Nevi Değişikliğinde Kurumlar Vergisi

Merhabalar,

malumunuz kurumlar vergisi zamanı geldii, biz 31.12.2008 tarihinde Limited şirketinden Anonim şirketine dönüştük, 01.01.2008-30.12.2008 dönemi içinde 27.01.2009 tarihinde vergi dairemize Limited Şirketinin Kurumlar vergisi beyanını verdik. yarında A.Ş.' nin Kurumlar vergisini vereceğiz küllen devir aldık 2009 yılında açılış fişinde 01.01.2008-30.12.2008 arasındaki döneme ait kurumlar vergisindeki bilanço rakamlarını yazdım. Mali müşavirimiz LTD' nin zararını geçmiş yıl zararı olması gerektiğini söylüyor, eğer geçmiş yıl giderlerine atarsak otomatik olarak LTD. bilançosunuda kurumlardaki geçmiş yıl bilançosu kalemine yazacağız + olarakta mali bilgiler tarafında 1 günlük satış gösterilmesi gereklidir ki satış olmayacağı da bilinen bir şeydir.

Kısaca kurumlar vergimi nasıl vermem gerekli

01.01.2008-30.12.2008 + 31.12.2008-31.12.2008 bilançolarını birleştirip geçmiş yıl bilgilerinede 2007 bilgilerini yazarak vermem lazım gibi geliyor bana, konu hakkındaki değerli görüşlerinizi bildirebilirseniz çok sevinirim.

İyi çalışmalar.....
Muhasebe Uzmanı
Orçun DURO

Ynt: Nevi değişikliğinde kurumlar vergisi

A.Ş. kurulurken siz onun için vergi dairesinden yeni açılış yapıp, ayrı bir vergi kimlik numarası aldınız, LTD. ile bu firmanın artık bir alakası yok, A.Ş. nin geçmişi yok yani.

LTD. in kapanış bilançosu/ A.Ş. nin açılış bilançosu oldu.
A.Ş. nin Vereceğiniz kurumlarında sadece 31.12.2008/31.12.2008 dönemini vermelisiniz.Geçmiş yıl dönem bilgilerine 0 (sıfır) gireceksiniz.

Ynt: Nevi Değişikliğinde Kurumlar Vergisi

Peki üstadım, KVK 19. maddede küllen devir niteliğindedir diye belirtiliyor, aktifini pasifini alıyoruzda geçmiş yıl bilgilerini neden kurumlarda göstermiyoruz, ayrıca sadece 1 günlük bilanço olacağı için bilanco tarafı sorun yaratmasada mali bilgiler kısmındaki satışlar, giderler vb. kısımlarda çok ufak rakamlar olacağı için şirketimizin mali yapısı bankalar tarafından küçük görülecek,

Ben o kadar düşündüm, danıştım, sordum ve soruşturdum herkez konu hakkında değişik yorumlar yapıyor ve tavsiye edilen işlemlerin hepsinde bir ayak açıkta kalıyor .......

İyi çalışmalar.....
Muhasebe Uzmanı
Orçun DURO

Ynt: Nevi Değişikliğinde Kurumlar Vergisi

Sık karşılaşılan bir durum değil, onun için de uygulamada farklılıklar olabilir.
Aynı durumla bizde karşılaştık.2008 Kurumlarını yukarda izah ettiğimiz gibi verdik biz.
Bankalara durumu izah etmek zor olmasa gerek.Nevi değişikliğini gösteren t.s.gazetesi ile birlikte LTD.' ninde bilançoları verilir.Kredi vermek isteyen verir merak etme.

Farklı düşüncelerden birini seçip uygulamak sana kalmış, ama dediğim gibi; AŞ' nin geçmişi yok.AŞ Nevii değişikliği yapıldığı gün, kurulmuştur.

Kolay gelsin.