Ölen Kişinin Bağkur Aylığı ve Şirtek Ortaklığı

cerselog2006

Katkı Sunan Üye
değerli forumdaşlar

bağkur emeklisi şirket ortaklarından birinin vefatı üzerine maaşının hak sahiplerine intikal ettiği bilinmektedir.

ancak bu hak sahiplerinden biri gene aynı şirketin ortaklarındandır. böyle bi durumda hem şirket ortaklığından dolayı prim ödeyip hemde ölen ortaktan kalan bağkur maaşınımı alacaktır. yada sistem nasıl çalışacaktır. beni aydınlatırsanız sevinirim. kolaylıklar diliyorum.

sayın cerselog2004
doğrusu ne demek istediğiniz pek anlaşılmıyor. herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan yaşlılık malullük aylığı alan bir emeklinin vefatı halinde maaş hak sahiplerine geçer burası doğru ama hak sahiplerine bağlanacak ölüm maaşı ile şirket ortağı olması arasında nasıl bir bağ arıyorsunuz onu anlamadım şirket ortağı emekli ise ve ticari faaliyetine şirket ortağı olarak devam ettiriyorsa bağ-kur tarafından otomatik olarak sosyal güvenlik destek primi kesintisi yapılmaktadır. eğer bu hak sahibi eşi ise ticari faaliyetinin bulunması herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna prim yatırıyor olması hak sahibi olarak eşinin ölüm aylığını almasına engel değildir. bu şart sadece kız çocukları için geçerlidir. kız çocukları herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna tabi çalışmaya başlamaları veya buralardan gelir almaya başlamaları halinde hak sahibi olarak aldıkları aylık kesilmesi gerekmektedir.