Noter Devrinden Sonra Ortaklar Kararına Ortakların İmza Atmaması

MERHABALAR

Geçen sene(2015) mart ayında 2 ortaklı sigorta şirketine ortak oldum ama aslında olamamışım.toplan 3 ortak birde müdür mevcut
noterden şirketin 25 bin tl lik sermayesinin 10 bin tl sini yani %40 ını satın aldım ama ticaret odasına onaylatmam gerektiğini bilmiyordum ortaklarımda sölemedi.Aradan bir kaç ay geçti anlaşmazlık oldu şuan beraber çalışmıyoruz ama paramı alamıyorum.
ticaret odasına %40 ını onaylatmam için ortaklar kararına imza atmaları lazım ama atmıyorlar bu durumda ne yapabilirim

sermaye dağılımı
benim %40
ortak %39
ortak %20
müdür %1

MERHABALAR

Geçen sene(2015) mart ayında 2 ortaklı sigorta şirketine ortak oldum ama aslında olamamışım.toplan 3 ortak birde müdür mevcut
noterden şirketin 25 bin tl lik sermayesinin 10 bin tl sini yani %40 ını satın aldım ama ticaret odasına onaylatmam gerektiğini bilmiyordum ortaklarımda sölemedi.Aradan bir kaç ay geçti anlaşmazlık oldu şuan beraber çalışmıyoruz ama paramı alamıyorum.
ticaret odasına %40 ını onaylatmam için ortaklar kararına imza atmaları lazım ama atmıyorlar bu durumda ne yapabilirim

sermaye dağılımı
benim %40
ortak %39
ortak %20
müdür %1

Sayın hasan55,

ticaret kanunu mevzuatına hakim bir avukat'dan profesyonel destek almanız verecegimiz en dogru cevap olacaktır.

Siz resmen ortak olmamışsınız. Karar noter vs ortaklığa giriş için gerekli işler hiç yapılmamış görünüyor. Ortak oldum diye nasıl para verdiniz? Elinizde iddianızı kanıtlayacak bir belge var mı? Elinizde belge var ise avukat desteği almalısınız.

Sayın hasan55,

Elinizde noterden yapılmış "devir temlik sözleşmesi" var ise noter kanalıyla hukuki işlemleri tamamlamak üzere bir noter protestosu çekin yapmazlarsa haklarında suç duyurusunda bulunup hukuki yola başvuracağınızı söyleyin. Bu işlemlerden sonra elinizdeki belgelerle ticaret siciline hisselerin adınıza tescili için ticaret siciline başvurun.

Sn.Simkeşyan itiraz edecek ama TTK da yapılacak bir düzenleme ile limited şirketlerde, ortakların önce hisse devrine muvafakat etmesi, daha sonra noterde devir işleminin yapılması bu durumu çözecektir. Sistemin işleyişi ise;
Ortaklar kurulu," ortağımız x' in sahibi olduğu .... pay, .... TL. hissesini Y ye devretmesine muvafakat etmiştir. İş bu muvafakatımız hisse devrinin 15 veya 30 gün içerisinde yapılması durumunda geçerlidir." şeklinde bir karar alır, kararın noter onaylı suretini devir işlemini yapacaklara verir, devir işlemini yapacaklar bu kararla notere gidip hisse devrini gerçekleştirirler. Hisse devrinin Ticaret Sicil müdürlüğüne bildirimini de noterler yaparsa ileride bir sıkıntı yaşanmaz.

hisse devrinin tamamlanması için devrin pay defterine işlenmesi, devrin pay defterinede işlenmesi için ortaklardan en az 3/4 ünün devre muvafakat etmesi sermayelerinin 3/4 üne sahip olması şarttır. Şuan sizin yapabileceğiniz şey hisseyi devraldığınız kişiye ve şirkete noterden ihtarname çekmek. ihtarnameye tescil işlemlerinin tamamlanması için genel kurul kararı yapılması ve evrakların imzalanması aksi taktirde uğradığınız zararı tahsil yoluna gideceğinizi dava açacağınızı belitrmeniz faydalı olur dava konusu olduğunda da ihtarnameleri ve ödediğiniz bir belge varsa bu belgeyi davada sunabilirseniz çok iyi olur