Ortağın 2006 Yılında Şirkete Verdiği Euro Borç

Merhaba

yabancı ltd. şirket ortağı 2006 yılında şirkete 2000.000 tl. karşılığı 1000.000. euro gönderiyor. Türkiyede kurulu ltd. şitket bu parayı değerlendiriyor. iyi bir kar elde ediyor ve vergisini ödüyor.
Türk şirket zaman zaman Yurt dışındaki ortağa TL. göndererek 331 hesaptaki cari hesabı kapatıyor 2017 yılında. Fakat Yurt dışındaki ortak diyor ki "ben 1000 gönderdim Türkiyeden gelen para 500 euro.500.000 euro daha alacağım var." Karar defterinde bu konuda karar yok. Ortak tutanağım var diyor.
2006,2007 ve sonraki yıllardaki kurumlar vergisi beyannamesi eklerinde yabancı para borçlarına ait bir bildirim, dip not yok.Şİrketin sermayesi 200.000.TL.
Yurt dışındaki ortağa istediği para gönderilebilir mi kur farkı zararı olarak. Bu kur farkı zararı kanunen kabul edilmeyen gider olarak bu yıl kayıtlarına alınabilir mi. Kayıtlara alınabilir se
bu kanunen kabul edilmeyen gider kar dağıtımında stopaja tabi olur mu ?
Bu konuda beni aydınlatabilirseniz sevinirim.
Teşekkür eder iyi, mutlu, sağlıklı günler dilerim

Son düzenleme:
Sayın puduhepa

****yabancı ltd. şirket ortağı 2006 yılında şirkete 2000.000 tl. karşılığı 1000.000. euro gönderiyor. Türkiyede kurulu ltd. şitket bu parayı değerlendiriyor. iyi bir kar elde ediyor ve vergisini ödüyor.
Türk şirket zaman zaman Yurt dışındaki ortağa TL. göndererek 331 hesaptaki cari hesabı kapatıyor 2017 yılında. Fakat Yurt dışındaki ortak diyor ki "ben 1000 gönderdim Türkiyeden gelen para 500 euro.500.000 euro daha alacağım var." Karar defterinde bu konuda karar yok. Ortak tutanağım var diyor.

--Yabancı ortak parayı bankadan göndermemiş mi ? Gönderdiğini varsayalım .Şu kadar alacağım var bu kadar alacağım var diyor. Ayrıca bu para hiç mi değerleme yapılmamış şöyle ki 2.000.000.-tl karşılığı 1.000.000.-€ gönderiyor borç ödenirken Euro hesap değerlenirse borç o kadar artar yada azalır

Ayrıca Yurt dışındaki ortağa istediği bu parayı kur farkı zararı olarak gönderemezsin . Bu kar dağıtımı olur.

Ayrıca bu borç nasıl kapanmış. Euro olarak kapatıldı ise yine Kambiyo zararı ve karı çıkar

Sen işi detaylandır.Ben size yapmanız gerekeni söylerim. Zira 7143 sayılı yasada yürülükteyken

şirketin mali yapısı kasa banka müsait olduğu sürece ortak şirket banka hesabından ve kasadan para çekti. kanunen kabul edilmeyen giderler ortak hesabından mahsup edildi vb. 331 hesabın alacak bakiyesi bitti.
gelen para sadece 331 hesaba alacak kaydedilmiş.. 2006 yılı ve sonraki bilanço dipnotlarında kurumlar vergisi beyannamelerinde yabancı para borcuna dair bir bilgi girilmemiş.hiç bir değerleme vb. yapılmamış.
yabancı ortak para isteyip türkiyedeki muhasebeci "yok . kar dağıtımı yapıp öyle gönderebiliriz" deyince gündeme geldi.euro alacak durumu.

Son düzenleme:
Tamam şimdi oldu. Ortağın verdiği borç aslında borç gibi durması gerekirken bütün K.K.E.G'ler ortağın alacağı olan 331 hesaptan karşılanmış yani ortak dolaylı olarak çekmiş gibi. Ortağın borcuda değerleme yapılmadığı için mevcut alacak erimiş.

Sonuç

1- türkiyedeki muhasebeci "yok . kar dağıtımı yapıp öyle gönderebiliriz" demesi normal. Kar dağıtımı yapılır.

2- Ortağın gerçek alacağı bilanço üzerinden tespit edilip beyannamelere düzeltme verilir. Buda incelenmeye sebep olur.Ama 7143 kurumlar vergisi matrah arttırımından faydalanılır.

ilgilendiğiniz için teşekkür ederim.
para 2006 da gelmiş. ortak 331 hesabı 2011- 2016 yılları arasında kapandı.2011 den önceki kayıtlara ulaşılamıyor.2013 yılından bu yana da çok karlı.
hangi yılların matrahını artırmalı. astarı yüzünden pahalıya gelebilir :(

Bence ortak affından başlayıp KDV ve Kurum Matrah Arttırımı yapmak iyi olur . 2013- 2017 yılları yapılırsa iyi olur