Network Marketing Kazancı Vergiye Tabi mi ?

Merhabalar, bundan 5 yıl evvel tek satır atlamadan okurdum forumu. Çocuğum olunca patroncum işten çıkma talebime çok sevindi :) Neyse 1.5 yıl önce kendime uygun çocuğumla rahat rahat yapıp fazlasıyla kazandığım bir iş buldum fAkat aklıma takılan bir soru var. Ben network yapiyorum. Harçlığım çıksın yeter diye başladığım iş fazlaca büyüdü. Network ekip kuruyorsunuz ve kurduğunuz ekibin satışından ve kendi satisininzdan prim kazandığınız bir sistem. Aldığımız primden %20 gelir stopaj kesilip hesabıma yatıyor. Fakat net yatan aylik prim 13 bini bulunca acaba yıllık gelir vergisi ödemek gerekirmi kısmına takıldım. Maliye bakanlığına mail attım ama cevap yok. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Maliye bakanlığına mail atarsanız cevaplamazlar. Özelge talep formu aracılığı ile sormalısınız. GİB sitesinde form var.

Öncelikle sizin bir firma kurmanız lazım. Fatura keserek vergi mükellefi olmalısınız. Yahut Serbeste meslek erbabı olmalsınız. Öyle stopajla falan bu iş olmaz. Başınız çok fena halde derde girebilir.
Ayrıca maliyeye bu tip şeyler sormayın. Dikkatini çekmiş olursunuz. Hiç akıllarında yokken gelip size kanca atabilirler.

Sayın nguroy,

Serbest meslek kazancı kişinin ilmi, mesleki bilgi veya ihtisasa dayanması gerekmezmi? Network marketingde sermaye şirketlerinin nam ve adıyla satış yapıldığıda açık.
Bu türden elde edilen kazanç serbest meslek kazancı değil ticari bir kazançtır.

bu konuda bu özelge de yardımcı olacaktır.

Öncelikle sizin bir firma kurmanız lazım. Fatura keserek vergi mükellefi olmalısınız. Yahut Serbeste meslek erbabı olmalsınız. Öyle stopajla falan bu iş olmaz. Başınız çok fena halde derde girebilir.
Ayrıca maliyeye bu tip şeyler sormayın. Dikkatini çekmiş olursunuz. Hiç akıllarında yokken gelip size kanca atabilirler.

Sayın Nizam,

Söylediklerine aynen katılıyorum fakat, niye vergi dairesine sormasın, sorsunlar ve dikkatini çeksin.
Daire'de uygun mevzuat ile ne yapması gerektiği bilgisini versin ki ilerleyen dönemlerde sıkıntı yaşanmasın,ve hazineye vergi gelsin biz öncelik ile bu ilkeye sahiplenip benimseyelim sonrası zaten kolay.