fonradar

Online Ders Sitesi Vergilendirme

Öncelikle merhaba.
Öğrenci ve eğitmenlerin buluşacağı ve eğitmenlerin online ders verebileceği bir platform oluşturmak istiyorum.
Öğrenciler online dersleri belirli bir ücret karşılığında satın alacak ve ben komisyonumu alarak eğitmene ödeme yapacağım. Fakat eğitmenlere nasıl bir vergi yükümlülüğü kazandırabilirim.

Ssyin Emre
Bu işi yapmanin 2 yolu var

1- Mukellefiyet açilişi yapip egitim platformunu kurarsiniz. Ogretmenleri işe alirsiniz. Onlari maaşli çaliştirirsiniz

2- Egitmenlere vergi yukumlulugu kazandirmak için onlar serbest meslek yonunden mukellefiyet açarlar. Siz egitim platformunuzda onlarin derse vermesi için sozleşme yaparsiniz onlara odeme yapacaginiz zaman size serb. Meslek makbuzu duzenlerler.
Hem onlar vergi mukellefi hem siz vergi mukellefi olursunuz

Ssyin Emre
Bu işi yapmanin 2 yolu var

1- Mukellefiyet açilişi yapip egitim platformunu kurarsiniz. Ogretmenleri işe alirsiniz. Onlari maaşli çaliştirirsiniz

2- Egitmenlere vergi yukumlulugu kazandirmak için onlar serbest meslek yonunden mukellefiyet açarlar. Siz egitim platformunuzda onlarin derse vermesi için sozleşme yaparsiniz onlara odeme yapacaginiz zaman size serb. Meslek makbuzu duzenlerler.
Hem onlar vergi mukellefi hem siz vergi mukellefi olursunuz
Peki onların ödeyeceği vergi ile benim herhangi bir bağlantım olacak mı? Onlar neye göre ve nasıl vergi ödeyecekler?

Peki onların ödeyeceği vergi ile benim herhangi bir bağlantım olacak mı? Onlar neye göre ve nasıl vergi ödeyecekler?
1 inci yolda butun vergilendirme sorumlulugu sizde

2inci yolda onlarda vergi mukellefi olacagi icin sizin odediginiz tutara size kdv'li ve stopajli serb.meslek.makbuzu duzenleyecekler. ( Bu stopajida onlar adina vergi dairesine sen odeyeceksin)Normal serbest meslek yonunden mukellefiyet olacaklar.
2 inci yolda senin onlarla bir baglantin olmayacak.
Onlar vergilerini sana kestikleri serb.meslek.makbuzu ile elde Ettikleri gelirden giderlerini dusecekler vergilerini hesaplayip sana kestikleri makbuzdaki stopajlari vergiden mahsup edecekler. Ayrica senden tahsil ettikleri KDV'yide indirilecek kdv'lerinden dusup Kala olursa devlete odeyecekler kalan olmazsa bir sonraki aya devir edecekler.

Son düzenleme:
Öğrenciler online dersleri belirli bir ücret karşılığında satın alacak ve ben komisyonumu alarak eğitmene ödeme yapacağım.
Ferhat hocam, sizin belirttiğiniz 2. yöntemde eğitim verenler hizmeti öğrenciye vereceği için sm makbuzunu öğrenci adına stopajsız düzenlemesi gerekmez mi? Ayrıca eğitim verenlerin platform yöneticisi emre beye düzenleyeceği sm makbuzunun içeriği serbest meslek faaliyeti değil komisyon olacağı için yine de stopaj uygulanmalı mıdır? (KD her halükarda uygulanacağı için ayrıca belirtmedim.)

Ayrıca eğitim verenlerin platform yöneticisi emre beye düzenleyeceği sm makbuzunun içeriği serbest meslek faaliyeti değil komisyon olacağı için yine de stopaj uygulanmalı mıdır?
Bu kısmı yanlış anlamışım özür dilerim, düzeltiyorum. Zira komisyon gelirini elde eden taraf platform yöneticisi olduğu için bu gelir karşılığı, eğitim veren hocalara komisyon faturası düzenlemesi gerekecek.

Benim anladigim platform sizin ogrencileri siz hocalarla bulusturacaksiniz. Eger hocalar size serb.meslek.makbuzu duzenlerse stopajli olacak siz ogrencilere fatura duzenleyeceksiniz.
Siz dediginiz de olur. Eger hocalar ogrencilere serb.meslek.makbuzu duzenlerse stopaj olmaz. ( kdv var)
Bu sefer tum geliri hocalar elde edecegi icin siz hocalara komisyon faturasi duzenleyip komisyonunuzu alacaksiniz

Benim anladigim platform sizin ogrencileri siz hocalarla bulusturacaksiniz. Eger hocalar size serb.meslek.makbuzu duzenlerse stopajli olacak siz ogrencilere fatura duzenleyeceksiniz.
Siz dediginiz de olur. Eger hocalar ogrencilere serb.meslek.makbuzu duzenlerse stopaj olmaz. ( kdv var)
Bu sefer tum geliri hocalar elde edecegi icin siz hocalara komisyon faturasi duzenleyip komisyonunuzu alacaksiniz
Hocaların mükellefiyeti neden serbest meslek olacak? Örneğin ana dili gibi ingilizce konuşan ama ingilizce öğretmenliği diploması olmayan bir kişiye serbest meslek açılışı yapabilir miyiz?

Hocaların mükellefiyeti neden serbest meslek olacak? Örneğin ana dili gibi ingilizce konuşan ama ingilizce öğretmenliği diploması olmayan bir kişiye serbest meslek açılışı yapabilir miyiz?
Bende şu an aynı soruya cevap arıyorum..
Müzik eğitimi ileilgili bir platform olacak.. Burada sokak müzisyenleri de olacak öğretmenlerde. Müzisyenler ancak geçimlerini sağlayabiliyorken kazanacakları 350 tl nin yaklaiık 70 tl sini vergi olarak vermeleri biraz adaletsiz değil mi? Bınunbaika çözümü yok mu?

Serbest meslek faaliyeti, sermayeden ziyade şahsi mesaiye, ilmi veya mesleki bilgiye veya ihtisasa dayanan ve ticari niteliği olmayan işlerin işverene bağlı olmaksızın şahsi sorumluluk altında kendi nam ve hesabına yapılmasıdır. Her türlü serbest meslek faaliyetinden doğan kazançlar serbest meslek kazancıdır.

Bende şu an aynı soruya cevap arıyorum..
Müzik eğitimi ileilgili bir platform olacak.. Burada sokak müzisyenleri de olacak öğretmenlerde. Müzisyenler ancak geçimlerini sağlayabiliyorken kazanacakları 350 tl nin yaklaiık 70 tl sini vergi olarak vermeleri biraz adaletsiz değil mi? Bınunbaika çözümü yok mu?
Sayin Emre
Bilgin kardesime yazdigim senin soruna aradigin cevap
Gelelim sokak muzisyenlerine, sen sorunun başinda sokak muzisyenleri diye sormadin. Bir platform dan ve hocalardan bahsedip bu tip bir kazancin nasil vergilendirilecegini sordun
Neyse konuyu birde sokak saticilari bakimindan yazalim.
Birinci bunlarda kazanc elde edecekse vergi mukellefi olacaklar. ( yani platformda ders verip para kazancaklarsa)
Ikincisi bunlari ucretli olarak siz calistirabilirsiniz ( o zamanda vergi ve sgk sorumlulugunuz olur)
Ucuncusu bunlar platformda ders verir. Odemeyi siz Gider Pusulasi ile yaparsaniz. Burada da sureklilik soz konusu olacagindan bu sefer birinci şikka donerler yani vergi mukellefi olurlar.
Gelelim adalet kismina Maalesef vergi adalet veya başka kanunlara gore hareket etmez. Calismaz. Hic kazanmasa da vergi veriri.
Mesela Esrar, eroin kacakciligi bunun ceza davasi farkli vergisi farklidir.
Daha guncel ornek verim. Naylon faturacilik
Bunun cezasi ayri ama yakalininca vergi dairesi incelemede komisyon uzerinden bir gelir elde ettin diyip bunun cezalarini kesiyor
Yada arkadasina evini bedavaya kira verdin vergi dairesi ne iyi yapmissin garibani sevindirmissin demez bana emsal bedelden kira ode der