Oda Aidatları

Selamlar, Benim sormak istediğim şuan ben serbest muhasebeciyim belgemi 2006 yılında aldım . Ancak muhasebe mesleğini yapmayı hiç düşünmüyorum ve zaten yapmıyorumda. Ancak bağlı bulunduğum oda haklı olarak her yıl başında nisbi aidat istiyor. Ben bu mesleği yapmayı düşünmediğime göre her yıl bu aidatı ödemekden nasıl kurtulabilirim ??

Cevaplarınız için tşk ederim

Ynt: oda aidatları

oda kaydınızı sildirerek.

peki kaydımı sildirince tekrar mesleğe başlamak istersem kayıt yaptırmam gerekiyor değilmi??

sayın nane,
şuan ilgili odayı aradım ancak kayıt sildirmek diye birşey olamaz diyorlar. ancak ruhsatı iptal ettirirseniz silinebildiğini söylediler. Siz sildirebilirsiniz derken yaşamış olduğunuz bi durum sonucumu yoksa kanuna göremi söylediniz ?? ben karar verdim ancak sırf aidat ödememk için ruhsatımı iptal ettirmek istemem tabiki.

biz ruhsat almak için uğraşıyoruz sen ruhsatı almışsın bir de diyon ki bu mesleğ yapmıcam o zaman milletin hakkını niye yiyoısun her sene belli sayıda kişi geçiriyorlar zaten sen de belgeyi aldım bu mesleği yapmıcam aidatı ödemicem diyosun o zaman git ruhsatını iptal ettir ben on senedir bu mesleğin içindeyim ömrümü verdim git o zaman ilyas salman gibi ruhsatlı manav ol

Ynt: Oda Aidatları

vuhachan ' Alıntı:
biz ruhsat almak için uğraşıyoruz sen ruhsatı almışsın bir de diyon ki bu mesleğ yapmıcam o zaman milletin hakkını niye yiyoısun her sene belli sayıda kişi geçiriyorlar zaten sen de belgeyi aldım bu mesleği yapmıcam aidatı ödemicem diyosun o zaman git ruhsatını iptal ettir ben on senedir bu mesleğin içindeyim ömrümü verdim git o zaman ilyas salman gibi ruhsatlı manav ol

sayın : vuhachan
biraz ağır olmadımı Hataları önce kendimizde aramamız gerekmezmi

ben yaklaşık on senedir bu mesleği yapıyorum ve belgemi de allahın izni ile 6 ay içinde alıcam ama bu mesleği yapmıcak olan bir kişinin meslek ruhsatını almasına aklım elvermiyor insan yapmıcağı bir şey için para harcar mı ve gerçekten her sene belirli sayıda kişi meslek ruhsatın ı almaya hak kazanıyor. belki siz bilmiyosunuz mesela her sene ymm sınavında toplam olaraK ( yılda 2 sınav ) 4 kişi ymm oluyor bunu düşünürek karar verin

kişinin kendi görüşüdür, belgesini alır, ancak şu an için şartları müsait değildir bu işi yapmayacaktır, o yüzden madem bu işi yapmayacaktın niye belgeyi aldın bizim hakkımızı yedin diye bir mantık olamaz. her ne kadar sınırlı sayıda kişi bu belgeyi almaya hak kazanıyor diyorsanızda, mevzuatta, her sene 1000 kişi ve sınavları tamamlayabilir kalan ne yaparsa yapsın bu sınavları geçemez diye birşey yoktur. kim gerekli şartları sağlarsa belgesini alabilir, bu 1 kişide olabilir staj yapan herkeste olabilir, yani belgeyi alamıyorsanız hatayı, belgeyi alanda değil, alamayanda aramalıyız.
benim bildiğim kadarıylede aidatlardan tümüyle kurtulmanız için ruhsatın iptal olması lazım, eğer bu belgeyi aldıysanız ve bu işi yapmıyorsanız zaten aidatınız bu işi yapanlara göre çok azdır. o yüzden bunada katlanmanız gerekir. bir günde bu ödediğiniz paralar, yol su elektirik olarak size döner inşallah.

sayın seda sebzeci, gerçekten çok güzel bi konuya değinmiş bence... mesleği yapamayanlardan aidat alınması çok mantıklı değil, üstelik de odadan kaydın silinmesi daha da tuhaf. o kadar yılımızı, emeğimizi ve paramızı harcayıp ruhsat alıyoruz daha sonra herhangi bir sebepten dolayı mesleği yapamayınca da, bütün emeklerimizi çöpe atmak zorunda kalıyoruz.
sırf odaya olan masrafları karşılamak amacıyla ruhsatını kiraya vermek de suç sayılıyor ama, resmen insanları bunu yapmaya teşvik ediyorlar.

ayrıca, SAYIN VUHACHAN,
sizin yazdıklarınızda bi mantık bulamadım. siz eğer sınavlarda başarılı olamadıysanız bunun faturasını sınavlarda başarılı olup, ruhsatını alanlara kesemezsiniz. eğer ortada bi hata olduğunu ve 100 lük kağıt veripte başarısız not aldığınızı düşünüyorsanız, sınavlarınıza itiraz edin. hakkıyla sınavı kazananlara suçu yükleyip vicdanınızı rahatlatmaya çalışmak size birşey kazandırmaz, tepki toplamaktan başka....