Nasıl SMMM Olabilirim?

ARKADAŞLAR GÜNAYDIN BEN 2 BANKACILIK MEZUNUYUM AÖF LİSANS BİTİRMEYE ÇALIŞIYORUM GEÇ BİTECEK GİBİ BU ÖZEL SMMM SINAVLARINA ÖN LİSANS BAŞVURU YAPABİLİRYORMU .ZATEN 15 YILDIR BİR FİRMADA ÇALIŞIYORUM MUHASEBE DEPARTMNINDA ÖNLİSANLARADA ÖNÜ AÇILMALI NE SAÇMA BİR UYGULAMA O ZAMAN ON LİSANS ALANLARI KOMPLE KAPATILMALI

Analiz-sm arkadaşın dediklerine aynen katılıyorum.
Bu bir melek değildir. Unvanında mali müşavir yazması sadece aldatmadır.
Eskiden trafik iş takipçileri vardı. Bizler de onun aynısıyız. Maliye ve ssk iş takipçileriyiz. Müşavir felan değiliz. İş takipçisiyiz.
Aşçılık kursuna git aşçı ol, musluk tamiri kursuna git musluk tamircisi ol, mali müşavir olma da ne olursan ol. Daha az yorulur, daha fazla kazanırsın.

Mali müşavir olmaktansa işsiz kal daha iyi. Ha işsizsin ha mali müşavirsin, piyasada ikisinin de değeri bence aynı.

Merhaba,
Söylemlerinize katılmıyorum üstadım, her mesleğin elbet zor yönleri mevcut. bu bizim mesleğimiz içinde geçerli. Mali Müşavirlik mesleğine Trafik Müşaviri benzetmesi yaparak "iş takipçisi" dersek 2 meslek grubuna da saygısızlık olacağını düşünüyorum. Mali Müşavirlik mesleği sadece defter tutmaktan ya da aylık beyanname göndermekten ibaret değil. Bunu zaten sadece "Serbest Muhasebeci" olan meslektaşlarda yerine getiriyor.

Aşçılık kursu neticesinde de günde minimum 8 saat mutfak ortamında sıcağın içerisinde bulunmaktan tutunda sürekli olarak ayakta çalışmak, daha kısıtlı süre içerisinde ortaya müşterinin istediği ürünü ortaya çıkartmak gibi durumlar var sonuçta. Aşçılık mesleğinin çalışma ortamından şartlarına kadar benim sadece dışarıdan görüp yorumladığım bu. Elbet doğrudan bu işi yapanlar daha detaylı yorum verebilirler.

İyi bir ekip, sürekli gelişim, güzel bağlantılar ve çevre ile Mali Müşavirlik mesleğinin sadece "Müşavirlik" boyutundan bile oldukça güzel gelirler elde edilebilir. Ancak tek gayesi 500 TL'ye defter toplamak olan, mükellefin her dediğine tamam diyerek mükellefide kendinide mağdur eden meslektaşlar için aynı sözleri söyleyemeyeceğim. Belki sıkılmış olmanın bıkmış olmanın temel sebebi meslektaşın etik dışı, asgari ücret tarifesi dışı hareket etmesidir. Bunu oturup irdeleyelim derim.

Saygılarımla.

Şu an bir firmanın yakın zamanda adres değişikliği yapılacak:
Yapılacak işlemlere bakın, bunların tamamı ücretsiz yapılacak, nedeni meslektaşlarım!!! Bir kuruş para alamayacağım, çünkü komşumun mali müşaviri bedavaya yapıyormuş!!!
1-Karar defteri işlemleri,
2-Noter işlemleri,
3-Ticaret sicil randevu işlemleri,
3,5-Mersis e bilgi girişi işlemleri,
4-Ticaret sicil işlemleri (bir sürü saçma sapan evrak hazırlanır),
5-Ticaret odası işlemleri,
6-Vergi dairesi işlemleri (yoklama vs takip)
7-SSK adres değişikliği işlemleri,
7,5-Başka bir SSK müdürlüğünün bulunduğu adrese taşınırsa hapı yuttuk, işlemler artık 1 ay sürer, kesin cezalık bir durum ortaya çıkar.
8-Efaturadaki adres değişikliği işlemleri (entegratör firma)
9-Kapasite raporu değişecek,
10-Sanayi sicil belgesi değişecek
11-İhracatçılar birliği üyeliği adres değişikliği vs işlemleri güncellenecek.
Şimdilik aklıma gelenler bunlar.
Tamamı aldığımız muhasebe ücretine dahildir. Ekstra para alamazsın.

Geçen gün evime gelen musluk tamircisi gömme rezervuarı değiştirdi. Tam 15-20 dakika sürdü. RAKAM 2.000 TL.
Malzemesi 750 TL. kalan 1250 TL. tamamen kayıt dışı. Adam nakit alıyor, IBAN, Kredi kartı, Banka havalesi vs yok. Full kar.
Benim kazancımın tamamın kayıt içi. Alın kıyaslayın.

Merhaba üstadım,

Bu tip mükellefler ile çalışmak elbet yine sizin tercihiniz. Bu mesleğe adım atmadan evvel Ticaret Sicil, Sanayi Sicil Danışmanlığı üzerine tali çalıştım. SMMM'lerinde evrak işlerine dışarıdan koştum, mükelleflerinde. Mesleğe adım atmadan evvel dahi bu tip işlemlerde gelir elde ediyordum esasen. Ayrıca söylenen tüm işlemler için şunu ifade edeyim çoğunu e-imza ile birlikte elektronik ortam üzerinden halledebiliyoruz.

Saygılarımla.