Çözüldü Nakdi Ücret Desteği ve Kısa Çalışma Ödeneği

cetvel

Tanınmış Üye
Kısa Çalışma Ödeneğinden yararlanma şartlarına uyan personelleri ( lakin kçö ye başvurmadık ) bizler kçö ye başvuru yapmadan direkt nakdi ücret desteğinden yararlandırabilir miyiz ? yani biz nakdi ücret desteği ücretsiz izin için başvuru yaptığımızda işkur şöyle diyebilir mi? siz bu personeller için kçö ye başvurmalısınız gibi.

uygulama usul ve esaslarda aşağıdaki cümle net değil ???
MADDE 2- (1) Bu Usul ve Esaslar, 4447 sayılı Kanun kapsamında olan sigortalılardan;
a) 17/4/2020 tarihi itibarıyla iş sözleşmesinin bulunduğu işveren tarafından 22/5/2003
tarihli ve 4857 sayılı İş Kanununun geçici 10 uncu maddesi uyarınca ücretsiz izne ayrılan ve
kısa çalışma ödeneğinden yararlanamayan işçileri,
b) 15/3/2020 tarihinden sonra 4447 sayılı Kanunun 51 inci maddesi kapsamında iş
sözleşmesi feshedilen ve aynı Kanunun diğer hükümlerine göre işsizlik ödeneğinden
yararlanamayan işçileri,

Üstat selamlar
Ücretsiz izin ödemeleri 17 nisandan sonra başlayacaktır. Kçö başvurusunda bulunup bulunmadığına bakılmayacaktır.ortak görüş bu.
Yasal Dayanak sormayın :)

tahsin bey, ben firmam içiin kısa çalışma ödeneğine başvurdum, işkurdan ''kısa çalışma ödeneği sonuç bilgisi'' ekranı var, baktım ve liste boş görünüyor, isim ya da iban yok. bu durumda kçö den yararlanmıyor mu olacağız anlamadım, ücretsiz izin ödemesine mi başvurmalıyım mart ayı için? yardımcı olursanız sevinirim..

tahsin bey, ben firmam içiin kısa çalışma ödeneğine başvurdum, işkurdan ''kısa çalışma ödeneği sonuç bilgisi'' ekranı var, baktım ve liste boş görünüyor, isim ya da iban yok. bu durumda kçö den yararlanmıyor mu olacağız anlamadım, ücretsiz izin ödemesine mi başvurmalıyım mart ayı için? yardımcı olursanız sevinirim..

Merhaba
Genelgeyle kapatılan firmalardan mısınız?
Şimdi şöyle cevap vereyim,bakınız,nakdi ücret desteğinden mart ayı ve 16 nisana kadar olan ki süreler için başvurulamayacağı söyleniyor.Maalesef bu kısmı daha netleştiremedik.
Bir kısmı ödenekler yapılır diyor,bir kısım ise 17 nisandan sonraki günler için ödemeler yapılır diyor.
Şu ana kadar bana 2 firmam için dönüş oldu.İkisi de aynı işkur şubesi ve aynı memura ait dosyalar.
Bu firmalardan birine mart için müracaat ettik,genelgeyle kapatılan firmalardan
Diğer firma ise genelgeyle kapatılmamış olup 1 nisan itibariyle müracaat ettiğim bir dosya.
İşkur memuru her iki firmaya da aynı maili göndermiş.17 nisandaki yasadan alıntı yapmış,beyanlar işveren sorumluluğundandır paragrafını özellikle kırmızı işaretleyerek göndermiş ve mail ekine excel tablosunu eklemiş.Yani liste yok,yani kim faydalanıyor kim faydalanmıyor anlamıyoruz.Ama bu mailden tek anladığım,hepsi faydalanacak ama sorumluluk sizde olacak deniyor.Bir tanesine (genelgeyle kapatılan) listeyi gönderdim,ertesi gün yeni bir mail geldi,tamamı faydalandırılmış.
Diğeri için exceli henüz doldurmadım,onuda yarın göndereceğim.Bunda da eminim hepsini faydalandıracaklar.

Bazı meslektaşlara ise yapılan dönüşlerde geçerli olanlar ve red yiyenler ayrıca bildiriliyormuş.ben henüz böyle bir durum yaşamadım.
Geri dönüş olmayan firmalar nakdi destek başvurusunu nasıl neye göre yapacaklar?Burası tamamen soru işareti.Ama illa başvuru yapalım diyorsanız şöyle bazı tavsiyelerde bulunabilirim.

1-Eğer listeleri ilk hazırlayıp gönderirken personeller içinde kabul edilmeyeceğinden emin olduklarınız var ama her ihtimale karşı göndermiş iseniz (60 gün ve 450 gün kuralına uymayanlar) bunlar için nakdi ücret desteği müracaatında bulunun.Şayet işkur geri dönüş yaptığında size excel tablosu gönderse bu kişileri bu listeye yazmayın.Hak eden kişileri yazın.Maili gönderen işkur memuruna da önceki listeden şu şu kişileri şu sebeple çıkardığınızı bu kişiler için nakdi ücret desteğinde bulunulacağını bildirin.(bunu hiç denemedim ama başıma gelse böyle yaparım) En azından o kişilere boşuna kçö ödeneği çıkmasın.(yasal faiziyle ileride geri istemesinler)

2- Eğer ilk listeyi gönderirken bu kişileri hiç yazmamışsanız sistemden girin nakdi ücret desteği başvurusunda bulunun.Mart ayı ödenir mi,16 nisana kadar ödeme yapılır mı,bu kısmı bilmiyoruz,sizde bilemezsiniz.Ama en azından müracaatınız olmuş olur.

3-Şayet hiçbirine geri dönüş olmadı ama mart bildirgesini de vermek zorundaysanız o halde mart için işkura nasıl müracaat etmişseniz bildirgeyi de o şekilde onaylayın. Örneğin 21 gün çalışan firmaya 22'sinden itibaren başvuru yapmışsanız; 21 gün normal çalışma + 7 gün ilave ücret= toplamda 28 günlük prim bildirin 3 gün içinde 18 kodundan eksik bildirin.( Ben böyle onayladım,soranlara da böyle verin diyorum)

4- Diyelim bildirgeyi bu şekilde verdiniz ama 1 kişi red yedi.O halde,28 günlük primde zaten bir değişiklik yapamayacaksınız (red yiyen kişi için mecburen fazladan 7 günlük prim ödenmiş olacak,buna düzeltme vermeniz zor) sorun sadece 3 günlük eksik günde olacak.Onun içinde (şayet karşılaşırsam bende öyle yapacağım) sgk kurumuna dilekçe yazıp,olayın sebebini anlatıp bu kişinin eksik gün kodunu 18 yerine 10 veya 21 olarak düzeltmelerini isteyeceğim.Bunlar için iptal veya ek bildirge vermeyi düşünmüyorum.

5- Gelelim en önemli meseleye.Nisan sonuna kadar (günde yanılıyor olabilirim) ücretsiz izin desteği alacak olan kişileri sisteme girin diyorlar.Bunu çözemedik henüz.Nasıl girileceğini, kimin girileceğini inanın bende bilmiyorum.İşkurdan dönüşler olmadan bu girişler yapılamaz/yapılmamalı.Korkum odur ki,herkes ne olur ne olmaz diyerek (dönüş olmayan firmalarda) kçö başvurusu olsa bile aynı kişileri tekrar bu sisteme de kaydetmeye çalışacaklardır ve yine korkum odur ki,işkur kçö yerine bu ödenekleri devreye sokacaktır.Bu aşamada bende ne yapacağımı maalesef bilemiyorum.
Ama şunu yapacağım kesin.Başvuru yaptığım firmalarda kçö listesine yazılmayan kişileri ve hiç başvurusu olmayan kişileri bu sisteme dahil edeceğiz.Başvuru yapıp beklediğimiz personeller adına şimdilik böyle bir başvuru yapmayacağım.Firmalarada bu şekilde bilgi vereceğim.

Biraz uzun yazdım :) inşallah anlatabilmişimdir.

Son düzenleme:
çok net anlattınız teşekkür ederim :)

firmam genelge ile kapatılmadı. mücbir sebep kapsamına da girmiyor maalesef fakat salgından dolayı işe ara verdiler. 16.03.2020 tarihinden bu yana kapalı firma. yarın sgk bildirgesini onaylamak zorundayım fakat dediğim gibi kçö ile ilgili hiç birşey yok elimde red mi verdiler onaylayacaklar mı, bordroyu nasıl hazırlıycam bilmiyorum. tek bilgi işkur sayfamızda ki kçö sonuç bilgi formu boş. dikkate almamışlar.

ben mart ayı başvurularını 8 nisan tarihinde yapmıştım ama bir dönüş olmadı size dönmüşler bunu neye göre cevaplıyorlar acaba

işkur a kçö ile ilgili az önce listeyi tekrar gönderip hatırlatma yaptım, muhtemelen yarın da dönüş olmayacak.

bu kişiler için nakdi ücret desteğinde de bulunalım desem dediğiniz gibi o da muallak.

bir de '' Şayet hiçbirine geri dönüş olmadı ama mart bildirgesini de vermek zorundaysanız o halde mart için işkura nasıl müracaat etmişseniz bildirgeyi de o şekilde onaylayın. Örneğin 21 gün çalışan firmaya 22'sinden itibaren başvuru yapmışsanız; 21 gün normal çalışma + 7 gün ilave ücret= toplamda 28 günlük prim bildirin 3 gün içinde 18 kodundan eksik bildirin.( Ben böyle onayladım,soranlara da böyle verin diyorum)'' demişsiniz, benim firmam 16.03 itibariyle işi bıraktı. 15 gün çalışması var. 15 gün normal çalışma, çalışmayan 15 günü de 18 kodundan eksik bildirmem gerekmiyor mu? siz neden çalışılmayan 7 gün için ilave ücret dediniz?

çok net anlattınız teşekkür ederim :)

firmam genelge ile kapatılmadı. mücbir sebep kapsamına da girmiyor maalesef fakat salgından dolayı işe ara verdiler. 16.03.2020 tarihinden bu yana kapalı firma. yarın sgk bildirgesini onaylamak zorundayım fakat dediğim gibi kçö ile ilgili hiç birşey yok elimde red mi verdiler onaylayacaklar mı, bordroyu nasıl hazırlıycam bilmiyorum. tek bilgi işkur sayfamızda ki kçö sonuç bilgi formu boş. dikkate almamışlar.

ben mart ayı başvurularını 8 nisan tarihinde yapmıştım ama bir dönüş olmadı size dönmüşler bunu neye göre cevaplıyorlar acaba

işkur a kçö ile ilgili az önce listeyi tekrar gönderip hatırlatma yaptım, muhtemelen yarın da dönüş olmayacak.

bu kişiler için nakdi ücret desteğinde de bulunalım desem dediğiniz gibi o da muallak.

bir de '' Şayet hiçbirine geri dönüş olmadı ama mart bildirgesini de vermek zorundaysanız o halde mart için işkura nasıl müracaat etmişseniz bildirgeyi de o şekilde onaylayın. Örneğin 21 gün çalışan firmaya 22'sinden itibaren başvuru yapmışsanız; 21 gün normal çalışma + 7 gün ilave ücret= toplamda 28 günlük prim bildirin 3 gün içinde 18 kodundan eksik bildirin.( Ben böyle onayladım,soranlara da böyle verin diyorum)'' demişsiniz, benim firmam 16.03 itibariyle işi bıraktı. 15 gün çalışması var. 15 gün normal çalışma, çalışmayan 15 günü de 18 kodundan eksik bildirmem gerekmiyor mu? siz neden çalışılmayan 7 gün için ilave ücret dediniz?

Merhaba
Öncelikle 7 günlük süre işkur'un sitesinde anlatılıyor.Kısa çalışma ödeneğinin kuralı bu.Yani kısa çalışmaya başlama tarihinden itibaren ki ilk 7 günlük süre ücret ve prim işverene aittir der.Yani bu 7 günlük süreyi de çalışmış gibi bildirgeye dahil edip primini tahakkuk etmek lazım.Buradaki tek ayrıntı,bu 7 günlük sürenin ücreti 1/2 yarım ücret olarak işçiye ödenebilir.Yani ister ücreti tam ödersiniz ister yarım.Fakat tam ya da yarım da ödeseniz,aylık birdirgeye tam ödenmiş gibi yansıyacak,ancak bordroda bu ücret yarım ödenmiş gibi gösterilecek.Bunun teknik detayları var.Oldukça da karışık.Ben tam ücret ödedim,bordroyu tam yaptım,bildirgeyide tam verdim.
Haliyle bu 7 günlük süreyi işverene de yıktıkları için,bildirge verilirken normal çalışılan güne bu 7 günü de ilave ediyorsunuz.Çünkü işkur,ben hiç bir şekilde bu 7 güne karışmam diyor.Aslında buradan şu anlamda çıkar.Kısa çalışma ödeneği 90 günlük süre için ödeniyorsa bunun 7 gününü işveren karşılıyor,yani aslında 83 günlük bir ödeme yapılıyor.
Tüm bunları toparlarsak sizin vermeniz gereken bildirge;
15 gün normal çalışma+7 gün ilave ücret= 22 günlük normal çalışma bildireceksiniz.
Kalan 9 günlük eksik günü de 18 koduyla bildireceksiniz.(işkura bu şekilde müracat ettiniz çünkü)
Ben bordro puantajını direk 22+9 şeklinde yapıyorum.(7 günlük ücreti tam ödediğim için)
Size de bunu tavsiye ederim.Eğer işçilere 15 günlük ödeme yaptıysanız kalan 7 gün için 2 seçeneğiniz var.Ya tam ücret ödeyeceksiniz,ya da yarım ücret.Ama bildirgeyi tam vermiş gibi dolduracaksınız.

ben bu gün işkura gittim bu durumu çözmek için, başvurumun sistemde görünmediğini söylediler yeni bir başvuru talep ettiler. çalışanları hepsi şartlı sağladığı için kçö ödenecek gibi bildirge hazırlayacağım şimdi.

16.03 itibariyle işi bırakmıştır diye bildirdim işkura. bu durumda 15 gün çalışma +7 gün normal süre= 22 gün ücret 9 gün eksik gün bildireceğim 18 koduyla. peki sizce bunu bordro da gösterirken 22 si itibariyle mi çalışmıyor göstericem yani 22 gün çalışıyor+ kalan 9 da 18 koduyla eksik gün mü yoksa 15 gün çalışma, 7 gün ücretli izin, 9 günü de 18 koduyla mı göstermeliyim?

İşkurdan onay geldikten sonra doldurup gönderdiğimiz Excel dosyasının İşkur tarafından sisteme aktarılmasının ardından ;
1- İşkur sisteminden kimlerin faydalanamadığını görebiliyoruz .
2- herkes kendi e-devlet şifresiyle kısa çalışma ödemelerini ay bazlı olarak e devlet ekranından görebiliyor .
3- İşkur kaydı olmayan personelin ödemeleri e-devlet ekranına düşmüyor . Kaydını göremeyen personelin İşkur sitesinden kendi kaydını yapması gerekiyor . Akabinde ödeme bilgileri e-devlet ekranına düşecek .

arkadaşlar kolay gelsin bir çalışanımız için kasım ayında nakdi ücret desteğine başvurduk. Ücretini de aldı ancak aralık ocak ve şubatta 28 koduyla eksik gün gösterdiğimiz halde işveren sistemine nakdi ücret desteği girmeyi unutmuşuz. şimdi girmek istedik sistem geçmiş tarihli yapamazsınız diye uyarı veriyor Bunun için yapılabilecek bir şey var mıdır

arkadaşlar kolay gelsin bir çalışanımız için kasım ayında nakdi ücret desteğine başvurduk. Ücretini de aldı ancak aralık ocak ve şubatta 28 koduyla eksik gün gösterdiğimiz halde işveren sistemine nakdi ücret desteği girmeyi unutmuşuz. şimdi girmek istedik sistem geçmiş tarihli yapamazsınız diye uyarı veriyor Bunun için yapılabilecek bir şey var mıdır
Maalesef izin desteği konusunda yapacak birşeyiniz yok.Aylık bildirgeyi düzeltme yoluna gideceksiniz.