fonradar

Nakliye Şahıs Firmasının Açılışında Gerekli Evraklar Hk.

ZİNDAN

Moderator
Forum Yönetimi
Nakliye işi yapacak, sadece bir tane kamyoneti olan bir şahıs firması açılışı yapacağız.

> Vergi Dairesine araç ile ilgili ruhsat, fatura vs. verilmesi gerekiyor mu?

> Bu kişinin belli bir dükkanı olmayacak, işyeri adresi olarak evini göstereceğiz. Pazarcılarda olduğu gibi bunlarda da kira sözleşmesi yapmadan, kira kontratı olmadan açılış yaptırılabilir mi?

- Diğer belgelerin yanı sıra araç ruhsatı veya fatura eklenmesi gerekir.
- Nakliyecilerin araçları dışında ayrıca bir işyeri adresi bildirmelerine gerek yoktur. Tebligat için iş adresleri kanuni ikametgah adresleri dir. Tapu kira kontratı vs. talep edilmemektedir.

Evet, öyle yaptılar. Araç 02.10.2015 tarihinde alındı, biz 06.10.2015 tarihinde gittik açılışa, kabul etmediler, 02.10.2015 tarihinde açmışlar.
Peki merak ettim, biz diyelim ki aracı 6 ay önce alsaydık ve araç kapının önünde yatsaydı ve şimdi nakliye işine başlasaydık, 6 ay öncesinden mi açacaklardı?
Kamyonet alan herkes nakliye işimi yapmak için alıyor? Ben keyfine binek alçağıma kamyonet alamaz mıyım? Bu nasıl iş? Nasıl mantık?

Evet, öyle yaptılar. Araç 02.10.2015 tarihinde alındı, biz 06.10.2015 tarihinde gittik açılışa, kabul etmediler, 02.10.2015 tarihinde açmışlar.
Peki merak ettim, biz diyelim ki aracı 6 ay önce alsaydık ve araç kapının önünde yatsaydı ve şimdi nakliye işine başlasaydık, 6 ay öncesinden mi açacaklardı?
Kamyonet alan herkes nakliye işimi yapmak için alıyor? Ben keyfine binek alçağıma kamyonet alamaz mıyım? Bu nasıl iş? Nasıl mantık?

Azami yüklü ağırlığı 3500 Kg. geçmeyen bu tür taşıtlar özel amaçlar içinde kullanılabilir. Bu taşıtın alınmış olması tek başına Vergi mükellefiyeti zorunluluğu doğurmaz.. Ancak 02/10 tarihinde alınarak 06/10 tarihinde başvuru yapmanız idare tarafından ticari gaye ile edinilmiş olarak değerlendirilmiştir.

Merhaba , konu eski ama buna paralel bir kaç sorum olacak ,
Ben uzun zamandır işsizim , sgk prim günüm doldu ayrıca genel sağlık sigortası primini aydan aya yatırıyorum. yaş 40 oldu ve kendi kriterlerime göre bir sgk lı iş bulmakta zorluk çekiyorum. Neyse lafı uzatmiyim , doblo , kango tarzı bir araç alıp şehir içinde toptancıların küçük çaplı getir götür işini yani bir nevi küçük nakliyecilik yapmak istiyorum. src4 ve pisikoteknik belgelerim var. Şimdi söylediğim gibi kendime ait olmayan başkalarının küçük çaplı taşımacılıgını yapıcam. Sanırım yıldızlı k2 değil yildizlı k1 belgesi almam gerekiyor. Şimdi sorun burda başlıyor k1 belgesini vergi levhası olmadan alamıyormuyum ? k belgesini şahsıma ait olmayan bir yakınıma ait olan bir şirket üzerine alsam kendi şöförlüğümle bu işi yapamazmıyım ? k2 belgesi herhangi bir vergi levhası olmadan bu işi yapsam mali açıdan sakıncası varmı ? ister kendi vergi levham olsun ister başka birinin şirketi üzerine kayıt ettiriyim , her şekilde bağkur veya sgk mı ödemeliyim. Çünkü bunca sgk priminden sonra bagkura geçmek istemiyorum. son olarak şu zaman itibari ile kendim vergi levhası almak istesem açılış maliyeti ve yıllık vergi ödemeleri ortalama ne çıkar. çok fazla soru sordum. Cevaplayabiliriseniz çok sevinirim.