Noterler Geçici Vergi Öder Mi?

Ynt: Noterler Geçici Vergi Öder Mi?

Nusret KURDOĞLU ' Alıntı:
Merhabalar,

Doğrusu bu konunun neden bu denli uzadığını anlayamadım.
Merhaba,
Neden uzadığını bende anlayamadım açıkçası. Çok uç noktalarda örneklerde verdim ama, halen noterlik tanımı gibi mesajlar gelmeye devam ediyor. Noterlerin "noterlik görevini ifa ile mükellef olanların" tabirine uymadığını düşünüyorsak, noterler noterlik görevinden elde ettikleri kazanç için geçici vergi öderler. Aksi takdirde yani Noterlerin "noterlik görevini ifa ile mükellef olanların" tanımına uyduğunu kabul ediyorsak, noterlik görevinden elde ettikleri gelir için Geçici Vergi ödemeyeceklerdir.
Eğer idare bunu noterler geçici vergi ödeyecekler şeklinde yorumluyorsa diyecek bir lafım yok. Zaten benim kişisel görüşüm ödemeleri gerektiği şeklinde. Umarım yorumlarımda yanılıyorumdur. noterler için neden geçici vergi açısından böyle bir haksız istisna sağlandığını aklım almıyor. Belkide kanun açık yazılmadığından konu karışıyor.

muhasebe' Alıntı:
noterlerin geçici vergi ödedikleri görülmektedir.
Noterlerin noterlik görevi dışında geliri olamazmı? Bunu bilmediğim için soruyorum.

Noterlerin noterlik görevi dışında geliri olamazmı? Bunu bilmediğim için soruyorum.

NOTERLİK GÖREVİ İLE BİRLEŞMEYEN VE NOTERLERİN YAPMAKTAN YASAKLI OLDUKLARI İŞLER

Madde 50 - Hiçbir hizmet ve görev noterlikle birleşemez; yargı mercilerinin vereceği işlerle, ilim ve hayır kuruluşları başkan ve üyelikleri, hakemlik, vasiyeti tenfiz memurluğu ayrıktır.

(İkinci fıkra mülga: 18/6/1997 - 4276/25 md.)

Noterler borsa oyunu oynamak, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 28 inci maddesinin 1 inci fıkrasındaki anlamda ticaret yapmak, kefil olmak, kendilerine ait ücretlerden herhangi bir şekilde indirim yapmak, aracı kullanmak, reklam ve rekabet niteliğinde bir eylemde bulunmak ve her ne suretle olursa olsun noterlik ücreti hususunda kendi aralarında sözlü veya yazılı anlaşma yapmaktan yasaklıdırlar.

"1.2. Geçici Vergi Kapsamına Girmeyen Kazançlar

7. Senelere sari inşaat ve onarma işi(2) yapan mükellefler ile noter bulunmayan yerlerde Adalet Bakanlığınca geçici yetkili noter yardımcısı olarak görevlendirilenler, bu kazançları dolayısıyla geçici vergi ödemeyeceklerdir. Ancak, söz konusu mükellefler, senelere sari inşaat ve onarma veya geçici yetkili noter yardımcılığı işlerinden elde ettikleri kazançları dışında kalan ticari veya mesleki kazançları için geçici vergi ödemek zorundadırlar."

Konu çözüldü.

Öncelikle ben şu anda hızlı okumanın, hızlı yorumlamanın cezasını çekiyorum.

Nane arkadaşıma, beni bu araştırmaya yönelttiği için teşekkür ediyor, ısrarla bu konuda hatalı bilgi verdiğim için de özür diliyorum.

Evet, noterler geçici vergi ödemeye başlamışlar.

Sürekli çalıştığım noterle konuştum, sonra ilgili gelir vergisi tebliğini buldum, ilgili bölümü de yukarıya kopyaladım.

Yasadaki, "Noterlik görevini ifa ile mükellef olanlar" deyimi ile, noter emekli olduğu ya da görevi bıraktığında, yerine geçici olarak Adalet Bakanlığı tarafından görevlendirilen kişiler kastediliyormuş.

Bunların elde ettikleri serbest meslek kazancı kendi kazançları olmuyormuş. Bu kazancı olduğu gibi noterler birliğine devrediyorlarmış. Geçici vergi ile muhatap olmamaları da bu nedenleymiş.

Başlangıçta, noterler de vergi daireleri de mük.120. maddeyi bizler gibi yorumlamışlar.

Aradan bir kaç yıl geçtikten sonra bu yoruma itirazlar gelmiş, bakanlık ile noterler birliği bunun müzakeresini yapmışlar, sonunda da noterler geçici vergi ödemeye başlamışlar.

Tekrar altını çiziyorum, özellikle Nane arkadaşıma bu konuda ısrarlı olduğu için teşekkür ederim.

Bu forum sitesinin güzel taraflarından biriside bu olmalı, adı bende saklı olan üstadlarımdan birisi kanunu okumak marifet değil yorumlamak önemli derdi. Buraya yorum yazan üstadlarımın hiç biri Noterin muhasebecliğini yapmadığından bu kanunu zamanında yorumlama gereği duymamıştır. Anlaşılıyorki bu meslekte öğrenecek çok şey var aşağıda alıntı yaptığım tebliğ Noterlerin Geçici vergi ödeyeceği yönündedir.

Saygılarımla
GELİR VERGİSİ KANUNU GENEL TEBLİĞİ (Seri No: 217)

1.2. Geçici Vergi Kapsamına Girmeyen Kazançlar

7. Senelere sari inşaat ve onarma işi(2) yapan mükellefler ile noter bulunmayan yerlerde Adalet Bakanlığınca geçici yetkili noter yardımcısı olarak görevlendirilenler, bu kazançları dolayısıyla geçici vergi ödemeyeceklerdir. Ancak, söz konusu mükellefler, senelere sari inşaat ve onarma veya geçici yetkili noter yardımcılığı işlerinden elde ettikleri kazançları dışında kalan ticari veya mesleki kazançları için geçici vergi ödemek zorundadırlar.

Merhaba,
Fakat yine kanunların yazım hatası ile karşı karşıyayız. Umarım çıkarılacak yeni yasamızda bu tür ifade noksanlıkları en aza iner. Noterlerin Geçici Vergi ödüyor olmaları açıkçası hoşuma gitti. Bu güne kadar bu hüküm hiç dikkatimi çekmemişti.

Tartışmaya katılan herkese teşekkürler.

Not : Ben noter olsam bu maddeye göre ödemem. Konuyu yargıya götürürdüm. Sanırım alıntı yapılan tebliğ noterler ile idarenin uzlaşmasından sonra çıkarılmış.

Tüh be geç kalmışım. Tartışm da bayağı ateşli imiş. Sonuç olarak Noterler Geçici Vergi öderler. Sadece Noterin olmadığı durumlarda geçici yetkili noter olarak atanan noter yardımcıları (başka faaliyeti yoksa) geçici vergi ödemezler.