Ne Olacak Bu Ymm' lerin Hali ?

deeper_blue

Katkı Sunan Üye
Kaynak: İktisadidayanışma....

Ne olacak YMM lerin hali?

İ. Ekrem Erşahin - YMM

Tam Tasdik Yaptıran Yok yada çok Az

KDV iadesi Yaptıran Yok Herkes Mahsup yaptırıyor.

Bağımsız denetimden ümit yok Denetlenecek şirketlerin Aktif büyüklüğünü veya cirolarını yüksek tutup 125 milyon gibiKOBİ ler yok kabul ediliyor.

Hani KOBİ TFRS HANİ BAĞIMSIZ DENETİM BOŞUNA KURSLARA GİTTİK Ben Tam 13 kursa gittim Zaman ve Para kaybı

ESKİ tas eski HAMAM

DENETİMSİZLİK VE KAYIT DIŞILIK ayni

HANİ yeni TTK, hani 8 nolu Direktif, HİÇ BİR ŞEY YOK

Vergi Dairesi YMM lere Bilgi vermiyor

Bankalar bilgi vermiyor

Adam yerine konmuyoruz.

SMMM ler patrona olur diyor biz olmaz dersek suçlu oluyoruz.

Bizim MUHASEBE yapmamızda yasak

Sizin anlattığınız boksör hikayesi gibi herkes bizi dövüyor. Ben ne iş yapabilirim ?

İstiklal caddesin de YMM odası önünde Yeminli Kestaneci olarak

KESTANE SİMİT SATACAĞIM GAZETELERE CIKACAĞIM.

Yeni yaratılacak sistemin en önemli unsuru; denetim ayağı olacaktır. Global dünyada, çeşitli imtiyazlarla yaratılan
yerel düzenlemeler, yerini global dünyanın kabul ettiği, bilgi+tecrübe+Ta raf sız lı ğın ön plana çıktığı kurumsal
yapılara bırakacaktır.
Bu süreçte kendini yenileyip, geliştirebilen, hemde ymm gibi tecrübeli üstatlarımız, pastanın en katmerli yerine
yine sahip olacaktır, e nede olsa burası Türkiye, devlette görev yaptık diye kendilerini kaf dağının üstünde gören
bu zihniyet, yine sürpriz bir hamleyle çatı katına yerleşir, merak etmeyin üstat.

Yeni yaratılacak sistemin en önemli unsuru; denetim ayağı olacaktır. Global dünyada, çeşitli imtiyazlarla yaratılan
yerel düzenlemeler, yerini global dünyanın kabul ettiği, bilgi+tecrübe+Ta raf sız lı ğın ön plana çıktığı kurumsal
yapılara bırakacaktır.
Bu süreçte kendini yenileyip, geliştirebilen, hemde ymm gibi tecrübeli üstatlarımız, pastanın en katmerli yerine
yine sahip olacaktır, e nede olsa burası Türkiye, devlette görev yaptık diye kendilerini kaf dağının üstünde gören
bu zihniyet, yine sürpriz bir hamleyle çatı katına yerleşir, merak etmeyin üstat.

Yüzdeyüz katılıyorum.

bu güne kadar hiç bir imalat yapmadan yasanın ve eski maliye bakanlığı çalışanı olmanın verdiği tanrısal bir itibarla bizim hayal edemeyeceğimiz paraları kazandılar. bu güne kadar sahip oldukları ayrıcalıkların ellerinden alınmasının veya bu ayrıcalıkların başka zümrelerle paylaşılmasının veya buna teşebbüs edilmesinin kendilerini rahatsız etmesi çok normaldir. bu güne kadar sektörün kuralı ymm'nin ehliyeti, smmm'nin işgücü şeklindeydi. bu gün bunun riske girmesi ihtimali var. kendisi ehliyetini kaybeder veya ehliyeti biriyle paylaşırsa bu saatten sonra iş gücünü de ortaya koymak zorunda kalacak. sektörün içinden bir smmm olarak söyleyebilirim ki (istisnalar hariç) ruhsatı ellerinden alındığında kestane bile satamayacak ymmler dolu piyasada.
saygılarımla,

Son düzenleme:
"Özel olmak isteyen bir insan ,diğerlerini sıradanlaştırır.
Özel insan ise diğerlerini özelleştirerek kendisini sıradanlaştırır."

Bu herşeyi açıklıyor işte.

Sevgilerimle,

bence yine ymmmlere çok yükleniyoruz arkadaşlar burda yazılanları okuyanlar ymmler hiç bir şey bilmiyor,izlenimine kapılacak,
yanlış yapıyoruz arkadaşlar,bu meslekte para kazanamıyorsak suç bence kendimizde..

Yüzdeyüz katılıyorum.

bu güne kadar hiç bir imalat yapmadan yasanın ve eski maliye bakanlığı çalışanı olmanın verdiği tanrısal bir itibarla bizim hayal edemeyeceğimiz paraları kazandılar. bu güne kadar sahip oldukları ayrıcalıkların ellerinden alınmasının veya bu ayrıcalıkların başka zümrelerle paylaşılmasının veya buna teşebbüs edilmesinin kendilerini rahatsız etmesi çok normaldir. bu güne kadar sektörün kuralı ymm'nin ehliyeti, smmm'nin işgücü şeklindeydi. bu gün bunun riske girmesi ihtimali var. kendisi ehliyetini kaybeder veya ehliyeti biriyle paylaşırsa bu saatten sonra iş gücünü de ortaya koymak zorunda kalacak. sektörün içinden bir smmm olarak söyleyebilirim ki (istisnalar hariç) ruhsatı ellerinden alındığında kestane bile satamayacak ymmler dolu piyasada.
saygılarımla,

Bence bu ifadeler çok sert ve haksız olmuş. Lütfen daha dikkatli bir uslüp kullanalım arkadaşlar.

Arkadaşlar,

Bu alıntıyı yapmamın sebebi YMM unvanına sahip meslektaşlarımızın çaresizliklerini göstermek için değildi. Esas gaye SMMM ler arasında bulunan iş tatminsizliği mesleki sorunların bağımsız denetimde yaşanılan belirsizliğin verdiği kaygıların YMM ler içinde geçerli olduğu idi.

Özetle kimse ne ve ne kadar bir şey aldığını bilmiyor. Yönetmelik yayınlandığında göreceğiz.

Saygılarımla;

Bence bu ifadeler çok sert ve haksız olmuş. Lütfen daha dikkatli bir uslüp kullanalım arkadaşlar.

bence ne çok sert ne de haksız.şu an ymm lerin % 90'ı bu yazıdaki gibi sadece tanınan imtiyazlar üzerinden para kazanmakta.

iade ve tam tasdik raporları word de kayıtlı dosyalardır.sadece firma isimleri ve rakamlar değiştirilerek raporları büro

personelleri yazar.bir sıkıntı olduğunda da vergi dairesinden bilgi istenir.ben yıllarca yaptım.(% 90'ı )

öncelikle kimseyi kişisel olarak rencide etmek niyetinde olmadığımı belirtmek isterim... yazdıklarım konusunda haksız ve bulunduğum pozisyon itibariyle taraflı da olabilirim ama çok sert ifadeler kullandığımı, üslup olarak saygısızlık içeren bir ifade kullandığımı kesinlikle düşünmüyorum. zira yazdıklarım bu sektörün gerçeği... aksi durumda ymm'nin yazdığı sermayenin ödendiğinin tespiti raporuyla smmm'nin yazdığı sermayenin ödendiği tespiti raporunun arasındaki %100 fiyat farkını hangi mantıkla açıklayabiliriz. aynı işlevi gören aynı bilgileri içeren iki ürün neden farklı fiyata satılır?... siz kaç tane yeminli mali müşaviri tasdik denetimlerinde görüyorsunuz, karşıt incelemeleri bizzat yapmaları yasal zorunluluk iken bu güne kadar kaç tane ymm ofisinize gelip karşıt inceleme tutanağı yaptı, kdv iade raporlarını görmeden vergi dairesine teslim eden ymm ler var. ymmler kendi işleri için fiyat teklifi verirken smmmlerin işini de promosyon olarak sunuyorlar.
hepsini geçtim ymm odasının KGK yönetmeliği karşısındaki tutumu ve sayfasında ilan ettiği yönetmelik teklifini neresinden tutsanız elinizde kalıyor.
bütün bunlara 7/24 çalışan bir meslek mensubu olarak hiç mi sinirlenmeyelim?..:) müsade edin lütfen
Not: Emin olun şu kestane simit satmayı düşünen YMM üstad ayda kemiksiz 20.000,00 TL yi cebine koyuyordur. Varın siz düşünün....

Saygılarımla,

Sinirlenebilrisiniz tabi :) Hemde istediğiniz kadar. Ancak muhatabınız YMM ler değildir. Muhatabınız onlara bu ayrıcalığı veren sistemdir.

meseleyi kişiselleştirmeden bir analiz yapmak daha doğru olur kanaatindeyim.
ymm ünvanının dünyadaki karşılığının olmadığı, esasında öteden beri yapılan işin de
maliyenin yapması gereken bazı işler olduğu muhakkak. buna gerek var mı? bence var.
yalnız sırf bunun için bir meslek ve ünvan tahsis etmek, sadece ülkemize has bir durumdur sanırım.
batıda muhasebe, denetim gibi müesseseler yüz yıl öncesine dayanıyor. ama bizde 30 yılı bile bulmuyor.
yukarıdaki durumun böyle olmadığını herkes biliyor. anlamak istediğim nokta neden bunları söyleme ihtiyacı hissedildi.
ymm ler kusura bakmasın ama altında birşeyler olması muhtemel. (ymm lere karşı bu önyargımızın birçok gerçekci sebebi mevcut)
kimseyi neden bu kadar para kazanıyorsun diye suçlayamayız. yukarıda en az 20.000 tl kazanılıyor (kemiksiz) denmişti.
helal-i hoş olsun, gözümüz yok. ama smmm lerin ekmeğine göz dikiliyorsa (denetim özelinde düşünecek olursak; ortada kimsenin hak ettiği bir ekmek yok. birilerinin hak iddia ettiği bir ekmek var. ama görülüyor ki; hak edenin değil siyasi ve bürokratik olarak güçlü olanın kazanacağı bir şey bu) bunun hesabı sorulmalıdır.
ayrıca eleştiri ve ithamların ymm lerin kişiliklerine değil ymm lik kurumuna olduğunu gözden kaçırmayalım.

Bahsettiğim konuların hiç biri insanların kişiliklerine yönelik eleştiriler olmamakla birlikte bu yönde bir algı yarattıysam dahi muhataplarından özür dilemek boynumun borcudur.
Diğer taraftan kurumlar kişilerden oluşur kurumların politikalarını da kişiler yönlendirir. Dönüp empati yaptığımda YMM'lerin ellerinde bulundurdukları imtiyazları devretmeme çabaları daha anlaşılabilir olmakla birlikte bu gerçeklerin söylenmesinin eleştiri konusu yapılmasına anlam veremiyorum. İkinci yazımda bahsi geçen hususların (20.000,00 TL hariç 30.000,00 da olabilir :D ) hiç biri yorum veya tahmin içermemektedir sektörün tartışmasız gerçeğidir ve bunlara benzeyen tonlarca adeletsizlik mevcuttur.
Konu başlığı olduğu için bu kadar YMM'lerin üzerine gittik.. aynı şeyi biz SMMM'ler yapmıyormuyuz. Bir stajyerlik hali var ki evlerden uzak... vasıfsız eleman asgari ücretten fazla para kazanırken biz üniversite mezunu stajyerlerimize "sen iş öğreniyorsun" diyerek asgari ücret hatta daha altında ücret veriyoruz???
Ne demek gerek bilmiyorum ki adaletsizlik her yerde..
Belki de hayatı çok idealize etmemek gerekir...

Saygılarımla,

Sevgili moderatörümüzün fevkalade açıklayıcı ifadesi takdire şayandır.

"Sinirlenebilrisiniz tabi :) Hemde istediğiniz kadar. Ancak muhatabınız YMM ler değildir. Muhatabınız onlara bu ayrıcalığı veren sistemdir."

Sayın özcanaydınoğlu'nun yaşam felsefesine ilişkin saptaması da düşündürücüdür.

"
Belki de hayatı çok idealize etmemek gerekir..."

Karl Marks'ın ünlü vecizesi;
"Sie vissen das nicht, aber sie tun es" - "bilmiyorlar, ama yapıyorlar."

Hiçbir şeyde sıhhatli denetimin uygulanmadığı ülkelerde, mali sistemin denetlenileceğini iddia etmek ancak mizah konusu olabilir.
Mesele denetimden ziyade rant ekonomisi oluşturmak ise işte bizim bu konuda çok ciddi deneyimlerimiz var ülke olarak.
Ayakcılık-iş takipçiliği-kırtasiyecilik ve kalan zamanda evrak yazımı ile özdeşleştirilmiş muhasebe mesleğine etik kazandırabilmenin tekniği 23 yıldır bulunamadı bulanın da zaten heykeli dikilecektir emin olun.

Saygılarımla,

hayır.

KGK, bağımsız denetim yönetmeliğini daha yeni görüşmeye başlamış. en az 1 ay sürecekmiş yönetmeliğin yayınlanması.
bilginize.

şu an itibariyle girebiliyorum.
yönetmeliğin yeni görüşülmeye başlanmış olması ve 1 ay süreceği bilgisi şaka olmalı ?...

Arkadaslar YMM lik mesleğine yapılan eleştirilere kimsenin kızmaya hakkı yok. Benim ailemde YMM olan çok sevdiğim yakınlarım var. Ancak şunu onlarda da sürekli gözlemliyorum. Kendilerini muhasebe meslek camiasında gerçeklikle alakası olmayan bir konumda görüyorlar. Zaten bu konuma onları sistem getirmiş. Maliye nin üst düzey bürokratları ve birçok etkin gruplar bu ünvanı kendileri için hayat garantisi olarak yaratmışlar. Zaten Mali Müşavirlikten YMM olanların sayısı da cok az. Ama onlarda YMM olduklarında anında o havaya giriyorlar. Meslekten geçenler dışındakilerin çoğunluğu sadece RUHSAT ları ile para kazanıyorlar. Ben tam tasdiğini yaptıkları firmaların muhasebe departmanlarında raporu yazılan, elina verilmiş hazır rapor ve eklerine ıslak imza bile atmaya üşenip usulsüz bir şekilde ıslak imza kaşesi yaptırıp onu da firmadaki muhasebe elemanlarına bastıran YMM'ler gördüm. Ve bu adamlar öyle 20-30 değil sadece o dönemde benim görev yaptığım gruptan 4 şirketten aylık 5'er bin tam tasdik 2 şirkettende ortalama aylık 10'ar bin KDV iade ücreti alıyorlardı. Ne mesleğine ne ünvanına saygısı yoktu. Çünkü o ünvanı hiçbir çaba harcamadan bedavadan almıştı. Maalesef meslekten geçenlerde zamanla aynı eğilimleri gördüm. Birde üstene yasak olmasına ve maddi olarakta ihtiyaçları olmamasına rağmen açgözlülükle SMMM'lerin işlerine el atmaları ile bu son dönemde Bağımsız denetim sürecinde gösterdikleri bencilce ve yine herşeyi kendilerinin hak ettiklerine savunarak bedavadan Bağımsız Denetçi olmaya calışıp SMMM'leri ezmeye calışmaları bizleri "artık yeter " noktasına getirdi.