Ödemeye Aracılık Eden Kargo Ve Hizmet Firmalarının Durumu

Merhaba
İhrcatına aracılık ve nakliye hizmeti veren şirketimize yüklü miktarda ihracat bedeli gelişi var.
Bu bedel ihracatı yapan türk üretici firmaya ödenmek üzere hizmet firması olan bizim şirketimize
geliyor ve üretici firmaya makbuz karşılığı ödeniyor.Komisyon faturası kesiliyor.
Kısaca sorum ihracat nakliye ve ödemeye aracılık eden firmaların banka hareketlerindeki bu durumun nasıl muhasebeleştirilebiliceği ile ilgili..
120 yok
320 yok
601 yok
102 var
Şimdiden teşekkürler..

Merhaba

Tekrar bir anlayalım.Yurtdışı müşteri, siz aracı olduğunuz için bedelleri size gönderiyor.Sizde bu bedelleri asıl sahibine tediye ediyorsunuz ve bunun karşılığında da komisyon alıp, yine bedelin asıl sahibine komisyon faturası düzenliyorsunuz.Soruyorsunuz;gelen paraları ve yapılan tediyeyi nasıl muhasebeleştirelim? Doğru mu anlıyoruz? Hal böyle ise,şahsi yorumum şöyle olacaktır.

Burada 320 hesabı kullanabilirsiniz.Zira,her ne kadar bu firmalardan birebir mal yada hizmet alımı söz konusu olmasa da bu faaliyetiniz için bu firmalarla bir sözleşme yapmışsınızdır.(öyle düşünüyorum) Yani karşılıklı anlaşılarak böyle bir hizmete başlanıldığı şeklinde düşünülebilir. Fakat burada 329 olmalı diyecek arkadaşlara da pek bir itirazım olmaz.Ancak 329'u ben önermem.Çünkü bana göre burada "diğer" borçlanma değil "asli" yani "faaliyet konusunu içeren" bir borçlanma durumu var.Bu kısa girişten sonra şöyle devam edebilirim.
1-)
Gelen havaleler
320.01 - TAHSİLATINA ARACILIK EDİLEN FİRMALAR altında
320.01.01 - xxx firması
320.01.02 - yyy firması
şeklinde alacaklandırarak kaydedilir. 102 (B) 320 (A) gibi..

2-)
Yaptığının tediyenin tevsik şekline göre;
320 (B) 102 (A) şeklinde üretici firmaya tahsilatı aktarırsınız.Böylece 320 kapanır..
Siz makbuz karşılığı ödeniyor dediniz ama rakam ve tevsik sınırını göz önüne alarak ödemeyi yaptığınızı varsayıyorum..

3-) Birde bu işlem karşılığında üretici dediğiniz firmadan komisyon alıyorsunuz..
Ana faaliyetlerinizden birinin de bu olduğu düşünülürse burada da 600 hesabı devreye girecek.
Komisyon faturasını 120 (B) 600 (A) 391 (A) şeklinde kaydedersiniz.

4-) Komisyon düşülüp iade yapılıyorsa 320 (B) 120 (A) kaydıyla mahsuplaşma işlemini de yapmış olursunuz..

Şahsi yorumum bu şekilde olacaktır.
Saygılar..

Teşekkür ederim Cevabınız için..
Bende aynı sizin yorumunuz gibi hareket ediyorum..
Bu mükellefimde tek sıkıntı yurtdışından gelen bu parayı mükellef kasaya çekiyor ve elden ödeme yapıyor.
Sebebi imalatçı ya da ne kadar kurumsal olursa olsun İhracat yapan firmalar GÇB lerinde ürünleri gelen bedeller kadar göstermiyor.
Bedeller çok büyük. Full Conteynır yüklemeleri var.
Bizden mucizeler yaratmamız bekleniyor.. :)
İlginize teşekkür ederim..
Sevgiyle