Noterler Yine aranmaya başlandı :)

mohicans

Tanınmış Üye
Yine yıl sonu, Yine Defter Tasdik ve Yine Mükelleflerin Defter Tasdik ücretleri için Noterleri Araması başladı 8)

Mükellefler Defter Tasdik ve Kırtasiye Ücretlerine karşı direnç göstermeye başladı yine arkadaşlar.
Mükelleflere bu durumu anlatmakta zorlanıyoruz.
Yasal defterlerin noter tasdik ücretleri ile,yıl içinde kullanılacak olan;bilgisayar kağıdı-A/4 kağıdı-bilgisayar klasörü-evrak klasörü-cd-matbu evrak ssk bildirimleri-vizite kağıdı-posta gideri-sözleşme damga vergisi-işle ilgili vs. harcamaları bu ücret içerisinde talep ettiğimizi bildirdiğimizde yıl içerisinde aidat ödediklerini beyan ederek Yalnızca Noter Tasdik ücretini ödeyeceklerini beyan eden mükelleflerin sayısı gittikçe artmakta.
Halbuki yıl içerisinde aldığımız ücretler 3568 sayılı 2 maddesindeki işler için alınmaktadır.

Diğer tarafdan bilindiği üzere Serbest Muhasebeci,Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ve Yeminli Mali Müşavir Ücretlerinin Esasları Hakkında Yönetmeliğin 20"nci maddesi hükmüne göre;meslek mensubunun işi yaparken ödemesi gerekli,iş sahibine ait bütün vergi,resim,harç ve giderler iş sahibinin sorumluluğundadır.Bu giderler,talep halinde meslek mensubuna derhal ödenir. denmektedir.

Yıl içerisinde mükellefin işlerini halletmek için katlandığımız giderleri talep etmemizin doğal olduğunu düşünüyorum. Sonuçta bu harcamalar mükellefler için yapılan harcamalardır.
Yıl içerisinde mükellefler için yapılan bu tür harcamalar tek tek talep edilmemekte yıl sonunda topluca Defter Tasdik ücretleri içerisinde talep edilmektedir.

Yazının girişinde de belirtiğim gibi bu kadar işin arasında birde bu işin stresi eklendi işlerimize
Bu işe çeki düzen verilmediği sürece Gelecek yıl sonunda aynı konuyla görüşmek üzere
Herkese kolay gelsin...

Ynt: Noterler Yine aranmaya başlandı :)

Bu tutarlar İcin makbuzu stopajli mı stopajsiz mı keseceğiz?

bizim meslektaşların bu ücretleri almaları hakları. fakat bazı meslektaşlar bu hakkı kötü yönde suistimal edebiliyorlar. 100 TL defter tasdik ücreti olan bir firma için 600 TL talep edilmiş. Geri kalan 500 TL kırtasiye masrafları, damga vergisi, posta giderleri için biraz fazla değil mi sizce ?

champell59 ' Alıntı:
bizim meslektaşların bu ücretleri almaları hakları. fakat bazı meslektaşlar bu hakkı kötü yönde suistimal edebiliyorlar. 100 TL defter tasdik ücreti olan bir firma için 600 TL talep edilmiş. Geri kalan 500 TL kırtasiye masrafları, damga vergisi, posta giderleri için biraz fazla değil mi sizce ?

benim bildiğim tüm bürolarda dediğiniz gibi alınıyorücret. yıl içerisinde kırtasiye için ayrıca ücret almak zor oluyor çünkü mükelleften bence gayet normal bir durum çünkü kırtasiye masrafı gerçekten bürolar için büyük sorun

arkadaşlar yıl içinde firma için yapılan kırtasiye harcamalarını maalesef yıl sonunda talep etmek zor oluyor. Zorluğu şu ki; birincisi bu miktarın ne kadar olduğu belli değil, ikincisi mükellef bunu talep ettiğinizde yanlış anlıyor. Ayrıca mükellefin defterini tasdik etmek mali müşavirin işi olmadığına göre bunun için ekstra para istemesi gayet normal bence. Mükellefin "hayır sen onaylatma ben onaylatırım defterleri" deme hakkı var, bunu kullansın. Yıl içindeki kırtasiye masraflarını talep etmek bu durumda daha zor bir hal alıyor. Yani her durumda yıl içindeki kırtasiye malzeme parasını almak zor, zaten fazla birşey tutmuyor, bence aylık sözleşmeyi çok az da olsa yükselterek bu karşılanabilir.

Hangi 500 hangi 600 bu iş artık suistimalinde ötesinde. SMMM ler mükelleflere bu kırtasiye parası demiyor ki defer tastik deyip geçiştiriyor. Daha geçen yıl bir tanesi kuzenimden 1 LTD için 2000 TL almış ve bu tamamen notere gidiyor demiş. Bizimki adama güvenmiş safım araştırmadan pazarlık yapmadan parayı vermiş 2000 TL ye kaç kağıt , kaç klasör, kaç telli dosya alınır o paraya, ha adam bunu tabiki alırsa bir yada iki kere alır o gün günlük kazanır ama sonrasında mükellef durumu öğrendikten sonra defteri nasıl elinde tutar işte orası problem.

merhaba arkadaşlar,
noter tükenmez kalemle yazılmış sayfa sayılarını kabul etmedi. İllana numaratörle basılması gerekiyormuş. Ben ilk defa duydum bu zorunluluk mu?
sizler nasıl yapıyorsunuz. Aranızda kalemle yazan varmı? defter sayfa numaralarını.

Var tabi, kalemle de yazarsın, numaratörlede.
Noter nerden çıkarmış onu, eski köye yeni adet getirmiş.Dayanağı neymiş.?

valla bende anlamadım, noter iç genel tüzüğünde yazıyor dedi.. :)
bakırköy 12.noterliği. şaştım, bi yaşıma daha girdim.

Arkadaşlar defter onayı için alınan paraya makbuz kesilirken açıklamaya ne yazılmalı?

açıklamaya; Defter tasdiklerine ilişkin kırtasiye malzemesi ile 2011 yılı kanuni defterlerin noter tasdik bedelleri şeklinde belirtebilirsiniz.

İrem35 ' Alıntı:
... 2011 yılı kanuni defterlerin noter tasdik bedelleri ...
Noterler zaten tasdik mak. mük adına kesiyor!

Kırtasiye malzemesi deyince de zaten kırtasiye faturası akla geliyor, bu durumda ne yazılmalı?

Defter tasdiki yazın, danışmanlık yazın, kırtasiye yazıni ,diğer gelirler yazın.
Mesele gelirin nasıl belgeleneceği değil, tahsil edebilmek.
En azından biz bu konuda çok zorlanıyoruz.

Neden aylık keseceğiniz makbuzunuza 1/12 oranında ilave etmiyorsunuz?

Arkadaslar bu uzerine tutar ekleyerek yaptigimiz masraf yansitmasi
bunda stopaj olur mu?
Birde aslinda musteri ile sozlesmeye sene sonunda 1 aylik ucret kadar hizmet bedeli kirtasiye v.b alinir yazsak en guzeli olur