nakit indirimini nerede göstermemiz lazım?

MUSTAFA KAYADUMAN

Katkı Sunan Üye
Şirket nakit sermaye artırımı yaptı faızı hesapladık 9 milyon civarı çıktı şimdi normal gelir tablomuzda 3 milyon ödememiz çıkıyor kurumlar da ama bu nakit sermaye artırımı indirimini nerede göstermemiz lazım alackalı olup devlette mahsup dilekçesimi verecegiz tesekkurler

Şirket nakit sermaye artırımı yaptı faızı hesapladık 9 milyon civarı çıktı şimdi normal gelir tablomuzda 3 milyon ödememiz çıkıyor kurumlar da ama bu nakit sermaye artırımı indirimini nerede göstermemiz lazım alackalı olup devlette mahsup dilekçesimi verecegiz tesekkurler
Kurumlar vergisi beyannamesinin ve geçici vergi beyannamesinin ''Kazancın bulunması halinde indirilecek istisna ve indirimler'' bölümünde yer alan ''453-Nakdi sermaye artışından kaynaklanan faiz indirimi (K.V.K. Mad. 10/1-ı)'' satırında gösterilir

Tesekkurler oradan yaptım ama kafama takılan asıl soru şu örnek olarak 10 milyon indirim hakkım var ve 2 milyon ödeme çıktı bana 10milyona akrşılık 2,5 milyon fayda sağlıyorım ama karım 2 milyon bu aadaki 5 milyon zarar gibi eneye devreder mi mahsup işlemi olur mu yoksa sadece kar kadarını indirip seneye devretmeden sene sonu tekrar faize göre hesaplayıp kardan mı düşeceğiz ya zarar çıksaydı nasıl olacaktı acaba?

PEKİ 46 milyon nakit sermaye artırımı yaprım benim 2023 de 9 milyon sermeye indirim hakkım cıktı bunun 3 milyonunu kullandım geriye 6 milyon kaldı bunu da 2024 de kullanacagım peki 5 sene indirim hakkım var sadece bu turarı indirip sıfırlandığında başka hakkım yok mu ya da 5 sene boyunca her sene sonund 46 milyonun faiz oranının yarısını indirmeye devam mı edeceğim tesekkurler