mükerrer 355 'e Göre Açılan Dava ( Geç Beyan Davası ) Kazanıldı

a.makineci

Moderator
Forum Yönetimi
Merhaba ;

Kanuni Süresinden Sonra Verilen Beyanname başlığı altına göndermiş olduğum kararın orada pek göze batmadığı düşüncesi ile moderatörlerinde affına sığınarak yeni başlık altında açmayı uygun gördüm.

Link vermek yasak olduğu için yazamıyorum ama başka bir forumdan olan alıntıyı sizlerle paylaşmak istedim. Hemen altta kararın yarısını ,bir sonraki mesajda da diğer yarısını ekliyorum.

Ynt: Mükerrer 355 'e Göre Açılan Dava ( Geç Beyan Davası ) Kazanıldı

sayın muhasebe;
biraz tarayıcıdan soluk çıkmış galiba okunmuyorda olduğu gibi siteden buraya kopyalayabilirseniz çok güzel olur.

Merhaba ;

Diğer tarafta da aynı. Hatta işi bilen bir dost tarafından müdahele edilmiş hali.

O kadar da kötü değil. :)

kardeş net bişekilde yazıyı ekleyebilrimisin bizde bu olaydan ötürü dava açmayı düşünüyoruz, vergi dairesi iki ayrı fiilden söz ediyor neymiş 1.si beyanname vermeme 2.si e beyanname vermeme yani böyle saçmalık olurmu, ortada tek bir fiil vardır oda beyannameyi zamanında vermemedir işin özü budur ve iki farklı ceza kesilemez 50 ytl usulsüzlüğü kes ona amenna ama 680 ytl (ik.sınıf) 1490 ytl (bir.sınıf mük.) cezası çok ağırdır ve kaldırılmalıdır.

peki kardeş ;

Sn nane 'nin katkısı ile daha iyi bir görüntü düşüncesi ile ekleri tekrar iletiyorum.

Sn muhasebe 'nin talebi ile 2. sy aktarıyorum;
1233.jpg

teşekkürler bu belge uzun vadede işe yarayacaktır.

Dikkat; bu vergi mahkemesinin kararı. Temyiz sonucu değişebilir.

Kanun Ad VERGİ USUL KANUNU

Madde No Mukerrer Madde 355

Kapsam

(4369 sayılı Kanunun 13 üncü maddesiyle değişen madde) Bu Kanunun 86, 148, 149, 150, 256 ve 257 nci maddelerinde yer alan zorunluluklar ile mükerrer 257 nci madde uyarınca getirilen zorunluluklara uymayan (Kamu idare ve müesseselerinde bilgi verme görevini yerine getirmeyen yöneticiler dahil); 1. Birinci sınıf tüccarlar ile serbest meslek erbabı hakkında 100.000.000 lira, (378 Sıra No.lu V.U.K Genel Tebliği ile 1.1.2008'den itibaren 1.490-YTL) 2. İkinci sınıf tüccarlar, defter tutan çiftçiler ile kazancı basit usulde tespit edilenler hakkında 50.000.000 lira, (378 Sıra No.lu V.U.K Genel Tebliği ile 1.1.2008'den itibaren 680 -YTL) 3. Yukarıdaki bentlerde yazılı bulunanlar dışında kalanlar hakkında 25.000.000 lira, (378 Sıra No.lu V.U.K Genel Tebliği ile 1.1.2008'den itibaren 320 -YTL) Özel usulsüzlük cezası kesilir. Bu hükmün uygulanması için, bilgi ve ibraz ödevinin yerine getirilmesiyle ilgili olarak yapılacak tebliğlerde bilginin verilmesi için tayin olunan sürede cevap verilmemesi, eksik veya yanıltıcı bilgi verilmesi veya defter ve belge ibrazı için tayin olunan süre ile defter ve belgelerin süresinde ibraz edilmemesi durumunda haklarında Kanunun ceza hükümlerinin uygulanması cihetine gidileceğinin ilgililere yazılı olarak bildirilmesi şarttır. Özel usulsüzlük cezası kesilmesine rağmen mecburiyetleri yerine getirmeyenlere yeniden süre verilerek bu mecburiyetleri yerine getirmeleri tebliğ olunur. Verilen sürede bu mecburiyetlerin yerine getirilmemesi halinde yukarıda yazılı özel usulsüzlük cezaları bir kat artırılarak uygulanır.(**)

(5228 sayılı Kanunun 10'uncu maddesiyle eklenen fıkra) Tahsilat ve ödemelerini banka, benzeri finans kurumları veya posta idarelerince düzenlenen belgelerle tevsik etme zorunluluğuna uymayan mükelleflerden her birine, her bir işlem için bu maddeye göre uygulanan cezalardan az olmamak üzere işleme konu tutarın % 5'i nispetinde özel usulsüzlük cezası kesilir. Bu şekilde ceza kesilen mükellefler hakkında üçüncü fıkra hükmü uygulanmaz.

(5398 sayılı Kanunun 23'üncü maddesiyle eklenen fıkra Yürürlük; 21.07.2005) Elektronik ortamda beyanname verilmesi mecburiyetine uyulmaması halinde kesilmesi gereken özel usûlsüzlük cezası, beyannamenin kanuni süresinin sonundan başlayarak elektronik ortamda 15 gün içinde verilmesi halinde 1/4 oranında, bu sürenin dolmasını takip eden 15 gün içinde verilmesi halinde ise 1/2 oranında uygulanır.

Sanırım maddeye fıkralar eklenirken, bu hükmün diye başlayan cümlenin en alta kaydırılması lazımdı. Sanki orada sadece 1.fıkrayı kapsar şekilde duruyor.

ne güzel dava sonucunda kazanılmış.. bu sonuçları ekleniğiniz için de çok teşekür ediyorum..
ama malesef biz dava açma süremizi kaçırdık. mükellefimize ödeme emri gelmiş ve 7 günlük süre çoktan geçmiş... bu konuda başka ne yapabiliriz... bizim durumumuzda olupta başaran var mı ???

teşekür ediyorum....

Arkadaşlar her mahkeme kendine göre karar veriyor. Mahkemeler arasında fikir birliği yok.
İtirazlarıda Bölge İdare Mahkemesinde kaybediliyor. Bölge İdare Mahkemeleri arasında da görüş birliği yok. Her Bölge İdare mahkemesi kendine göre karar veriyor.

Sayın Ramazan Bey
Mükerrer 355 ile alakalı olarak dava açtınız mı? Sonucu ne oldu? Bilgilendirir misiniz?

(Forum kurallarımız gereğince konu başlıklarınızı ve içeriğinizi küçük harflerle yazmanız gerekmektedir.)