Nakliye İşinde Araba Satışı Araba Alışı

Merhaba

Benim kafama takılan soru şu:

1- Bir Müşterim Gercek Üsül İşletme Defterine Tabii Mükellef.
2- Adına İki kamyoneti var, İkisininde ayrı ayrı Vergi Levhası var.
3- Araçlarından birtanesini satıp yenisini alacak, Bu durumda Fatura kesecek. Ama yeni araç aldığı kişi Basit Üsül Mükellef olduğundan Fatura Kesmiyor Kestirebilsek bile KDV den mauf olduğu için biz satışdan doğan KDV yi tamamen ödemek zorundamı kalacak.. İstisnai bir durum varmı?
4-Vergi dairesine nasıl bir bilridirm yapacaz. Satılan arabanın vergi levhasıı Vergi dairsine iademi edecez.,

Yeni arabanın Vergi levhasını ben tasdiklersen Vergi dairesine bildirim yapacam mı. Yeni arabanın levhasını ben tasdiklersem işe yeni başlamamı yazacam Yoksa Mükellefin 2007 Yılı Matrah bilgilerinimi yazacam. 2007 Yılında ben tutmadım..

Ynt: Nakliye İşinde Araba Satışı Araba Alışı

Yukarıdaki Konuyla bağlantılı olarak Nakliye işi ile uğraşan bir mükellefe ait iki araba için ayrı ayrı vergi levhası mı onaylayacam. Öyle ise Vergi Dairesine Bu mükellifin iki adet vergi levhasını onayladım diye bildirmmi yapacam.

Merhaba ;

Aynen öyle. Her araç ayrı ayrı işyeri olarak kabul edildiğinden ayrı vergi levhası onaylanacak ve 2 adet diye bildirilecek.

Ama aklıma takılan bu tarihte vergi levhası tasdik ??

İşe yeni başlayan mükellef ise sorun yok tabiki de ....

Teşekkür ederim cevabın için. Mükeller vergi levhası olan bir aracı satıp yeni bir araç alıyor. Aldığı bu yeni arabaya vergi levhası tasdikleyecemmi yoksa eski araçtaki levhasınımı kullanacak