Online Oyun E-Pin Satış Sitesi Vergilendirmesi Hakkında Yardım Bekliyorum

Merhabalar..

Yakın zamanda bir online oyun e pin satış sitesi açacağım. domain alındı,script hazırlandı,distribitörlükler alındı. bazı sitelerle reklam anlaşmaları yapıldı vs. Anlıcağınız bütün işler profesyonelce ilerliyor.

Ben herhangi bir işletme sahibi değilim şu anda vergiden muafım, bütün banka hesaplarımı kurumsal değil bireysel olarak açmayı düşündüm ancak araştırmalarım sırasında bu işten madur olan birine rastladım 18 yaşındayken böyle bir site kurmuş 3 yıl sonra banka hesaplarına inceleme gelmiş ve 100 bin tl civarında bir vergi cezası kesilmiş hesaplarına el konmuş fln..

Bi kaç muhasebeciyle görüştüm, atıyorum knight online 400 cashin şu anda satışı 9.25 tl benim burdan belli bir yüzdeyle karım var.muhasebecinin bana söylediği şey şu. alış fiyatını gider makbuzu olarak kes satışada fatura kes. tamam bu doğru. ancak gider makbuzunun karşılığı olması lazım. yani karşı taraf yani bana satanda da bi fatura olması lazım. Ama o şirket türkiyede olmadığı ve bizim ülkemizde vergiye tabi olmadğı için bana verecekleri elektronik fatura geçersiz oluyor.Ve benim sattığım 9.25 tllik epin net kar olarak görünüyor ve bunun üzerinden vergi alınıyor.Bu işi yapan bazı siteler kıbrısta yada yurt dışında açıyorlar daha sonra türkiyede şube açmış gibi görünüyorlar ve hiç bir vergi vermeden işlerini yapıyorlar ama benim bunları yapacak bir durumum yok.

not: Dükkan vs açılmıcak bu işi evden yapacağım.

Bu sektörde olan yada daha önceden olmuş yada bu konu hakkında bilgisi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum.

Konuyu doğru yere açmamışımdır inş. yalnış yere açtıysam kusura bakmayın.

Son düzenleme:
Tebrik ederim sizi, kuracağınız işi bütün detayları ile düşünüyorsunuz, benzer işi yapan arkadaşınıza 100.000-TL vergi çıktığına göre en az 300.000.-TL civarında bir kar elde edilmiş, karlı bir iş demek ki. Ama vergi konusunda ücretini ödeyerek profesyonel danışmanlık hizmeti almayı gereksiz görüyorsunuz. O da yetmiyor ama, konu hakkında bilgisi olan arkadaşlardan "çok detaylı bir yardım" bekliyorsunuz, yani istediğiniz yardım genel hatları ile olmayacak, detaylı da olmayacak, çok detaylı olacak.

Tebrikler ve sanal iş hayatınızda başarılar.

Tebrik ederim sizi, kuracağınız işi bütün detayları ile düşünüyorsunuz, benzer işi yapan arkadaşınıza 100.000-TL vergi çıktığına göre en az 300.000.-TL civarında bir kar elde edilmiş, karlı bir iş demek ki. Ama vergi konusunda ücretini ödeyerek profesyonel danışmanlık hizmeti almayı gereksiz görüyorsunuz. O da yetmiyor ama, konu hakkında bilgisi olan arkadaşlardan "çok detaylı bir yardım" bekliyorsunuz, yani istediğiniz yardım genel hatları ile olmayacak, detaylı da olmayacak, çok detaylı olacak.

profesyonel danışmanlık alıcam tabikide ön fikir olması açısından açtım bu konuyu. mümkün olduğunca detayına inilmesini istedim bilen arkadaşlardan. cümlemde bi yalnışlık olsa gerek onu kastedmemiştim kusura bakmayın.

Ben vergi kaçırmak yada bu işi vergisiz yapmak istemiyorum ztn. neyse kılıfı ona uygun olsun istiyorum. sizinde dediğiniz gibi sadece genel hatları ile fikir olması açısından yardım istiyorum.

gerçekten sizden özür diliyorum . imzanızda olduğu gibi sizin işleriniz katip işi değil ben sadece fikir edinmek istedim