fonradar

Ofis mi Açmalıyım Yoksa Bağımlı Çalışmaya Devam mı Etmeliyim?

Kendini muhasebe mesleğine adamış üstadlar veya henüz bu mesleğin başında olan genç meslektaş dostlarım; öncelikle herkese merhaba;

2005 yılından bu yana bu mesleğin içerisinde yer alan biriyim. Mesleğe ilk adımımı bir SMMM ofisinde attım. Yaklaşık 3 yıl bu ofiste mesleği icra ettikten sonra bu işlerin şirketler nezdinde nasıl yapıldığını deneyimlemek adına bir şirkete geçiş yaptım ve 3 yılın sonunda tekrar ofis hayatına dönüş yaptım. O gün bugündür çeşitli mali müşavirlik ofislerinde kariyerime devam ediyorum.

Bu geçen 15 yıl sonunda yüksek lisans eğitimini de tamamlayarak (4 yıl önce) SMMM ruhsatını almaya hak kazandım. Ofis elemanı olarak başladığım bu serüvende şuan itibariyle bir ymm ofisinde denetim müdürü olarak çalışıyorum. Bu mesleğe girdiğim günden beri ve bu hayatı tanıdığımdan beri, bir gün kendi ofisimi işletiyor olma hayali beni hep heyecanlandırdı. Bugün hala aynı heyecanı yaşayan biriyim. Bu mesleği severek ve hakkıyla yapmaya çalışıyorum. Bugün itibariyle edindiğim yetkinliklerle bir ofiste yürütülmesi gereken tüm iş ve işlemleri eksiksiz yürütebileceğime inanıyorum.

Tüm bu bilgiler ve deneyimler sonunda kendi ofisimi açmalı mıyım? yoksa bağımlı olarak çalışmaya devam mı etmeliyim? çok kararsız kalıyorum.

Bir yerde okumuştum: " Kendi hayallerini gerçekleştirmek için harekete geçmeyenler, başkalarının hayallerini gerçekleştirmek için bordrolu çalışırlar."

Geldiğim noktada gerçekten inandığım bir cümle oldu bu.

Piyasada tutunmak kolay değil. Çok yıpranmak gerek. Ama öyle de örnekler var ki bu işe girmediğim için her gün zamanı kaçırıyormuşum gibi hissettiriyor. 2008 yılında ofisteki arkadaşım ruhsatını alır almaz gözü kara bir şekilde hiç müşteri yokken ofis açtı şuan 75 civarı defteri olan bir mali müşavirlik ofisi. İki tane eleman çalıştırıyor. Yine yeterlilik kursundan arkadaşım gözü kara bir şekilde hiç çekinmeden ofisini açtı şuan 35 civarı müşterisi olan bir ofis. Kendi yağında kavruluyor. Tabi bunlar pozitif örnekler. Başarısız olan kim bilir ne kadar meslektaş vardır. He birde her meslekte olduğu gibi malesef bizim mesleğimizde de hakkıyla iş yapmayan, yetkinlikleri olmayan veya bunu kötüye kullanan çok meslektaşımız var. Bir yerde piyasaya çıkmak için güzel bir avantaj olduğunu düşündüğüm bir durum. Bu kadar kötü iş yaparken bile bu piyasada ayakta durabiliyorsa demek ki iş var diyor insan.

Tüm bu anlattıklarımdan sonra konunun başlığından da anlaşılacağı üzere;

Ofis açarak kendi yolumda mı gitmeliyim? yoksa aynı şekilde bağımlı çalışarak hayatıma devam mı etmeliyim?

Bu konuyu özellikle ofis deneyimi olan arkadaşların tecrübelerini paylaşmaları, ileride ofis işine girecek olanlara tecrübelerini aktarmaları ve karar verirlerken herkese ışık olması adına açmak istedim.

Paylaşımlarınız için şimdiden teşekkürler,

seni senden iyi kimse tanıyamaz.
aynayı karşına al, tüm soruları ona samimiyetle sor, sorulara samimiyetle cevap ver.
sorunun cevabı sende...
ön kötü karar kararsızlıktan iyidir.

Yazdıklarınızda o ışığı gördüm sanki.
Ofis geçmişiniz de var piyasayı da az çok biliyorsunuz.
Çalıştığınız yerlerde tecrübe de edinmişsiniz çevrenizde az çok vardır.
Bence denemeye değer.

Bu tarz sorulara yorum yapmak zor.Maddi birikiminiz var mı?Hali hazırda kendinize ait mükellefiniz var mı? Çevreniz var mı?Bulunduğunuz il neresi?
Şu anki bulunduğunuz ofiste tam olarak ne yapıyorsunuz.Bilgi birikiminiz ne düzeyde.Tek başınıza bir ofis ve mükellefi yürütecek kadar bilgi ve donanıma sahip misiniz?Yaşınız kaç? Evlimisiniz? Hayattan beklentiniz ne? Hırslımısınız,yoksa olanla mı yetinirsiniz? Sorunlara (mesleki anlamda) kısa vadede çözüm üretebilir ve o konuda hamle yapabilir misiniz? cesaretli misiniz? gibi gibi gibi.. Yani cevaplanması ve değerlendirilmesi gereken o kadar çok konu var ki?

Az önce de bir konuya yazdım benzer nitelikte. Şirkette çalışırken stajyer olmaya hak kazanmış, sonrasında ofiste uzun zamanlar çalışmış ve istifa ettikten sonra ki bu süre zarfında ruhsatımı da aldım, bağımlı çalışma kararı almış biriyim. Muhasebe mesleğinin gidişatına bakarak ve ofis içi çalışmanın bana çok da bir şey katmayacağını düşünerek bu kararı verdim. Fakat benim yaşadığım durumda olaylar farklı idi; lakin belli bir müşteri portföyü, mali imkan yoksa ofis açma ve sonrası birkaç yıl için, süre tedirgin edici geçebilir. Nihayetinde siz, yazdıklarınızdan gördüğüm kadarıyla donanımlı biri olarak işin parasal kısmına kanalize olacaksınız bir yerde de. Kendiniz de ifade etmişsiniz, başarılı örnekler olduğu kadar başarısız olanlar da var. Herkes bu işe el atınca başarısız olacak diye bir kaide yok elbet. Beklentileriniz ve mevcut piyasa şartları içerisinde negatif yanlarını hesap ederek doğru bir sonuca gitmek mümkün sanıyorum.

Konuyu devam ettirmek ve hangi yönde karar verdiğimi paylaşmak adına yazmak istedim.

Belki de riskli bir karar alarak çalıştığım denetim şirketinden istifa ettim ve ofis açma yolunda büyük bir adım attım. Önümüzdeki günlerde açılış işlemlerimi yapıyor olacağım. Yani artık ok yaydan çıktı. Umarım benim için her şey yolunda gider. Gerçekten heyecanlı duyduğum bir süreç.

Bir arkadaşımın yanında gider ortağı olarak başlayacağım. Öncelik tabi ki günü kurtarabilecek portföy edinmek. Şuan itibariyle üç tane mükellefim var açılışla beraber iki tane daha gelecek gibi görünüyor. Tabi ki bu maceraya verilen sözlere güvenerek başlamıyorum. Zorlu bir yolun başında olduğumun farkındayım ama kaybedecek bir şey yok. En kötü ihtimalle 3-4 yıl sonra denetim şirketlerinden veya ofislerden birinde tekrardan çalışmaya başlayabilirim.

Konuyu devam ettirmek ve hangi yönde karar verdiğimi paylaşmak adına yazmak istedim.

Belki de riskli bir karar alarak çalıştığım denetim şirketinden istifa ettim ve ofis açma yolunda büyük bir adım attım. Önümüzdeki günlerde açılış işlemlerimi yapıyor olacağım. Yani artık ok yaydan çıktı. Umarım benim için her şey yolunda gider. Gerçekten heyecanlı duyduğum bir süreç.

Bir arkadaşımın yanında gider ortağı olarak başlayacağım. Öncelik tabi ki günü kurtarabilecek portföy edinmek. Şuan itibariyle üç tane mükellefim var açılışla beraber iki tane daha gelecek gibi görünüyor. Tabi ki bu maceraya verilen sözlere güvenerek başlamıyorum. Zorlu bir yolun başında olduğumun farkındayım ama kaybedecek bir şey yok. En kötü ihtimalle 3-4 yıl sonra denetim şirketlerinden veya ofislerden birinde tekrardan çalışmaya başlayabilirim.
Son durumunuz nedir? İnşallah herşey yolunda gitmiştir.