Öğrenim Kredisi Borcundan Dolayı Banka Hesabına Bloke

Merhaba,

Öğrenim ve Katkı kredisi borcum daha öncesinden vergi dairesine aktarılmıştı. Düzenli olarak ödeyemedim. 2 kez yapılandırdım fakat aksattığım için yapılandırma bozuldu.

Şimdi bu borçtan dolayı banka hesabıma bloke konmuş. Borç 11.000 civarında (yarısı faiz)
Bloke konan tutar ise borcun yarısını dahi karşılamıyor.

Sizlere sormak istediğim bu e-haciz öncesinde bana bildirim yapılması gerekmiyor mu?
Bana ikamet adresime posta veya telefon yoluyla hiçbir bildirim yapılmadı. Pat diye hesap bloke oldu. Bu adil midir?
Tebliğ yapılmamasına herhangi bir itiraz hakkım yok mudur?
İnternetteki girdileri okuyorum bir tebliğden, ödeme emrinden bahsediliyor. Sonuçta bana böyle birşey gelmedi. Gelse idi mal beyanında bulunma şansımda varmış sanırım. Ki ortada bir mal ya da gelir de yok...

İşin kötüsü bu parayı da internet üzerinde yapacağım iş için sermaye olması için borç almıştım. Bu para bu iş için yetiyordu. Çok güzel olacaktı. Şuan başka bir düzenli gelirim yok. Bu işi düzene koyana kadar da ev kiramı da bu hesaptaki para ile ödeyecektim. Hepsi yalan oldu.

Şuan borcun yarısına bloke koydular. Kalanını nasıl ödeyeceğim?

Vergi dairesiyle görüşüp birşeyler yapma şansımız yok mudur? Daha önce 2 kez yapılandırma yaptık tekrar yapacaklarını da sanmıyorum :(

Umarım konuyu doğru yere açmışımdır, sinir ve üzüntü patlaması yaşıyorum sürç-ü lisan ettimse affola.

Ayrıca uyku ilacı sakinleştirici tavsiyesi de alabilirim. Nasıl sabahlar olacak bilmiyorum

Son olarak bu yazıyı Google indeksliyor nasıl olsa, rastgelen gençlere önerim sakın Öğrenim veya Katkı kredisi almayın! Bizim cahilliğimize geldi, ihtiyacımız olmadığı halde formda işaretledik. Yıllar yılı sırtımda!

- Sizin kayıtlı adresinize yazı gönderilmiştir, gelmediyse, adresinizde bulunamadığınızdan dolayı ilanen tebliğ yapılmıştır. İtirazdan bir şey çıkmaz, mahkemeye vs. gitmeniz gerekir.
- Vergi Dairesine gidin durumunuzu anlatın, bir miktar öderseniz kaldırabilirler (e-hacizde biraz daha esnekler), en kötü ihtimal ile tecil taksitlendirmesi yaparsınız.
- Taksitlendirme yapamasanız bile, borcunuzun yarısını bile ödemediniz şuan, O parayı da çekmezler, gidip çekmeleri için dilekçe vermeniz gerekiyor.

- Sizin kayıtlı adresinize yazı gönderilmiştir, gelmediyse, adresinizde bulunamadığınızdan dolayı ilanen tebliğ yapılmıştır. İtirazdan bir şey çıkmaz, mahkemeye vs. gitmeniz gerekir.
- Vergi Dairesine gidin durumunuzu anlatın, bir miktar öderseniz kaldırabilirler (e-hacizde biraz daha esnekler), en kötü ihtimal ile tecil taksitlendirmesi yaparsınız.
- Taksitlendirme yapamasanız bile, borcunuzun yarısını bile ödemediniz şuan, O parayı da çekmezler, gidip çekmeleri için dilekçe vermeniz gerekiyor.

Bu bahsettiğim hesabımdaki tutar hala hesabımda blokeli.
Hesap bir birikim hesabı günlük 80 kuruş falan getirisi oluyor, ara ara onlara da bloke ekliyorlar.

Ben ilk bloke konulduğunda vergi dairesini aramıştım (İlgili vergi dairesi ile aramda 10 saatlik mesafe var)
İlk önce zor durumda olduğumu ve herhangi bir kolaylık olup olmadığını sordum cevap olumsuz oldu.

Bir iki ay sonra tekrar aradım icra bölümü ile görüştüm, paranın hala hesapta olduğunu söyledim, neden hala çekmediklerini sordum, çekip taksitlendirme işlemini başlatalım böyle bir şansımız varsa dedim. Burada aldığım cevap ise "Taksitlendirmeyi başlatabiliriz. Paranın şimdiye kadar çoktan bize geçmesi gerekiyordu bankaya bir yazı daha yazalım" oldu. Tamam dedim. Fakat yine birşey olmadı.

3 ay sonra tekrar aradım, paraya bloke koydunuz ne bana yar oluyor ne size, borcuma da faiz işlemeye devam ediyor dedim. Aynısını söyledi "Paranın şimdiye kadar çoktan bize geçmesi gerekiyordu bankaya bir yazı daha yazalım"....

Toplam 8 ay falan oldu sanırım bloke konalı. Bu bloke olayından sonra zaten herşey altüst oldu. 2016 zehir oldu benim için. Bir sürü kira aidat borcum birikti. O parayla kuracağım iş de yalan oldu.

Her neyse bu nereye kadar sürecek? Neden çekip taksitlendirmeyi başlatmıyorlar? Çünkü ben sordum, ben size çok uzağım dedim, siz bunu çekin taksitlendirme yapalım ben gerekli dilekçe form ne varsa fakslayayım, ya da buradaki vergi daireleri aracılığı ile ulaştıralım dedim. Tamam dediler. Ama gel gelelim, 8 ay oldu. Zaten bloke ile mağdur olmuşum. Şimdi faiz eklenmeye devam ediyor yine mağdur oluyorum. Anlamıyorum bunların amacı ne.

25 Kasım 2016 Cuma gününe kadar olan bir yapılandırma vardı, keşke buna müracaat ederek taksitlendirseydiniz, bu durumda borcunuz düşerdi veya ilk taksiti ödeyerek vadelendirmiş olurdunuz ve hacizide kaldırtırdınız. Kaçırmışsınız.

Size tavsiyem vergi dairesine gidin ve tecil taksitlendirmesi yapın, taksitlere çekilmesi için de dilekçe yazın.

25 Kasım 2016 Cuma gününe kadar olan bir yapılandırma vardı, keşke buna müracaat ederek taksitlendirseydiniz, bu durumda borcunuz düşerdi veya ilk taksiti ödeyerek vadelendirmiş olurdunuz ve hacizide kaldırtırdınız. Kaçırmışsınız.

Size tavsiyem vergi dairesine gidin ve tecil taksitlendirmesi yapın, taksitlere çekilmesi için de dilekçe yazın.

Öncelikle ilginiz için teşekkürler.

Fakat burada yine ben mağdurum. Çünkü ben aylar önce ve defalarca telefonda görüştüm. Uzak olduğumu da belirtip, hesaptaki parayı çekin taksitlendirme yapalım mümkünse dedim mümkün dediler ama aylar oldu parayı çekmediler. Hayır mümkün değil buraya gelmeniz gerek deselerdi bir şekilde giderdim. Yani nedir bunların amacı ben anlamış değilim.

İlk mesajımda belirttiğim gibi o blokenin dönüşü bana çok ağır oldu. Kira aidat herşey aksadı. Şuan da meyveleri gelmeye başladı ki bugün aidat için icra ödeme emri gelmiş. O da ayrı trajikomik birşey 1000 lira civarı borcum vardı 28 Kasım'da 500 lira yatırmama rağmen 1 Aralıkta ödeme emri oluşturulmuş ve 1630 TL + 300 Faiz + Masraflar 2200 gibi bir rakam.

... defalarca telefonda görüştüm. Uzak olduğumu da belirtip, hesaptaki parayı çekin taksitlendirme yapalım mümkünse dedim mümkün dediler ama aylar oldu parayı çekmediler. ...
Tel görüşmeniz dışında bir şey yaptınız mı? Resmi daireler tel. konuşması ile iş yapmazlar, yazılı başvurunuzun olması gerekir.