Nakliye 153&770 Ve 129 Karmaşası

heerdeem

Katkı Sunan Üye
Selamlar

Konu başlığına bismillah diyelim.

Finansal Muhasebe kitaplarını okurken kimi zaman nakliye giderlerini 153 alt hesapta, kimi zaman da 770 alt hesaplar da görüyoruz.

Ve bunun müşteri adına ödemelerde 120 bazen de 129 hesaplarının olduğunu görüyoruz.

Bu hesapların ayrımına net olarak nasıl varabiliriz?

saygıyla

Ynt: Nakliye 153&770 Ve 129 Karmaşası

mal alışlarıyla ilgili nakliyeler 153 hs a alınır yani malın maliyetine yüklenir. Finansal Muhasebe kitaplarında gördüğümüz 770 Hs ise nakliye giderlerinin satıcıya ait olduğu durumlarda oluyor. Yani bu satıcı açısından bir masraf. Fakat satıcı bu masrafı şimdi yüklenip daha sonra bunu alıcıdan tahsil edecekse 120 veya 129 hs a müşterinin borcuna ekler.

VUK
Madde No 274 - (5024 Sayılı Kanunun 1?inci maddesiyle değişen madde; Yürürlük:01.01.2004) Emtia, maliyet bedeliyle değerlenir. Emtianın maliyet bedeline nazaran değerleme günündeki satış bedelleri % 10 ve daha fazla bir düşüklük gösterdiği hallerde mükellef, maliyet bedeli yerine 267 nci maddenin ikinci sırasındaki usul hariç olmak üzere, emsal bedeli ölçüsünü tatbik edebilir. Bu hüküm 275 inci maddede yazılı mamuller için de uygulanabilir.(*)
Madde 262 - Maliyet bedeli, iktisadi bir kıymetin iktisap edilmesi veyahut değerinin artırılması münasebetiyle yapılan ödemelerle bunlara müteferri bilumum giderlerin toplamını ifade eder.
16 SIRA NO'LU VERGİ USUL KANUNU GENEL TEBLİĞİ
Emtia maliyet bedeline, emtia mübayaa bedeli, emtianın iş yerine nakline kadar ihtiyar olunan bilûmum nakliye ücretleri, mübayaa ile alâkalı olarak ödenen komisyonlar, ambalâj masrafları gibi, giderler dahildir. Buna mukabil emtianın tedariki ile alâkalı bulunmadıkları için, (iş yeri kirası, elektrik, havagazı ve mümasili masraflarla, amortismanlar, işçi ücretleri, işletme ile alâkalı olarak ödenen vergiler, zarar ve ziyan karşılığı tazminatlar) gibi genel giderlerin, emtianın maliyet bedeline ilâve edilmemesi icabeder.
THP
153. TİCARİ MALLAR
Satın alınan ticari mallar (emtia) maliyet bedeli ile bu hesaba borç, satılması veya herhangi bir nedenle ambardan çekilmesinde ise maliyet bedeli ile alacak kaydedilir.

Müşteri adına ödemelerden doğan alacaklar işletmenin iştigal konusu ile ilgili 1.dereceden alacak olmadığından 120 nolu hesapta kayıtlanmaması gerekir diye düşünüyorum.

Müşteri adına ödemelerden doğan alacaklar işletmenin iştigal konusu ile ilgili 1.dereceden alacak olmadığından 120 nolu hesapta kayıtlanmaması gerekir diye düşünüyorum.
[/quote]
SMMM yetrlilikte de bazen soruyorlar . Bu konuyla ilgili, alıcı adına satıcının yüklendiği nakliye gideri alıcının borcuna ekleniyor. Sizce hangi hesaba verilmeli?

Cevabı vermişiniz. Alıcı adına satıcının yüklendiği nakliye iki şekilde muhasebeleşir. Ya fatura alıcı adına kestirilir ve alıcıya dekont edilerek, fatura yollanır ve c/h borçlanır. Ya da fatura satıcı adına kesilir satıcı bir yansıtma faturası düzenleyerek alıcının c/h borç kayıt eder.

heerdeem ' Alıntı:
Finansal Muhasebe kitaplarını okurken kimi zaman nakliye giderlerini 153 alt hesapta, kimi zaman da 770 alt hesaplar da görüyoruz.

Nakliye ve kargo gideri ticari mal alışı ile ilgili ise, ilgili hesap 153 dür.

Ama, 770 in altında açılmış "Nakliye, Kargo ve hammaliyeler" gibi bir hesapta ise tabiatiyle, ticari mal alışı ile ilgili olmayan, işletmenin "diğer" kabilinden ödediği bu mahiyetteki nakliye ve kargo harcamalarına yer verilir.

Selamlar

Sayın Açıkbaş

O zaman mal ile ilgili nakliyelerde 770 yerine 760 nolu hesabı kullanmak daha uygun olmaz mı!

saygıyla

Sn. Erdem,

Ozaman konuyu açmış olmak bakımından, şöyle bir irdeleyelim.

Muhasebecinin evraklar içerisinde karşılaşabileceği, nakliye veya kargo belgelerinin hangi mahiyette olabileceği ihtimallerini aklıma geldiği ölçüde sıralamak isterim:

1) Faaliyet konusu malın alımı için ödenen nakliye ve kargo faturaları (153 hesapla ilgili)
2) Faaliyet konusu malın satımının sağlanması için, işletmenin yaptığı/üstlendiği nakliye ve kargo ödemelerine ilişkin faturalar (760 hesapla ilgili)
3) Örneğin işletmede kullanılan bilgisayarı tamir için servisine kargo ile göndersek, bunun faturası vs. (770 hesapla ilgili)
4) İşletme tarafından ödemesi yapılmış, ama anlaşmalar çercevesinde yada işin esasında ödenen bir nakliyenin başka bir firmaya ait olması durumunda,
Bu 4. şıkkı biraz kendi kanaatime göre örnekle açmalıyım: Diyelimki uzaktaki bir firmadan mal aldık, anlaşmaya göre nakliye satıcıya ait. Satıcı malı gönderirken bizi telefonla aradı dediki. Falan plakalı araçla mal size çıkartıldı, size zahmet, nakliyeci gelince ve malı teslim alınca, nakliyeyi siz ödeyin. Bana yansıtın.
İşte bu durumda ben şahsen şöyle yapardım. Nakliye faturasını ben alır, bedelini öder,
Satıcı firmayada fatura keserek yansıtırdım. Kayıt örneği sorarsanız:

-----------------/---------------------
770.12 Nakliye, Kargo ve Hammaliyeler
191.18 İnd.Kdv.
100 01 Kasa

Satıcıyla ilişkilerimin durumuna göre
100/102/127/320
600.18
391.18

Selamlar

Sayın Açıkbaş

Çok açıklayıcı ve bilgilendirici oldu.

Emeğinize ve ilginize teşekkür ediyorum.

Can Erzincana selamlar..

saygıyla