fonradar

Nama Yazılı Hisse Senetlerinin Teminata Konu Olması

aodabası

Katkı Sunan Üye
Anonim şirket ortağı, şirkette sahip olduğu nama yazılı senetleri teminat olarak gösterebilir mi? Bunlar üzerine rehin bloke vs.konabilir mi?

Saygılar,

Ynt: Nama yazılı hisse senetlerinin teminata konu olması

Nama yazılı senet derken Nama Yazılı Hisse senedinden mi bahsediyorsun?

Ynt: Nama yazılı hisse senetlerinin teminata konu olması

Evet.hisse senetleri

Ynt: Nama Yazılı Hisse Senetlerinin Teminata Konu Olması

Evet gösterebilir. Banka ise bir sözleşme ve rehin cirosu gerekiyor.

Çok teşekkürler,

Ana sözleşmede bunun aksi belirtilirse teminat ta da rehin işlemini engellenebilir mi?

Saygılar

Bu işlem isteğe bağlı bir işlemdir. Hisse senedinin elinde bulunduran buna olur vermezse rehin işlemi yapılamaz.
Haciz ise durum farklıdır. Menkul kıymet olarak hacze tabidir.

Sn. Nguroy,
Aslında sormak istediğim nama yazılı hisse senetlerinin taminata konu olması ya da rehin verilmesinin şirket ana sözleşmesinde yasaklanma imkanı olup olmadığı idi.

Diyelim ki ana sözleşmede nama yazılı hisse senetleri teminata konu edilemez dedik. Bu hukuken geçerli bir hüküm olabilir mi? Gerçekten teminat yasağı getirir mi?

Saygılar,

Evet ilginç.

Şimdi ben şöyle düşünüyorum. Nama yazılı hisse senedi bir menkul kıymet. Benim zilyedimde varlıklarımın arasında ve doğal olarak kullanım hakkı da bana ait.
AŞ ana sözleşmesi böyle bir karar alırsa hisse sahipleri açısından bağlayıcı olamaz. Çün kü mal benim satarım, devrederim, kiralarım, istersem gömerim Bu kanımca ancak aş nin kendi hisselerinin bir kısmana sahip olması durumunda geçerlidir.
Yalnız tamamen TTK ilgilendiren bir konudur. Yüksek mahkemeler bu konuda ne demiştir şu anda birşey diyemem.