Önceden SSK'lı olan şirket ortağı ile alakalı

Üyelik
20 Haz 2005
Mesajlar
31
Merhaba arkadaşlar,
Benim sormak istediğim soru şu:
SSK'ya tabi olarak çalışan bir kişi daha sonraki bir tarihte Ltd.Şti.ortağı ve müdürü oluyor. Ltd.şti.ortağı olduktan sonraki bir tarihte de SSK'ya tabi sigortası kesintiye uğruyor daha doğrusu işveren değiştiriyor. Başka bir işverenin yanıda SSK'lı olarak çalışmaya başlıyor. Bu işveren değişikliğinden dolayı da, bu arada 7 günlük bir boşluk oluşmuş.
Bu kişinin normalda SSK'sı kesintiye uğradığı için Sigorta kurumlarının kendi aralarında yaptıkları protokollere göre Bağkur'a tabi olması gerektiğini biliyoruz.
Fakat bu şahıs hiç Bağkur'a geçiş yapmadan SSK'ya tabi prim ödemeye devam etmiş ve halen ödüyor.
Bu durumda bu kişi şimdi Bağkura tescil yaptırsa Bağkur prim borcunu bu tarih itibariyle mi alır, yoksa SSK Sigortasının kesintiye uğradığı tarihten itibaren mi alır. Eğer SSK sigortasının kesintiye uğradığı tarih itibariyle alırsa bu primleri boşa mı gidecek. Bu konuda Bağkurun uygulaması nasıldır. Bilen arkadaşlar cevap verirse çok memnun olurum.
İsmail Hakkı ÇELİK
 
Üyelik
8 Haz 2005
Mesajlar
788
Sayın ihçelik
Bildiğiniz gibi ltd.şti ortakları kuruluş tarihinden önce ssk lı olarak çalışmalarına devam ediyor ise bu çalışmaları sekteye uğrayıncaya kadar bağkur kapsamına girmemektedir. Sizin olayınızda değindiğiniz gibi sekteye uğramış ve ssk olarak devam etmiştir.
Şimdi bağkur il müdürlüğüne başvurduğunuzda
-SSK hizmet dökümü istenecektir.
-Sizin şimdiki tarihi gösterme imkanınız olmamaktadır.
-Başvurduğunuz zaman sekteye uğradığı zaman itibari ile borçlanacaksınız.
-SSK prim ödemeleriniz aynı zaman içerisinde iki ayrı kurumda kayıt imkanı olmadığı için geçerliliğini kaybedecektir.
 
Üyelik
31 May 2005
Mesajlar
192
sayın
bu kesinti 04/10/2000 tarihi öncesine dayanıyorsa bir sorun olacağını zannetmiyorum. ancak bu tarihten sonra ise sorun çıkabilir. emekliliği yakınsa ve bağkurdan birleşme talep edilmezse böyle gitmesini tavsiye ederim. ancak emekliliğe daha varsa ya bağkura geçsin ya da şirket ortaklığını birine devretsin. dışardan müdür olarak da devam edebilir.
 
Üst