fonradar

Muvafakatname Hakkında

Merhaba;
Konuyu yanlış bir yere açtıysam herkesten özür dilerim.Apartmanımızın altında bulunan dükkan sahibi yerini kiraya verdi ve spor salonu açılacak. Kiralayan kişiler tüm dairelere birer tane muvafakatname bıraktılar ve iş yeri açılışı için belediyenin zorunlu olarak istediğini belirttiler. Şimdi benim
sorunum iş yeri henüz açılmadı ve gürültü durumunu bilemiyoruz. Biz bu muvafakatnameyi imzalasak daha sonra istenmedik durumlarda ne yapılabilir ? Herhangi bir hak iddaa edebilir miyiz ? Kapsamı nedir ? Yardımlarınızı rica ediyor ve çok teşekkür ediyorum.

Şikayet hakkınız her zaman bakidir.
Ancak belirttiğiniz dükkan kayıtlarda işyeri olarak geçiyorsa ve bina yönetim planında spor salonu-kahvehane-lokanta vb amaçlarla kullanılamaz gibi bir kısıtlama bulunmuyorsa belediye zaten işgüzarlık yapmış o muvafakati istemekle.

Son düzenleme:
VII - Yasak işler:
Madde 24 – Anagayrimenkulün, kütükte mesken, iş veya ticaret yeri olarak gösterilen bağımsız bir bölümünde hastane, dispanser, klinik, poliklinik, ecza laboratuvarı gibi müesseseler kurulamaz; kat maliklerinin buna aykırı sözleşmeleri hükümsüzdür; dispanser, klinik, poliklinik niteliğinde olmıyan muayenehaneler bu hükmün dışındadır.
Anagayrimenkulün, kütükte mesken olarak gösterilen bağımsız bir bölümünde sinema, tiyatro, kahvehane, gazino, pavyon, bar, kulüp, dans salonu ve emsali gibi eğlence ve toplantı yerleri ve fırın, lokanta, pastahane, süthane gibi gıda ve beslenme yerleri ve imalathane, boyahane, basımevi, dükkan, galeri ve çarşı gibi yerler, ancak kat malikleri kurulunun oybirliği ile vereceği kararla açılabilir.
(Ek fıkra: 13/2/2011-6111/194 md.) 1136 sayılı Avukatlık Kanununda avukatlık büroları ve hukuk büroları ile ilgili düzenleme yapılıncaya kadar meskenlerdeki avukatlık ve hukuk büroları faaliyetlerine devam ederler. Bu süre, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren iki yıldır. Bu hüküm 3568 sayılı Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Kanununda ilgili düzenleme yapılıncaya kadar meslek mensupları tarafından açılan bürolar hakkında da uygulanır.
Bu karar yöneticinin veya kat maliklerinden birinin istemi üzerine bütün bağımsız bölümlerin kat mülkiyeti kütüğündeki sahifelerine şerh verilir.

ikinci fıkra

Muvafakatdan feragat edilmez, adı üstünde muvafakat ancak muvafakatınızın dışında başka işler yapılırsa tahliyesi istenebilir. Şikayet farklı birşey, herkezi her konuda her zaman şikayet edebilirsiniz

Herkese çok teşekkür ederim.

Burada en mantıklısı gürültü vb gibi durumlarda iş yeri sahibini şikayet edebileceğimiz ve iş yeri sahibinin herhangi bir rahatsızlık verme durumunda hiç bir hak talep etmemesi gibi maddeleri muvafakatnameye ekleyerek o şekilde imzalamak.

Ancak öğrenmek amaçlı soruyorum ki biz herhangi bir madde değişikliği yapmadan imzalasak ve işe başladıktan sonra gürültü yüzünden rahatsız olsak şikayet etme durumunda iş yeri sahibi sen bana izin verdin şimdi git diyorsun o zaman maliyetimi karşıla gibi bir konuşma ile karşıma çıkabilir mi ?

Rahatsiz eden bir durum oldugunda şikayet hakkınızı kullanmanızı engelleyebilecek bir durum yok. Oyle bir madde olsa bile siz zamaninda şikayet hakkinizdan vazgecmiştiniz demesi bir şey ifade etmez.

Ama görünen o ki rahatsız olacaksınız, giren çıkan belli degil diyen de çıkacak, apartman önünde toplanmalar da olacak, birileri bundan rahatsiz olacak, ses gelecek birileri rahatsizlik duyacak, işletme sahibine de rahatsızlık yaratacak bu durumlar, sizlere de.
Şikayet edilebilecek gercek sebeplerle şikayet hakkınızı her zaman kullanabilirsiniz.
Şikayetiniz sonucunda zabıta gelir, uyarır, gerekirse ceza keser, ama sadece şikayetle o işyeri kapanmaz, şikayet konusunun ıspatı, mahkemeler vs ile , belki.

Benim anlayamadigim nokta ise, işyeri olarak kayıtli bir bölümde isyeri faaliyetinde bulunmak icin ruhsat başvurusunda bulunuldugunda belediyenin o muvafakati istemesi. Yasal duzenlemeye gore buna ihtiyaç yok.

Rahatsiz eden bir durum oldugunda şikayet hakkınızı kullanmanızı engelleyebilecek bir durum yok. Oyle bir madde olsa bile siz zamaninda şikayet hakkinizdan vazgecmiştiniz demesi bir şey ifade etmez.

Ama görünen o ki rahatsız olacaksınız, giren çıkan belli degil diyen de çıkacak, apartman önünde toplanmalar da olacak, birileri bundan rahatsiz olacak, ses gelecek birileri rahatsizlik duyacak, işletme sahibine de rahatsızlık yaratacak bu durumlar, sizlere de.
Şikayet edilebilecek gercek sebeplerle şikayet hakkınızı her zaman kullanabilirsiniz.
Şikayetiniz sonucunda zabıta gelir, uyarır, gerekirse ceza keser, ama sadece şikayetle o işyeri kapanmaz, şikayet konusunun ıspatı, mahkemeler vs ile , belki.

Benim anlayamadigim nokta ise, işyeri olarak kayıtli bir bölümde isyeri faaliyetinde bulunmak icin ruhsat başvurusunda bulunuldugunda belediyenin o muvafakati istemesi. Yasal duzenlemeye gore buna ihtiyaç yok.

Umuyorum ki rahatsızlık duyacağımız durumlar yaşanmaz ve spor salonunu açacak kişi de ekmeğini kazanır. Ben sadece sonradan oluşabilecek negatif durumlar için şikayet hakkımı kullanmak istiyorum. Bu muvafakatname şikayet etmeme engel değilse veya iş yeri sahibi ''imza attınız izin verdiniz çıkmam için zararımı karşılayın'' gibi bir durum söz konusu olmayacaksa imzalamakta sıkıntı olmaz.

Belediye neden böyle bir şey istedi bende anlayamadım. Yasa müsaade ediyorsa ruhsat verilir etmiyorsa verilmez.

Yasayla ilgili değil . Öncelikle kat malikleri kurulunda oy birliği ile açılması için karar almalısınız.Bütün kat malikleri rıza gösterdi ve karar alındıysa , muvakakatname olsun olmasın açarlar, Siz de her zman şikayet de bulunabilirsiniz.